Jump to content

Υπολογισμός ΦΠΑ 24%


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω πρόβλημα στον υπολογισμό του φόρου στα προιόντα μου. Όπως φαίνεται στην επισυναπτόμενη φωτογραφία τα πεδία πριν και μετά το φόρο έχουν την ίδια τιμή. Όμως έτσι ουσιαστικά η τιμή του φορού είναι μηδέν αντι 24%. Αν παω στο International->taxes-> tax rule και ενεργοποιησω το φπα 24% τότε σε όλα τα προιόντα προστίθεται το 24% που όμως εγω δεν θέλω διότι η τιμή που εμφανίζεται στη σελίδα μου είναι ήση τιμή με φπα. 

Υπαρχει κάποιος τρόπος άλλος χωρις προφανώς να χρειαστεί να αλλάξω το pricing rule σε κάθε προιόν έτσι ώστε να υπολογίζεται ο φόρος ως: tax = revenue / 1.24 * 0.24? Ουσιαστικά να παίρνει την τελική τιμή που φαίνεται στη σελίδα μου και στο πεδίο tax του προιόντος αντι να μπαίνει η τιμή 0 να γίνεται η παραπάνω πράξη ;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

tax2.PNG

Link to comment
Share on other sites

θα κανεις εξαγωγη ολα τα προιοντα, κ μετα εισαγωγη οπου στο excel θα προσθεσεις μια στηλη με  το id του φορολογικου κανονα, και θα βαλει τελικη τιμη με φπα την τιμη που εχεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιος πιο αποδοτικος τρόπος ωστε να αλλαζα καπου το rule που υπολογισμου του φόρου ώστε να μην χρειαστει να γινει αυτη η διαδικασια με τα προιοντα; Μιλαμε για πανω απο 1500 IDs..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...