Jump to content

SHOPFLIX XML


Vaggelis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Παρατηρώ ότι στις άλλες πλατφόρμες ετοιμάζονται σιγά σιγά modules/plugis για το XML του Shopflix,

Έπειτα από αναζητήσεις διαπιστώνω ότι για prestashop ακόμη δεν έχε δημιουργηθεί κάτι.. και είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί άμεσα...

Υπάρχει ίσως κάποιο xml exporter module που να καταφέρει να βγάλει ένα XML με την δομή που ζητάει το shopflix;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω φτιάξει ένα script το οποίο τελικά δεν θα το χρησιμοποιήσω. Αν σε ενδιαφέρει να το ανεβάσω στο github.

Αλλά το shopflix έχει module για prestashop για να κάνεις αυτή την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

On 4/13/2022 at 11:15 AM, sanctusmob said:

Καλησπέρα. Έχω φτιάξει ένα script το οποίο τελικά δεν θα το χρησιμοποιήσω. Αν σε ενδιαφέρει να το ανεβάσω στο github.

Αλλά το shopflix έχει module για prestashop για να κάνεις αυτή την δουλειά.

Το ζητάς ή υπάρχει κάπου στο διαχειριστικό τους και το κατεβάζεις?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sanctusmob said:

Δεν έχω φτάσει στο διαχειριστικό ακόμη. Εμένα μου το έστειλαν με τις οδηγίες.

https://wellcomm.com.gr/presta-modules/

Έχει ένα για το xml και ένα για τις παραγγελίες.

Ευχαριστώ. Το bridge το εγκαθιστώ σε 1.6 και δεν εμφανίζετε στην λίστα με τα modules. Και το άλλο εγκαθίστατε σωστά αλλά πατώντας ρυθμίσεις βγάζει "Ο ελεγκτής δεν βρέθηκε". Μήπως πρέπει να εγκατασταθεί άλλο Module πρώτα?

Edit: Σε Prestashop 1.7 το shopflixbridge δεν εγκαθίστατε καθόλου. Βγάζει σφάλμα.
640080375_.png.4665e38b3dca8fdff358a1d085bf7d58.png

Edited by Prestan0ob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Shopflix μου έστειλε ένα Module το οποίο δεν εγκαθιστάτε ούτε σε 1.6 ούτε σε 1.7. Τους ενημέρωσα και αυτοί με την σειρά τους με παρέπεμψαν στην cs-cart.gr όπου αντί να στείλουν οδηγίες εγκατάστασης ή να διορθώσουν το Module τους μου έδωσαν προσφορά για εγκατάσταση του προσθέτου και επιπλέον για εκπαίδευση για το πως λειτουργεί και σε περίπτωση που χρειαστεί επιπλέον κόστος για αλλαγή στον κώδικα εαν συναντήσουν κάποιο πρόβλημα.

Έστειλα και πιο πάνω στην nextpointer για προσφορά αλλά μήπως έχει κάποιος δοκιμάσει το Module που δίνει η wellcomm που ανέβασε και ο @sanctusmob πιο πάνω και λειτουργεί και έχω όντως εγώ το πρόβλημα?

Edited by Prestan0ob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα @sanctusmob και συγχαρητήρια για την δουλεία σου.

Έχω δοκιμάσει το module σου σε ένα 1.7.6 και δούλεψε και το δοκίμασε σε ένα 1.7.7 και μου φαίρνει κενό xml.

Εν τω μεταξύ δοκιμάζω και το script που είχες φτιάξει για το skroutz και κάνει την ίδια συμπεριφορά και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Υπέθεσα μήπως ήταν η γλώσσα γιατί αυτό που δεν παίζει, είναι δίγλωσσο και έβαλα καρφωτό το id της γλώσσας, αλά και πάλι δεν έτρεξε όπως θα έπρεπε.

Τι άλλο λες να κοιτάξω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nikpony said:

Καλησπέρα @sanctusmob και συγχαρητήρια για την δουλεία σου.

Έχω δοκιμάσει το module σου σε ένα 1.7.6 και δούλεψε και το δοκίμασε σε ένα 1.7.7 και μου φαίρνει κενό xml.

Εν τω μεταξύ δοκιμάζω και το script που είχες φτιάξει για το skroutz και κάνει την ίδια συμπεριφορά και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Υπέθεσα μήπως ήταν η γλώσσα γιατί αυτό που δεν παίζει, είναι δίγλωσσο και έβαλα καρφωτό το id της γλώσσας, αλά και πάλι δεν έτρεξε όπως θα έπρεπε.

Τι άλλο λες να κοιτάξω;

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

Εγώ το έχω δοκιμάσει σε 1.7.7 δίγλωσσο και δουλεύει κανονικά.

Κάνε uncomment το παρακάτω και δες αν βγάζει κάποιο error
 

/*

ini_set('display_errors', 1);

ini_set('display_startup_errors', 1);

error_reporting(E_ALL);

*/

Ακόμη μπορείς να το τρέξεις και από cli όπου λογικά θα σου εμφανίσει κάποιο error (αν υπάρχει) και δεν θα έχεις και τα ίδια limits που έχει η php στον web server (θέλω να πιστεύω).

Δεν υπάρχει λόγος να μην τρέχει γενικός σε 1.7

Τα δύο presta που έχεις είναι στο ίδιο hosting?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ναι φυσικά.

Το μόνο σφάλμα που βλέπω είναι στο error log το παρακάτω

PHP Warning: Declaration of Product::priceCalculation($id_shop, $id_product, $id_product_attribute, $id_country, $id_state, $zipcode, $id_currency, $id_group, $quantity, $use_tax, $decimals, $only_reduc, $use_reduc, $with_ecotax, &$specific_price, $use_group_reduction, $id_customer = 0, $use_customer_price = true, $id_cart = 0, $real_quantity = 0) should be compatible with ProductCore::priceCalculation($id_shop, $id_product, $id_product_attribute, $id_country, $id_state, $zipcode, $id_currency, $id_group, $quantity, $use_tax, $decimals, $only_reduc, $use_reduc, $with_ecotax, &$specific_price, $use_group_reduction, $id_customer = 0, $use_customer_price = true, $id_cart = 0, $real_quantity = 0, $id_customization = 0) in /home/public_html/override/classes/Product.php on line 0

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 6/10/2022 at 3:40 PM, nikpony said:

Έχει ναι φυσικά.

Το μόνο σφάλμα που βλέπω είναι στο error log το παρακάτω

PHP Warning: Declaration of Product::priceCalculation($id_shop, $id_product, $id_product_attribute, $id_country, $id_state, $zipcode, $id_currency, $id_group, $quantity, $use_tax, $decimals, $only_reduc, $use_reduc, $with_ecotax, &$specific_price, $use_group_reduction, $id_customer = 0, $use_customer_price = true, $id_cart = 0, $real_quantity = 0) should be compatible with ProductCore::priceCalculation($id_shop, $id_product, $id_product_attribute, $id_country, $id_state, $zipcode, $id_currency, $id_group, $quantity, $use_tax, $decimals, $only_reduc, $use_reduc, $with_ecotax, &$specific_price, $use_group_reduction, $id_customer = 0, $use_customer_price = true, $id_cart = 0, $real_quantity = 0, $id_customization = 0) in /home/public_html/override/classes/Product.php on line 0

@nikpony το module που χρησιμοποιείς κάνει override την class Product.

Άλλαξε την function (μέσα στον φάκελο /override/classes/Product.php)
Από

public static function priceCalculation($id_shop, $id_product, $id_product_attribute, $id_country, $id_state, $zipcode, $id_currency, $id_group, $quantity, $use_tax, $decimals, $only_reduc, $use_reduc, $with_ecotax, &$specific_price, $use_group_reduction, $id_customer = 0, $use_customer_price = true, $id_cart = 0, $real_quantity = 0)

Σε

public static function priceCalculation($id_shop, $id_product, $id_product_attribute, $id_country, $id_state, $zipcode, $id_currency, $id_group, $quantity, $use_tax, $decimals, $only_reduc, $use_reduc, $with_ecotax, &$specific_price, $use_group_reduction, $id_customer = 0, $use_customer_price = true, $id_cart = 0, $real_quantity = 0, $id_customization = 0)

Always backup before 😇

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχε στα προϊόντα quantity και κάνω check αν το product έχει quantity

if($quantity > 0 && $psproduct['available_for_order'] == 1)

το αφαιρέσαμε και είναι οκ.

13 minutes ago, Kogkalidis said:

@nikpony το module που χρησιμοποιείς κάνει override την class Product.

Άλλαξε την function (μέσα στον φάκελο /override/classes/Product.php)
Από

public static function priceCalculation($id_shop, $id_product, $id_product_attribute, $id_country, $id_state, $zipcode, $id_currency, $id_group, $quantity, $use_tax, $decimals, $only_reduc, $use_reduc, $with_ecotax, &$specific_price, $use_group_reduction, $id_customer = 0, $use_customer_price = true, $id_cart = 0, $real_quantity = 0)

Σε

public static function priceCalculation($id_shop, $id_product, $id_product_attribute, $id_country, $id_state, $zipcode, $id_currency, $id_group, $quantity, $use_tax, $decimals, $only_reduc, $use_reduc, $with_ecotax, &$specific_price, $use_group_reduction, $id_customer = 0, $use_customer_price = true, $id_cart = 0, $real_quantity = 0, $id_customization = 0)

Always backup before 😇

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά βρε συ Χάρη δεν θα ήταν καλύτερο απλά να ανακτά την σχετική ποσότητα ώστε να γίνεται κανονικά ο έλεγχος;

Υπάρχουν αρκετά καταστήματα που τα αποθέματα τους είναι της τάξης των 2-5 μονάδων (κυρίως καταστήματα ένδυσης & αθλητικών υποδημάτων).

Οπότε αν ένα προϊόν εξαντληθεί και συνεχίζει να υπάρχει στο feed και μπω εγώ ως πελάτης του shopflix και δεν μπορώ
να παραγγείλω θα φύγω μια και καλή απ το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Το τι είναι καλύτερο και τι χειρότερο είναι μεγάλη συζήτηση.

Το script είναι διαθέσιμο για όλους. Όποιος θέλει το παίρνει και το προσαρμόζει στις ανάγκες του.

10 minutes ago, Kogkalidis said:

Ναι αλλά βρε συ Χάρη δεν θα ήταν καλύτερο απλά να ανακτά την σχετική ποσότητα ώστε να γίνεται κανονικά ο έλεγχος;

Υπάρχουν αρκετά καταστήματα που τα αποθέματα τους είναι της τάξης των 2-5 μονάδων (κυρίως καταστήματα ένδυσης & αθλητικών υποδημάτων).

Οπότε αν ένα προϊόν εξαντληθεί και συνεχίζει να υπάρχει στο feed και μπω εγώ ως πελάτης του shopflix και δεν μπορώ
να παραγγείλω θα φύγω μια και καλή απ το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.

Σε 1.7.8.6 δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το προσθετο για το shopflix.

Μου βγαζει 

Αυτό το αρχείο δεν φαίνεται να είναι έγκυρο zip προσθέτου

[Exception 0]

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kotheodr said:

Καλησπέρα.

Σε 1.7.8.6 δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το προσθετο για το shopflix.

Μου βγαζει 

Αυτό το αρχείο δεν φαίνεται να είναι έγκυρο zip προσθέτου

[Exception 0]

Εαν το αποσυμπιέσεις μήπως είναι φάκελός μέσα σε φάκελο? Κανονικά πρέπει να έχει μόνο ένα φάκελο μέσα το zip.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Prestan0ob said:

Εαν το αποσυμπιέσεις μήπως είναι φάκελός μέσα σε φάκελο? Κανονικά πρέπει να έχει μόνο ένα φάκελο μέσα το zip.

To είχα κανει αυτό. Εφτιαξα ενα νεο zip και βγαζει error

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα το εβαλα και εγω εδω εχω κανει και uncoment για τα error δεν πειρα

https://kaltsoulas.gr/shopflix_dev.xml

μα στο validitator του shopflix

https://wellcomm.com.gr/xml-val/

περνω οτι εχω 1 μονο προιον και το παρακατω τα εχω και σε image

τhe XML Structure is not valid

Field: sku error: empty

Field: ean error: empty εδω φτεω καθως δεν εχω βαλει

Field: price error: empty

Field: shipping_lead_time error: empty

 

 

2.png

Edited by timeline (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Σαν sku βάζει το barcode, γραμμή 105 $sfproduct->sku = $psproduct['ean13']; αν θα θέλεις να βάλεις κάτι άλλο θα πρέπει να το αλλάξεις.

Στο dev xml που έστειλες έχει και (<price>59</price>) και (<offer_quantity>0</offer_quantity>)

 

1 hour ago, timeline said:

Καλησπερα το εβαλα και εγω εδω εχω κανει και uncoment για τα error δεν πειρα

https://kaltsoulas.gr/shopflix_dev.xml

μα στο validitator του shopflix

https://wellcomm.com.gr/xml-val/

περνω οτι εχω 1 μονο προιον και το παρακατω τα εχω και σε image

τhe XML Structure is not valid

Field: sku error: empty

Field: ean error: empty εδω φτεω καθως δεν εχω βαλει

Field: price error: empty

Field: shipping_lead_time error: empty

 

 

2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

Τελικά υπάρχει κάποιο module που να παίζει σωστά;

Εγώ χρόνια δουλεύω το XML feeds Pro. Έχει μέσα επιλογή για ShopFlix αλλά μου λένε ότι το ΕΑΝ το θέλουν διαφορετικά από ότι το βγάζει το πρόγραμμα.

Συγκεκριμένα το βγάζει: test.gr-123456 ενώ το θέλουν test-123456.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...