Jump to content

Prelazak sa WP na PrestaShop


Nemanja84

Recommended Posts

Pozz svim članovima,

krenuo sam malo da se igram sa WP-om (online shop - demo); iskoristio sam Ellessi (Nasa) temu za koju mislim da nudi dosta funkcionalnosti (built in) ali naišao sam i na određena ograničenja kod definisanja filtera, postavljanja različitih filtera za različite kategorije i sl. - demo je www.packup.rs

Pročitao sam i više različitih tekstova poput https://www.shopping-cart-migration.com/must-know-tips/prestashop-vs-woocommerce-the-judgement-day-has-come

Koliko po vašem iskustvu bi imao smisla preći na PrestaShop - u kontekstu jednostavnosti postavke shop-a naspram benefita?

Da li je neko koristio cart2cart za migraciju i kakva su iskustva?

Da li je Presta generalno brži od Woo-a pošto mi speed index za mobile nije baš sjajan?

Kakva iskustva imate sa lokalnim integracijama za banke (npr. Intesa) i kuriske službe (Dexpress)?

Hvala, Nemanja

Edited by Nemanja84
Another q added (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Sada već sve e-commerce platforme podržavaju schema.org standard i time korisniku postaje puno lakše migrirati podatke sa jedne na drugu ecommerce platformu.
Svaka platforma je u mogućnosti da generiše csv tabelu sa svim relevantnim podacima za
- Kategorije
- Proizvode
- Kupce
- Porudžbine

Tako generisane tabele se posle lako mogu importovati na neku drugu platformu. Za to se mogu koristiti specijalizovana softverska rešenja kao što su cart2cart, Store manager itd. Ali se sve to može uraditi i jednostavnim dodacima (plugin) za tu namenu (export-import)

Pregledao sam tvoj demo sajt u WP i elementoru i indentičan možeš napraviti i u Prestashop-u sa CE (creative elements) i "Warehouse" elementor based theme.
Uradio sam i test brzine i razumem šta si mislio.

Odgovor na tvoja pitanja zahteva mnogo detaljnih objašnjenja, pošto nemam mnogo vremena da sve to i napišem ovde predlažem ti da me kontaktiraš preko skype-a (katicziv) pa ću ti sve to objasniti i pokazati kroz primere.

Samo ću reći da imam iskustva sa mnogo različitih platformi, i da generalno sve funcionišu isto, i da treba da odabereš onu koja ti najbolje leži za korišćenje.
Što se tiče prednosti, Prestashop ne trpi aljkavost, sve je u podešenosti host-a, ako to dobro uradiš radiće ti i prestashop dugo i pouzdano (i brzo).
Danas je realno očekivati učitavanje home stranice ispod 1-2 sekunde i to više nije tako teško ostvariti, ali iziskuje veliko poznavanje svih parametara od kojih brzina zavisi.

Prema mom iskustvu Google ume da favorizuje Prestashop kao izvorni ecommerce softver u odnosu na WP koji je za Google kategorija blog softvera sa hybridnim ecommerce rešenjem. Plus SEO za Prestashop je standardni deo Presta mašine ali se može raznim modulima i dodatno unaprediti. Pa se visoko rangiranje postiže puno, puno brže nego sa drugim platformama. 

I da ne zaboravim, kod nas se nudi više različitih povezivanja sa bankom,
"Allsecure" nudi public module ali nažalost im je modul zastareo, (poslednja verzija modula je razvijena za Prestu 1.7.6.5)
taj modul stabilno radi na verziji Prestashop-a 1.7.8.7 samo sa standardnom temom, čim instaliraš neku drugu neće da radi.
Banka inteza se povezuje odlično sa NestPay modulom za Prestashop

Edited by katicziv (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala katicziv na iscrpnom odgovoru👍👍👍

Deo  oko export/import-a sam shvatio - našao sam i plugin-ove sa kojima ću da isprobam ;) Pretpostavljam da mapiraranja bi trebala biti identična ali ću isprobati.

Testirao sam Warehouse temu (style 12) i već na samoj temi (naravno ovo zavisi i od teme) je vidljiva razlika za mobile PageSpeedInsight ali ipak moram sve isprobati - postaviću na istom hostingu pa ćemo videti kakav je uporedni rezultat.

Apropo podešavanja host-a koje si spomenuo da li je npr. 1-click installer Cloudways (koji sam trenutno koristio za Woo) sasvim dovoljan ili baš zatheva fine tuning pošto mislim da za ovo nisam dovoljno stručan?

Povezivanje sa bankom - video sam da OTP nudi plugin koji nudi i dodatne opcije IPS kod, Pay by link,... - koliko iz vašeg praktičnog iskustva je ovo bitno?

 

Isprobaćemo - postavljam demo pa se javljam preko skype-a 😃 Hvala 

Link to comment
Share on other sites

Kod Warehouse theme je jako bitno da koristiš samo kompatibilnu verziju teme (talan opis i način instalacije imaš u manualu), jer je developer razvio temu za svaku verziju Prestashop-a posebno i ne rade pouzdano ako ih izmešaš

Podesiti host za WP je puno jednostavnije, postoji mnogo unapred optimizovanih host servisa sa ultra brzim hostom za WP i tu nemaš ti ništa da čačkaš.
Dok za Prestashop i njene module moraš biti siguran da imaš aktivirane sve potrebne php ekstenzije kao i malo jače parametre nego uobičajeno. To sve nećeš imati mogućnosti da sam podešavaš kod shared host paketa i bićeš limitiran u radu. Pojedine host kompanije i njihovi cloud servisi idu dotle da koriste softver koji vrši nadzor nad svim procesima koji se izvršavaju u memoriji i ako procene da ovi ugrožavaju sigurnost i stabilnost performansi sistema oni ga prekinu u izvršavanju.
Ko nema iskustva sa time vrlo često optuži Prestashop softver za nestabilan rad. To sam zapazio na ultra brzim cloud rešenjima, idu tako daleko da vrše izmenu i update samog softvera i zakrpa pa i modula. (kod WP te silom prisile i izvrše ti update verzije WP a onda može da nastane svašta)

Servisi samoinstaliranja aplikacije na hostu (softaculus...itd) dobro funkcionišu a i nude ti automatski backup, međutim imao sam situaciju da i oni zakažu i da ne mogu da završe instalaciju aplikacije. (tada tražiš podršku da to poprave) Nažalost imao sam i situaciju gde je klijent zakupio host optimizovan samo za Prestashop, a onda su mu instalirali Prestashop prodavnicu na pogrešnu verziju PHP-a i softver ne radi pouzdano.

Povezivanje sa bankom u Srbiji za domaće sajtove postaje sve važnije, ali je njihova provizija i dalje previsoka da bi to bilo opravdano kod prodavnica koje su ispod 200 posetilaca dnevno.

Preporučujem Banku intezu i elegantno rešenje NestPay modula

Što se tiče optimizacije brzine, sve je u testiranju, instaliraš pa testiraš, promeniš pa testiraš opet. I tako dođeš da maksimuma tvog host-a
Nakon toga to sve preseliš na drugi hist (indentično podešeno) i testiraš brzinu, pa se iznenadiš koliko sve zavisi od broja procesora i dodeljene memorije.
 

 
 

Edited by katicziv (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...