Jump to content

[REZOLVAT] Modificare Status Comanda


Recommended Posts

Am si eu o problema pe care vreau sa prezint, si sa ii rog pe cei care ma pot ajuta sa ma ajute cu niste indicatii.



Deci cea ce vreu este ca la plasarea unei noi comenzi pe site,clientul sa nu primeasca sablonul de email "order_confirmation" sa primeasca doar samblonul "preparation" cu continutul setat de mine(este setat deja).

Primirea sablonului "'order confirmation"' sa o primesca doar in momentul cand schimb statusul comenzii in ""Shipped""
si bineinteles totodata sa primeasca si statusul comenzi ca ''Shiped"'.

Precizezi ca vreau acest lucru deoarece exista posibilitatea ca voi sterge din cantitatile (produselor)comandate,datorita stocului disponibil. Si vreau ca clientul sa primeasca doar dupa acest lucru suma finala a comenzi(Comanda confirmata)

Sper ca am fost destul de explicit si ati inteles cea ce vreu.

In speranta ca ma va ajuta cineva

Va Multumesc tuturor de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai aste e nu vreu sa dezactivez mesajul de order confirmation....vreu ca s aprimesca doar dupa ce schimb in Shiped.

Momentan setarea este asa ca primeste inpreuna cu preparation in progres,ce nu stiu este ca de unde sa schimb ordinea lor

1:Preparation in progres
2:Siped
3:order confirmation
4:Delivered(status pentru care nu primeste email)setat in momentul de fata.

Adica sa primeasca order confirmation doar dupa ce schimb statusul comenzii in Shiped(ca poate mai modific la produse ex:cantitate mai mica..)

Link to comment
Share on other sites

Deci am incercat toate modalitatile tot trimite order confirmation

NU Trimite (order confirmation) clientului doar in cazul in care anulez optiunea : Ascunde acest status al comenzii pentru client din cadrul "Preparation inprogres"
Dar atunci nu trimite nici preparation in progres la o comanda noua.

Link to comment
Share on other sites

gata am inteles.

deci uite rezolvarea comenteaza liniile astea in classes/Paymentmodule.php

                if ($orderStatus->send_email AND Validate::isEmail($customer->email))
                       Mail::Send(intval($order->id_lang), 'order_conf', 'Order confirmation', $data, $customer->email, $customer->firstname.' '.$customer->lastname, NULL, NULL, $fileAttachment);



acum nu-ti mai trimite mail cu order confirmation.

apoi faci un new order state : My confirmation si pui acolo ce primeai de la order conf.

Link to comment
Share on other sites

// if ($orderStatus->send_email AND Validate::isEmail($customer->email))
                       // Mail::Send(intval($order->id_lang), 'order_conf', 'Order confirmation', $data, $customer->email, $customer->firstname.' '.$customer->lastname, NULL, NULL, $fileAttachment)



deci pui // si un spatiu dupa inainte de fiecare linie

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...