Jump to content

Jakie kodowanie znaków w bazie danych


kuch

Recommended Posts

Jak w temacie, jakie powinno być kodowanie znaków w bazie danych prestashop 1.7.6.9/1.7.7? Domyślam się, że UTF-8 i takie bym chciał ale po czystej instalacji prestashop się trochę pogubiłem.

Stworzyłem sobie czystą bazę danych, w phpmyadmin wszedłem z nią -> Operacje -> Metoda porównywania napisów: ustawiłem na utf8_general_ci

Następnie wykonałem czystą instalację prestashop i po tym widzę w bazie danych że niektóre tabele mają metodę porównywania napisów utf8_general_ci a niektóre utf8_unicode_ci.

Czy tak powinno to wyglądać?

Dodatkowo nie mam w bazie polskich znaków w tabeli ps_order_state_lang mam takie coś:

Quote

Oczekiwanie na pĹatnoĹÄ czekiem

PĹatnoĹÄ zaakceptowana

A panelu administratora jest ok czyli widzę polskie znaki normalnie na liście statusów zamówienia.

Informacje o serwerze baz danych:

Serwer: Localhost via UNIX socket
Typ serwera: MariaDB
Wersja serwera: 5.5.41-MariaDB - MariaDB Server
Wersja protokołu: 10
Użytkownik: usertest@localhost
Kodowanie znaków serwera: (utf8)

 

Z ciekawości zrobiłem to samo na innym hostingu gdzie mam nowszą wersję baz danych:

Serwer: Localhost via UNIX socket
Typ serwera: MariaDB
Połączenie z serwerem: SSL nie jest używany Dokumentacja
Wersja serwera: 10.3.25-MariaDB-cll-lve - MariaDB Server
Wersja protokołu: 10
Użytkownik: presta@localhost
Kodowanie znaków serwera: UTF-8 Unicode (utf8)

I tutaj co prawda różne tabele też mają kodowania utf8_general_ci utf8_unicode_ci ale w tabeli ps_order_state_lang już normalnie widzę polskie znaki.

Kopałem parę godzin w internecie i jedyna poszlaka jaką znalazłem to że na tym pierwszym serwerze w zmiennych phpmyadmin mam ustawione:

init connect SET NAMES latin2

Czy to może powodować problem?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, krzysiuus said:

Kodowanie tabel w bazie powinno być: utf8_general_ci - przy tworzeniu NOWEJ bazy w większości przypadków wybiera się kodowanie. 

Dzięki za odp.

Podczas tworzenia bazy danych przez DirectAdmin nie mam opcji wyboru kodowania. Dlatego mocno mnie zastanawia ta zmienna init connect w zmiennych phpmyadmin

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...