Jump to content

Probleme modificare cod html in cpanel


Recommended Posts

Buna!

As dori si eu ajutor in legatura cu modificarea codului html in cpanel a site-ului. Am prestashop 1.4.1
Am incercat sa modific codul html in themes ->tema ->footer.tpl sau header.tpl si dupa ce dau "save" codul apare modificat, dar nu are niciun efect in site. Sunt incepator! As dori daca se poate sa-mi souna cineva ce se intampla. Modificarile sunt de tip text: adica in loc de home sa fie acasa.

Multumesc! si astept un raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Vezi daca esti pe limba care trebuie, sterge cache-ul siteului. Ca sa il stergi cel mai sigur e sa intri in tools - smarty - compile, si sa golesti folderul (mai putin index.php daca exista asa ceva)

Link to comment
Share on other sites

1. vezi si tu mai inainte ce ai setat default aici Back Office > Tools > Languages
la Languages options.

2. traducerile automate se fac din Back Office > Tools > Translations si selectezi FRONT OFFICE pentru footer.

3. daca traducerea nu apare mai sus atunci faci cum zice abh dupa modificare golesti folderul compile.

4. in Back Office > Preferences > Performance sunt niste optiuni pentru ca sanu mai stergi tu folderul de mai sus ci o face prestashop automat.
aceasta optiune este Force compile si o lasi bifata cat timp lucrezi pe surse. in final pui OFF si salvezi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...