Jump to content

Μετάφραση πεδίου προϊόντος


alexandr0s

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.  Εχω το 1.7.7.7.

Υπάρχει ενα πεδίο δίπλα στην "Περιγραφή" το οποίο ονομάζεται "Λεπτομέρειες προϊόντος" και βγάζει τον κωδικό του προϊόντος και τον κατασκευαστή (αν υπάρχει). 

Ερώτηση 1: Ξέρει κανείς απο που θα αλλάξω την μετάφραση/ονομασία του πεδίου?

Ερώτηση 2: Ξέρει κανείς πως θα το κάνω να βγάζει μικρότερα τα εικονίδια των εταιρειών? γιατί ακόμα και εικονίδια των 8kb πχ τα βγάζει τεράστια.

Παραθέτω σχετικό screenshot.. 

Ευχαριστώ

1.png

Link to comment
Share on other sites

Για την μετάφραση δοκίμασε εδώ

108273455_.png.ad18a8e49661d912d5da0ede42e76133.png

 

Για το Logo πρόσθεσε στο custom.css μέσα στο themes:

.product-manufacturer .manufacturer-logo {
    height: 40px;
}

Εαν δεν λειτουργήσει στείλε μου url απο ένα προϊόν να σου πω ακριβώς τι θα βάλεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον φάκελο του δικού σου θέματός σου υπάρχει το custom.css. Εαν δεν έχεις βάλει άλλο Theme τότε ο φάκελος του θέματος λέγετε classic. Σε αυτό το αρχείο προσθέτεις τις γραμμές που έγραψα παραπάνω. Εαν δεν έχεις πρόσβαση στα αρχεία του Prestashop πρέπει να γίνει με άλλο τρόπο ή πρέπει να ζητήσεις πρόσβαση απο την εταιρεία που σε φιλοξενεί.

 

132054859_.png.5dcbc37673c368aa7a6161827075ceb3.png

Edited by Prestan0ob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν εχω πρόσβαση σ'αυτά. 

Συνδέομαι και μπορώ να κάνω συγκεκριμένες δουλειές.

Θα το ζητήσω απο τον admin μήπως λυθεί το θέμα και μικρύνουν λίγο τα εικονίδια.

Και αφού σε βρήκα εύκαιρο (😁😁) 2 θεματάκια ακόμα:

Το module με τις μάρκες κρεμάει μέχρι κάτω. Ξέρεις κάποιο τρόπο να μπορείς να κάνεις scroll? Να είναι πιο μαζεμένο?

Επίσης αν έχεις υπόψη κάποιο Module που να μπορείς να ρυθμίζεις πως βγαίνει το site σε κινητά/tablet κλπ γιατί τα βγάζει ο,τι να'ναι.

1.png

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alexandr0s said:

Νομίζω πως δεν εχω πρόσβαση σ'αυτά. 

Συνδέομαι και μπορώ να κάνω συγκεκριμένες δουλειές.

Θα το ζητήσω απο τον admin μήπως λυθεί το θέμα και μικρύνουν λίγο τα εικονίδια.

Και αφού σε βρήκα εύκαιρο (😁😁) 2 θεματάκια ακόμα:

Το module με τις μάρκες κρεμάει μέχρι κάτω. Ξέρεις κάποιο τρόπο να μπορείς να κάνεις scroll? Να είναι πιο μαζεμένο?

Επίσης αν έχεις υπόψη κάποιο Module που να μπορείς να ρυθμίζεις πως βγαίνει το site σε κινητά/tablet κλπ γιατί τα βγάζει ο,τι να'ναι.

 

Θα σου πρότεινα να βρεις κάποιο δωρεάν νέο θέμα εαν θέλεις τόσες αλλαγές. Κανονικά όλα τα θέματα καθώς και το classic Που είναι το προεγκατεστημένο του prestashop είναι full responsive, δηλαδή εμφανίζετε σωστά σε όλες τις συσκευές. Δεν θέλεις δηλαδή Module. Θέλεις άλλο theme. Νομίζω υπάρχουν κάποια δωρεάν (free prestashop themes) αλλά πρέπει να προσέξεις αυτό που θα κατεβάσεις να λέει πως είναι για την έκδοση του prestashop που έχεις. Εαν δεν βρεις δωρεάν θα πρέπει να αγοράσεις κάποιο και μερικές εταιρείες προσφέρουν και εγκατάσταση (όχι παραμετροποίηση πως θα φαίνετε όμως). Για ρυθμίσεις του νέου θέματος μπορεί να χρειαστείς κάποιον που το έχει ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Prestan0ob said:

Θα σου πρότεινα να βρεις κάποιο δωρεάν νέο θέμα εαν θέλεις τόσες αλλαγές. Κανονικά όλα τα θέματα καθώς και το classic Που είναι το προεγκατεστημένο του prestashop είναι full responsive, δηλαδή εμφανίζετε σωστά σε όλες τις συσκευές. Δεν θέλεις δηλαδή Module. Θέλεις άλλο theme. Νομίζω υπάρχουν κάποια δωρεάν (free prestashop themes) αλλά πρέπει να προσέξεις αυτό που θα κατεβάσεις να λέει πως είναι για την έκδοση του prestashop που έχεις. Εαν δεν βρεις δωρεάν θα πρέπει να αγοράσεις κάποιο και μερικές εταιρείες προσφέρουν και εγκατάσταση (όχι παραμετροποίηση πως θα φαίνετε όμως). Για ρυθμίσεις του νέου θέματος μπορεί να χρειαστείς κάποιον που το έχει ξανακάνει.

Το δικό μου (classic) δεν εμφανίζεται σωστά, εκτός αν βάλεις την ένδειξη "για υπολογιστή" που κάπως παλεύεται. Ίσως φταίνε κάποιες ρυθμίσεις που κάναμε.

Έχω το prestashop απο το 2013 και μόλις τον Αύγουστο το αναβαθμίσαμε με πολύ κόπο καθώς έπρεπε να μεταφέρουμε απο το παλιό site τα πάντα.

Οπότε αυτό με τις μάρκες δεν αλλάζει ε..

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Με τις αναβαθμίσεις απο prestashop 1.6 σε 1.7 υπάρχουν προβλήματα.
Όλα διορθώνονται. Στείλε μου το link σε Μήνυμα ή εδώ. να δω πως σου εμφανίζει τις μάρκες. Σίγουρα πάντως θα χρειαστείς τουλάχιστον πρόσβαση FTP από τον πάροχο φιλοξενίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς Module που αντικαθιστά αυτό με τα φίλτρα του prestashop και έχει την δυνατότητα να δείξει τις τιμές οποιουδήποτε φίλτρου σε συγκεκριμένο ύψος με scroll bar.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...