Jump to content

Ξέρεις κανείς που αλλάζω την τιμή στα μεταφορικά?


Recommended Posts

καρτέλα "μεταφορές" κάνεις κλικ επάνω στην καρτέλα, όχι στις υποεπιλογές.

εκεί αλλάζεις πρώτον τα έξοδα διεκπεραίωσης που συνήθως τα έχουμε στο μηδέν

πιο κάτω, μπορείς να επιλέξεις τις χρεώσεις μεταφορικών για κάθε μεταφορέα και τύπο μεταφοράς.
πχ άλλη τιμή για αποστολές με κούριερ εντός ελλάδας και άλλη τιμή για Ευρώπη. αυτά τα δύο είναι οι ζώνες όπως τις ορίζει το presta

προσοχή. ακόμα και αν μια τιμή είναι 0 πρέπει να πατήσετε την Αποθήκευση σε αυτό το σημείο.
έψαχνα μια ημέρα το γιατί δε μου εμφανίζει την επιλογή "Παραλαβή απο το κατάστημα" ενώ τα είχα όλα σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Εκεί που μου είπες έχω προσπαθήσει και γω να βρω άκρη αλλά έχει πολύ λίγες επιλογές. Εγώ θέλω να περάσω τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ ανά κιλό κτλ. Εδώ μου δίνει επιλογή μόνο μετά από τι ποσό θα είναι μηδενικά τα έξοδα αποστολής ή μετά από πόσα κιλά. Ένας φίλος αγόρασε το CS- CART και τα είχε όλα έτοιμα αυτά. Βέβαια εγώ δε μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία γιατί έφαγα 4-5 μήνες διαβάσματος και προσπάθειας για να φτιάξω και να μάθω το presta. Επίσης του έχει ένα πρόσθετο στην αρχική σελίδα που πατάς την πόλη σου και ΤΚ και σου βγάζει τα έξοδα αποστολής ανα κιλό. Ξέρουμε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή παρόμοιο για το presta?Σας στέλνω παρακάτω και μια φωτογραφία με την εμφάνιση του πάνελ όταν επιλέγω την κατηγορία μεταφορές (ή αποστολές όπως το έχω εγώ)

44529_LegwIncEFgzLS0lXWaUB_t

Link to comment
Share on other sites

Για έξοδα αποστολής ανά κιλό, θα πρέπει (με τα στάνταρ modules που δίνει το presta) να κάνεις εύρος για βάρος. η τελευταία επιλογή στην καρτέλα μεταφορικά

εκεί θα κάνεις πχ 0-2 κιλά, 2-3 κιλά, 3-4 κιλά κτλ.
μετά θα πρέπει να έχεις επιλέξει, ο μεταφορέας να χρεώνει σύμφωνα με το βάρος (και όχι σύμφωνα με την τιμή, γιατί τότε πρέπει να κάνεις εύρος τιμής)

έχοντας κάνει αυτά τα δύο, θα μπορέσεις να ρυθμίσεις το πόσο κοστίζει κάθε εύρος σε βάρος για τον συγκεκριμένο μεταφορέα σε κάθε... ζώνη. πατώντας στην καρτέλα "μεταφορικά"

ελπίζω να κατάλαβες τη διαδικασία.

στο oscommerce είχα πετύχει modules που τα υπολόγιζαν κάπως έτσι, με εύρος βάρους, οπότε είναι περίπου το ίδιο..

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Θεός. Δεν είχα σκεφτεί ότι αν πατήσω add new θα μπορούσα να επιλέξω την ίδια εταιρεία. Ευχαριστώ πολύ. Τώρα μένει να βρω πως περνάω έξοδα αντικαταβολής. Δεν το έχω ψάξει καν αυτό. Αν το γνωρίζεις και αυτό θα με γλυτώσεις από μερικές ώρες ψαξίματος. Αν σας είχα βρει από την αρχή αντι για 5 μήνες θα το είχα φτιάξει σε μία εβδομάδα. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Είσαι Θεός. Δεν είχα σκεφτεί ότι αν πατήσω add new θα μπορούσα να επιλέξω την ίδια εταιρεία. Ευχαριστώ πολύ. Τώρα μένει να βρω πως περνάω έξοδα αντικαταβολής. Δεν το έχω ψάξει καν αυτό. Αν το γνωρίζεις και αυτό θα με γλυτώσεις από μερικές ώρες ψαξίματος. Αν σας είχα βρει από την αρχή αντι για 5 μήνες θα το είχα φτιάξει σε μία εβδομάδα. Και πάλι ευχαριστώ.

 

Δεν μπορείς να περάσεις έξοδα αντικαταβολής στη μεταφορά, πρέπει να βάλεις ένα module για αντικαταβολή όπου εκεί μέσα έχει για να ρυθμίσεις το ποσό της αντικαταβολής, είναι δωρεάν αυτό το module.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos!!!! εχω ορισει 3 μεταφορικες αλλα οι τιμες δεν λενε να κατεβουν.. εχω ορισει απο 0-1κιλο 1 ευρω απο 1.01 2 ευρω αλλα μου βγαζει 7 ευρω στις 2 και παραλαβη απο το καταστημα 5. δεν μου βγαζει την τιμη με τιποτα και εχω ορισει να μετραει με βαρος....εχω σπασει το κεφαλι μου ακρη δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδια sos!!!! εχω ορισει 3 μεταφορικες αλλα οι τιμες δεν λενε να κατεβουν.. εχω ορισει απο 0-1κιλο 1 ευρω απο 1.01 2 ευρω αλλα μου βγαζει 7 ευρω στις 2 και παραλαβη απο το καταστημα 5. δεν μου βγαζει την τιμη με τιποτα και εχω ορισει να μετραει με βαρος....εχω σπασει το κεφαλι μου ακρη δεν βρηκα.

 

 

To Prestashop υπολογίζει τις τιμές των κιλών ανα μονάδα. Δηλαδή θα πρεπει να ξαναφτιαξεις τις μονάδες μέτρησης κιλών σε 1 εως 2 κιλά, 2 εως 3 κιλά κλπ.

Το προβλημά σου θα διορθωθεί

Δηλαδή δεν μπορεί να καταλάβει οταν του λες 1.01kg τι ακριβως εννοεις. Αν το βάρος ειναι 1.00028kg? Κι εκει το μπερδευεις

Link to comment
Share on other sites

ναι βρηκα ακρη αλλαξα εκδοση και ολα οκ. το κακο ειναι οτι βρηκα και το προβλημα αφου ειχα αλλαξει εκδοση...εκανα την βλακεια και ειχα ενα τεστ προιον και οχι παραπανω...εεε εκει που εχει εξτρα χρεωση στο προιον ειχα βαλει μια τιμη και οτι και να εκανα με επαιρνε η μπαλα...

 

τωρα αυτο που ειπες με εβαλε σε σκεψεις.. αν εχω απο 1κιλο εως 2 - 2-3 κτλ και βαλω προιον 2 κιλα ας πουμε σε ποια τιμη θα το παρει στο 1-2 η στο 2-3.. προς το παρον που το εχω απο 2.01 κτλ μια χαρα δουλευει

Edited by tomaik (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν μπορεί να καταλάβει οταν του λες 1.01kg τι ακριβως εννοεις. Αν το βάρος ειναι 1.00028kg? Κι εκει το μπερδευεις

 

Σε αυτό θα διαφωνήσω φίλε μου. Πριν να έρθει η σωτήρια έκδοση RC1 που συνδέεις τα προϊόντα με τον αποστολέα, Για τα προϊόντα της μιας εταιρίας έβαζα από 0.001 - 0.02 με βήμα 0.001 (δηλαδή να μπορεί να πάρει ο πελάτης μέχρι 20 προϊόντα) και για την άλλη εταιρία έβαζα από 0.1 - 2 με βήμα 0.1 κι εκτός κλίμακας απενεργοποιούσα την αποστολή (και το βάρος των προϊόντων το έκανα 0.001 και 0.1 αντίστοιχα (ανά τεμάχιο).. Δούλευε ρολόι.. Κι έτσι αν πχ είχα παραγγελία βάρους 1.58 κιλά σήμαινε έχω 15 προϊόντα Β και 8 Α ;) Ελπίζω να σε βοήθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..... Πρώτον οταν οριζεις μια ζώνη βάρους π.χ. απο 0-2 κιλά, τότε το 2 εξαιρείται. Η επόμενη ζώνη σου θα πρέπει να αρχίζει απο τα 2 κιλά και όχι απο τα 2.00001 κλπ κλπ.

Δεύτερον, για κάθε μεταφορέα, θα πρέπει να ορίσεις/δημιουργήσεις και τις αντίστοιχες ζώνες βάρους.

Μετά θα πρέπει να πάς στην αρχική καρτέλλα shipping και κάτω κάτω να βάλεις τις τιμές για τις ζώνες.

 

Αν στέλνεις εξωτερικό, ή άν έχεις διαφορετικές χρεώσεις ανα νομό (όπως εγώ που διακινώ παλλέτες) τότε θα πρέπει να κάνεις ΖΩΝΗ (χώρα/πόλη) τον κάθε νομό shipping--> zones--> add new και να ορίσεις που πάει ο κάθε μεταφορέας.

 

Το αντίστοιχο και για τις ζώνες τιμών αν διακινείς με τιμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν εχω απο 1κιλο εως 2 - 2-3 κτλ και βαλω προιον 2 κιλα ας πουμε σε ποια τιμη θα το παρει στο 1-2 η στο 2-3.. προς το παρον που το εχω απο 2.01 κτλ μια χαρα δουλευει

 

θα το λάβει στην 2-3 διότι σου αναφέρει στις κλίμακες:

from (included):

to (excluded):

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...