Jump to content
  • 0

Bolesne początki...


fooky

Question

Cześć wszystkim...

Błagam o nieco pomocy, muszę się czegoś poduczyć a wszelkie tutki z YT, wiecej mi mieszają w głowie niż pomagają.
Z resztą i tak nie trafiam na opisy tego co mi potrzebne.
Tytułem wstępu - przez naście lat siedziałem w Joomla i tam za wielu zagadek dla mni nie ma... ale nadszedł czas zmian i chcę się rozejrzeć w wordpress i prestashop.

Na początek szok kulturowy .
Zaplecze jest z innej planety - logiki nie dostrzegam, nazewnictwo kompletnie inne, analogii nie dostrzegam. 
W skrócie - zainstalowałem i kompletnie nic nie rozumiem. Jestem w punkcie 0.
Nie wiem jak dodać podstrony, nie wiem jak dodać menu, nie wiem jak edytować templatkę... tak jakby wszystkie podstawowe funkcje CMS były tu gdzieś głęboko pochowane.
Tak głęboko, że nie mogę odkopać a i tak nie wiem gdzie wbić łopatę.

Potrzebny mi jasny opis podstaw prestashop objaśniający kokpit.
Gdzie takowy znaleźć? 
Jak wspomniałem przesiadam się z Joomla, więc nawet nie znam wartych uwagi stron, for... 
Od czego zacząć?
Liczę na Waszą pomoc.

Z góry dzięki...
Jak coś poczytam to pewnie będę stałym bywalcem :)

 

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

W prestashop przede wszystkim zarządzasz ofertą - kategoriami i produktami niż nieliczną garstką stron i podstron. Następnie na podstawie tej oferty generowane są poszczególne podstrony sklepu.

Wygląd strony tworzą moduły podpięte do przeróżnych zaczepów, więc to w zakładce Moduły trzeba szukać takich rzeczy jak menu.

Strony statyczne typu regulamin itp. są w Wygląd -> Strony.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dzięki za odzew.

1. 

Quote

W prestashop przede wszystkim zarządzasz ofertą - kategoriami i produktami niż nieliczną garstką stron i podstron. Następnie na podstawie tej oferty generowane są poszczególne podstrony sklepu.

O.K. ale co jeśli sam sklep ma być jedynie "doklejką" do strony... a nie sklepem samym w sobie? Może źle rozumiem logikę... I znów porównam do Joomla.
Ten jest CMS'em gdzie buduję sobie dowolną stronę, a np Virtuemart jest komponentem sklepu, który funkcjonuje jako część strony, podobnie jak forum, blog i inne wynalazki...
Czy PrestaShop z paczki może funkcjonować jako strona + sklep czy tylko sklep?
Bo może powinienem zacząć od WordPress'a w klasycznej formie i potem doinstalować Presta...? Nie wiem jaki był zamysł autorów, więc może od tyłu się za to zabieram?

2. Zaczepy - znalazłem... ale jak zmienić umiejscowienie modułu w szablonie strony? Czy w templatkach są jakieś przewidziane miejsca gdzie modułu sie zagnieżdża jakoś świadomie, czy jak to się dzieje? Nie widzę nic takiego jak edycja szablonu, podział na miejsca dla modułów i przypisywanie modułów do konkretnych miejsc w sensie graficznym. Znalazłem w tych "zaczepach" tylko przyporządkowanie modułu do podstrony. 

3. Stron statycznych nie widzę... Choć w stopce jest wiele odnośników.
W kokpicie nie widzę zakładki "Wygląd -> Strony" ani nic podobnie brzmiącego (prestashop 1.6.1.24)
Zauważyłem, że jest już nowsza wersja, więc może różnice w konstrukcji menu?

Pewnie jak zrozumiem logikę menu kokpitu, to życie stanie się łatwiejsze... ale na razie mam z tym trudności :) 
Poproszę o kolejną łopatę wiedzy :) - jeśli można
 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

No to już widze, że natrafiać będę na te same problemy co z Joomlą...
Aktualizacja z 1.6 do 1.7 rozwala wszystko. Więc jest ryzyko robienia wszystkiego od nowa.
1.7 wymaga nowszej wersji PHP, więc albo rozwalam sobie 100% serwera (bo mam jeszcze mnóstwo stron na starym PHP, które nowszego nie łykną) albo jestem zmuszony do korzystania z prestashop 1.6... ;(

No dobra - gdzie zdobyć więcej materiałów na temat 1.6 i jego kokpitu?
Ps. Czy warto wogóle zagłębiać się w 1.6 do kiedy jest przewidziane jakiekolwiek wsparcie?
Ps. Czy pod aktualne wersje wordpress istnieje jakikolwiek darmowy generator templatek - coś na zasadzie dawnego Artisteer?

Batalię zacząć czas.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Widać nazwa.pl "normalna" nie jest, bo jest tylko ustawienie globalne, zmieniające cały serwer - czyli wysypie mi się wszytko co wymaga starszych wersji.
Możesz zatem polecić "normalny" serwer oferujący taką usługę?

Ps. Dzięki za link - poczytam.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...