Jump to content

Eroare Theme Prestashop 1.7.8.2


RAzor23

Recommended Posts

Salutare.

 

Intampin probleme la sectiunea THEME.

 

Problema sta in felul urmator:

 

Incerc sa fac o tema noua - lucru pe care l-am mai facut in trecut. As vrea sa fac chiar o tema child derivata din cea classic.

Am incercat cred ca tot ce se putea :

1) am incercat sa fac un folder nou in care sa creez structura necesara inclusiv theme.yml pe care l-am configurat corespunzator cu parent:classic, si continutul blank in speranta ca fac o thema child. De asemenea am copiat intreg fisierul theme.yml din thema classic in folderul meu si l-am modificat corespunzator (la indicatiile gasite pe documentatia oficiala devs.prestashop.com)

2) Am urcat folderul prin ftp in themes/ dupa care l-am regasit in backend dar la schimbarea temei primesc eroarea: 

 

image.thumb.png.8cc07d7064954f3f21c0a66b44781c6a.png

 

3) De asemenea am incercat sa arhivez folderul meu local in format zip si sa instalez tema prin metoda install theme din backend lucru care nu functioneaza deoarece spune ca nu gaseste fisierul de configurare al temei - (am citit in alte parti, si am observat si in teme premium ca exista un fisier xml al temei ce se foloseste la install) .

 

4) am incercat sa dau export la tema classic - a creat o arhiva zip pe caree am descarcat-o, am dezarhivat-o, am modificat-o, am actualizat arhiva si am incercat sa o reincarc in backend prin install theme tot nu merge.

 

Ce anume nu fac corect? Unde pot gasi un tutorial cap coada FUNCTIONAL pentru a crea o tema child, sau o tema completa?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...