Jump to content

Απόκρυψη γλώσσας front end


alexis_gyf

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Υπάρχει δυνατότητα να κρύψω απο το language selector κάποιες γλώσσες απο τους users στο front end, αλλά εγω να μπορώ στο διαχειριστικό να δουλεύω όλες τις γλώσσες;

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απενεργοποιήσεις εντελώς το Module language selector και να βάλεις κάπου δικά σου κουμπιά για να επιλέγει κάποιος την γλώσσα που θέλεις. Για παράδειγμα εγώ έχω μια σημαία αγγλική στο Ελληνικό και μια Ελληνική σημαία στο Αγγλικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ξέρω λίγα πράγματα απο κώδικα (html, css) οπότε αυτό που λες μου φαίνεται κάπως δύσκολο.

Αυτή την στιγμή θέλω 2 γλώσσες να φαίνονται στον user αλλά στο διαχειριστικό πρέπει να δουλευω 5 γλώσσες σε προιοντα και να ανεβούν όταν θα είναι έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, alexis_gyf said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ξέρω λίγα πράγματα απο κώδικα (html, css) οπότε αυτό που λες μου φαίνεται κάπως δύσκολο.

Αυτή την στιγμή θέλω 2 γλώσσες να φαίνονται στον user αλλά στο διαχειριστικό πρέπει να δουλευω 5 γλώσσες σε προιοντα και να ανεβούν όταν θα είναι έτοιμα.

Παρακαλώ. Ναι κατάλαβα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Εαν απενεργοποιήσεις την γλώσσα δεν θα φαίνετε και στο back office. Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις χωρίς προγραμματισμό να βάλεις στο οριζόντιο επάνω μενού ένα κουμπί που να γράφει "ΑΓΓΛΙΚΑ" και να βάλεις ULR: www.todomainsou.gr/en. Και το αντίστοιχο στην Αγγλική με κουμπί "ΕΛΛΗΝΙΚΑ". Εαν είναι και mega menu ή κάποιο άλλο menu απο το default του prestashop μπορείς να βάλεις και σημαιούλα μπροστά. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι πως όποιος το πατάει θα πηγαίνει στην αρχική σελίδα αντί να αλλάζει γλώσσα στην σελίδα που βρίσκετε.
ακόμα μια λύση είναι να επενεργοποιήσεις πάλι το language selector και να βάλεις google translate module. Υπάρχει και δωρεάν. Απλά σε αυτή την περίπτωση πάλι θα βγάζει πολλές γλώσσες. Ψάχνω και εγώ τώρα να βρω τρόπο να βγάλω όλες τις γλώσσες και να αφήσω μόνο τα Αγγλικά και τα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...