Jump to content

Pastrarea compatibilitatii temei


teo_g

Recommended Posts

Ma intereseaza parerea celor cu teme personalizate sau foarte modificate. Cum procedati la un upgrade al presta, cum ar fi trecerea pe versiunea 1.4, sa pastrati compatibilitatea cu noile modificari ale nucleului CMS-ului ?
Cu siguranta in momentul trecerii la versiunea 1.5 vor reapare probleme de compatibilitate.

Observ ca prin trecerea la versiunea 1.4 s-au adaugat module dar s-a renuntat la altele, cum ar fi blockvariouslinks. In cazul in care utilizezi un astfel de block cum poti verifica compatibilitate acelui block cu noua versiunea si sa-i aduci modificarile necesare ?

Link to comment
Share on other sites

...il instalezi si vezi daca merge?! Partea de hooks nu cred ca se va schimba, mai raman doar variabilele pe care va trebui sa le inlocuiesti daca le-au schimbat. Daca se schimba ceva la sintaxa e relativ usor, te uiti la diferentele dintre modulul tau si modulele versiunii noi.
Cele mai mari probleme apar insa daca modulele folosesc versiuni diferite de jquery, daca esti varza la javascript (cum sunt eu) e mai bine sa cauti metode alternative.

Insa eu zic ca problemele de compatibilitatea de la 1.4-1.5 vor fi mult mai mici decat cele de la 1.3-14

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...