Jump to content

Χρεώσεις μεταφορικής


Chaonas

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,
θέλω τα φώτα σας.

Η εταιρεία courier χρεώνει ανάλογα τον τόπο προορισμού το δέματος. Πως μπορώ να ρυθμίσω με κάποιον τρόπο η χρέωση για τα μεταφορικά να μεταβάλλεται ανάλογα τον προορισμό; να έχω ορίσει δηλαδή κάποιες περιοχές (νομούς) όπου η χρέωση θα είναι 5€ και άλλες όπου η χρέωση θα είναι 3€.

Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος στη διεύθυνση παράδοσης κατά το check out να υπάρχει drop down list με τους νομούς ή τις πόλεις;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaonas said:

Καλησπέρα σας,
θέλω τα φώτα σας.

Η εταιρεία courier χρεώνει ανάλογα τον τόπο προορισμού το δέματος. Πως μπορώ να ρυθμίσω με κάποιον τρόπο η χρέωση για τα μεταφορικά να μεταβάλλεται ανάλογα τον προορισμό; να έχω ορίσει δηλαδή κάποιες περιοχές (νομούς) όπου η χρέωση θα είναι 5€ και άλλες όπου η χρέωση θα είναι 3€.

Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος στη διεύθυνση παράδοσης κατά το check out να υπάρχει drop down list με τους νομούς ή τις πόλεις;

Σας ευχαριστώ πολύ.

H ACS έχει module που συνδέετε με το myACS, υπολογίζει αυτόματα το κόστος σε κάθε περιοχή καθώς και εκτυπώνεις και το voucher.  Νομίζω δεν έχει άλλη εταιρεία κάτι σχετικό.

Υπάρχει το https://addons.prestashop.com/en/shipping-costs/29332-advanced-shipping-cost-plus.html

που μπορείς να ρυθμίσεις χειροκίνητα κόστος ανά περιοχή/νομό/ΤΚ και ότι άλλο θέλεις.

Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις περιοχές μέσα στο prestashop και να ρυθμίσεις το κόστος μέσα απο την μέθοδο αποστολής πράγμα πολύ χρονοβόρο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaonas said:

Με πετσόκοψες, 200€ στο κεφάλι 😆

Σ' ευχαριστώ

😆😆😆Για αυτό το λόγο τα περισσότερα eshop έχουν ένα εννιαίο κόστος αποστολής κατά προσέγγιση ή το πολύ κόστος ανα περιφέρεια - νομό. Δηλαδή π.χ. διαφορετικό κόστος για απρόσιτους νομούς νησιά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, sanctusmob said:

 

 

Καλημέρα και ευχαριστώ. Η έδρα είναι στην Αθήνα επομένως αν κατάλαβα καλά, εγώ θα πρέπει να κάνω 3 κατηγορίες
1. Νομός Αττικής χρέωση acs 2,5€

2. Χερσαίοι και νησιωτικοί χρέωση - όλοι οι υπόλοιποι νομοί 4€

3. Δυσπρόσιτες περιοχές 7€ (εδώ τίθεται το εύλογο ερώτημα ποιες είναι αυτές οι περιοχές)

Καθώς όμως στο checkout δεν υπάρχει κελί να συμπληρώσει ο πελάτης νομό πως θα τα αναγνωρίζει το PS; 

Link to comment
Share on other sites

To 3 δεν γίνετε χωρίς module που να μιλάει με το web service της acs για να βλέπει ποιες περιοχές είναι δυσπρόσιτα κατά την acs.

Οπότε η λες την acs να μην σου χρεώνει δυσπρόσιτα ή αλλάζεις εταιρία που δεν θα σου χρεώνει δυσπρόσιτα.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, sanctusmob said:

To 3 δεν γίνετε χωρίς module που να μιλάει με το web service της acs για να βλέπει ποιες περιοχές είναι δυσπρόσιτα κατά την acs.

Οπότε η λες την acs να μην σου χρεώνει δυσπρόσιτα ή αλλάζεις εταιρία που δεν θα σου χρεώνει δυσπρόσιτα.

Συγνώμη αλλά πως κάνω υποχρεωτική την επιλογή του state?

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2022 at 9:31 PM, Prestan0ob said:

H ACS έχει module που συνδέετε με το myACS, υπολογίζει αυτόματα το κόστος σε κάθε περιοχή καθώς και εκτυπώνεις και το voucher.  Νομίζω δεν έχει άλλη εταιρεία κάτι σχετικό.

Υπάρχει το https://addons.prestashop.com/en/shipping-costs/29332-advanced-shipping-cost-plus.html

που μπορείς να ρυθμίσεις χειροκίνητα κόστος ανά περιοχή/νομό/ΤΚ και ότι άλλο θέλεις.

Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις περιοχές μέσα στο prestashop και να ρυθμίσεις το κόστος μέσα απο την μέθοδο αποστολής πράγμα πολύ χρονοβόρο.

Τη μέθοδο αποστολής που μπορούμε να την βρούμε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...