Jump to content

Προβλημα με μεγαλο url που ερχεται απο καμπανια του instagram


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

για μια καμπανια του eshop που εχω ως διαχειριστης χρειαζεται να δημιουργηθει ενα url με καποιες επιπλεον ιδιοτητες ωστε να καταλαβαινει ο διαφημιστης αν ερχονται πωλησεις κλπ απο τη συγκεκριμενη καμπανια. Οποτε παει και προσθετει σε καθε url αυτες τις ιδιοτητες που λεω και παραπανω, αλλα οταν καποιος παει να πατησει να μπει πεταει λευκη σελιδα (error 500) την οποια την εκανα debug και ειδα αυτο στην παρακατω εικονα. Απ οτι καταλαβαινω δεν μπορει να δημιουργησει μεσα στα αρχεια της cache τους υποφακελους ωστε να αποθηκευτει αυτη τη σελιδα επειδη ειναι το url πολυ μεγαλο με συνεπεια να μην μπορει να το διαχειριστει ισως. Αν απενεργοποιησω την cache του prestashop δουλευει κανονικα η σελιδα αλλα το site  θα σερνεται μετα. Ξερει κανεις πως μπορω να το διορθωσω αυτο; υπαρχει καποια λυση; Το instagram οταν παταω να μπω στο site παει και βαζει στο τελος του url ενα τεραστιο token το οποιο κανει τεραστιο. Δοκιμασα και σε local επιπεδο το url αυτο και σε αλλο σερβερ ολοι βγαζουν το ιδιο προβλημα.

Συγνωμη ξεχασα να δειξω το url 

slutboard/el/andrika/andrika-streetwear/andrika-fouter/?utm_source=facebook&utm_medium=ads&utm_campaign=streetwear&order=product.price.desc&fbclid=PAAaY2YCZwJLkkYbuZ17dWlpOD8SCXW5O9IrsssVQQ_8-uguMxo7d5pR2Rld4_aem_AekpjgMNc5H4ukuw4ubXmevVOO0ZXHSMyF7HgBx0wNZBXk8-IF6jKzBn0b07gmtH_6lvBTD36D7J6yI0L--mONkIpILy_E45u7iY47t-ZCnNzEGxbrCK71tQR7LcA2gQYeI

 

Ευχαριστω πολυ

Capture.PNG

Edited by system_error86 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση το δοκιμασα αλλα δεν δουλευει, μου λεει πως το url αλλαξε. Στη συνεχεια καθαρισα cache το γυρισα και σε κανονικη λειτουργια και παλι μου κανει error 500 και βαζει αυτοματα την καθετο μετα το andrika-fouter

Capture1.PNG

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τα url parameters έχεις πιο πάνω και παίζουν κανονικά (με εξαίρεση το slash στο category ). Οπότε μάλλον θα πρέπει να δεις το configuration του web server εκτός αν έχεις πειράζει στο Schema of URLs(presta) ή το htaccess.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθει να φτιαξει φακελο με ονομα ολο αυτο _utm_source=facebook&utm_medium=ads&utm_campaign=streetwear&order=product.price.desc&fbclid=PAAaY2YCZwJLkkYbuZ17dWlpOD8SCXW5O9IrsssVQQ_8-uguMxo7d5pR2Rld4_aem_AekpjgMNc5H4ukuw4ubXmevVOO0ZXHSMyF7HgBx0wNZBXk8-IF6jKzBn0b07gmtH_6lvBTD36D7J6yI0L--mONkIpILy_E45u7iY47t-ZCnNzEGxbrCK71tQR7LcA2gQYeI

Δηλαδη να γινει ο φακελος profile__utm_source_facebook_utm_medium_ads_utm_campaign_streetwear_order_product_price_desc_fbclid_PAAaY2YCZwJLkkYbuZ17dWlpOD8SCXW5O9IrsssVQQ_8_uguMxo7d5pR2Rld4_aem_AekpjgMNc5H4ukuw4ubXmevVOO0ZXHSMyF7HgBx0wNZBXk8_IF6jKzBn0b07gmtH_6lvBTD36D7J6yI0L_mONkIpILy_E45u7iY47t_ZCnNzEGxbrCK71tQR7LcA2gQYeI

κουλο??

δεν καταλαβαινει να χωρισει τα & ας πουμε σε υποφακελους

Edited by system_error86 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω ενα plugin που φτιαχνει τα url αν εννοεις αυτο λεγοντας οτι εχω πειραξει το schema των url. Κατα τ'αλλα δεν εχω πειραξει κατι αλλο

Στο config του σερβερ τι θα μπορουσα να δω; Εχεις καμια ιδεα;

Ευχαριστω πολυ

Edited by system_error86 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πειραξει κατι στον nginx διοτι ειναι shared server. Δεν ξερω τι ρυθμισεις μπορει να εχει. Εστησα ενα presta ιδιας εκδοσης αλλα με default theme και με το plugin που φτιαχνει τα url και δουλεψε. Αρα κατι αλλο ειναι μαλλον, υποψιαζομαι τον pagebuilder, καποιο bug ειναι, τρεχα γυρευε δηλαδη. Γενικα το εχω δοκιμασει σε 2 σερβερ, αυτον που σου εστειλα και εναν αλλο απο hetzner, παλι με shared hosting και κανει τα ιδια συν το localhost. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...