Jump to content

valoare gresita AWB FAN courier


adrian.pascu88

Recommended Posts

Salut,

Sunt la primul meu post pe acest forum si sper sa gasesc la voi o solutie la problema cu care ma confrunt. Mentionez ca expertiza mea din punct de vedere al programarii este undeva sub nivelul marii.

Am urmatoarea problema la generare awb-urilor pe Fan Courier la prestashop 1.6.1.6 . La comenzile mai mari de 150 lei(prag de transport gratuit) apare una din urmatoarele situatii:

a) la comenzi mai mari de 150 lei care contin un singur produs in cos, in backoffice nu apare link-ul pentru generare AWB la fan courier

b) la comenzi cu produse multiple, pe AWB apare doar valoarea primului produs la care adauga taxa pentru transport(deoarece valoarea primului produs din cos nu depaseste 150 lei)

 

Logica mea spune ca magazinul functioneaza astfel:

Produs adaugat in cos(OK)-> pagina checkout(OK) - dedus din faptul ca modulul de facturare functioneaza corect

 

Apoi selectarea curierului,

 

- Selectare Transport DPD -> Modul COD (modul DPD) -> Modul DPD - valoare corecta pe AWB la comenzi peste 150 lei sau cu produse multiple

- Selectare Transport FAN -> Modul plata ramburs prestashop -> Modul Fan - valoarea gresita pe AWB la comenzi peste 150 lei cu produse multiple si lipsa link generare AWB in cazul comenzilor cu un singur produs cu valoare mai mare de 150 lei

 

In opinia mea, singura diferenta intre cei 2 transportatori este <modulul de plata ramburs/COD>, care in cazul DPD functioneaza corect, iar in cazul celui folosit la Fan Courier nu (va rog sa nu injurati daca fur curent :) )

Problemele la noi au inceput prin Iunie cand a inceput implementarea modulului DPD de catre echipa care asigura mentenanta site-ului. Cel mai probabil in incercarea de a lega modulul  DPD la plug-in « plata ramburs »(nu au stiut ca au plugin dedicat realizat de DPD)  au modificat ceva in cod si desi au vazut ca nu functioneaza, au lasat codul  modificat.

Toate modificarile efectuate de colegii cu mentenanta mi-au adus numai pierderi in ultimele luni asa ca nu vreau sa imi mai incerc norocul cu ei (transport gratuit timp de o luna pentru ca au modificat setarile din modul, facturi pentru ore suplimentare in care nu se rezolva nimic, magazin lasat praf peste weekend).

 

Sper ca a mai intalnit cineva aceasta problema si ma poate ajuta cu o rezolvare sau o idee.

Multumesc anticipat!

Adrian

Link to comment
Share on other sites

Salut, 

Iti recomand modulul meu de fancourier, este cu mult peste cel oficial: https://addons.prestashop.com/en/shipping-carriers/46400-romanian-carriers-fan-courier.html

Pe de alta parte, iti spun ca problema ta fie e singurala, fie nu e explicata corect, caz in care iti recomand sa iei legatura cu un programator, altul decat cel/cei cu care nu ai avut o experienta buna. Problema necesita depanare si e imposibil de facut pe un forum.

Toate cele bune,
George

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 9/29/2020 at 9:10 PM, Geo Burlibasa said:

Salut, 

Iti recomand modulul meu de fancourier, este cu mult peste cel oficial: https://addons.prestashop.com/en/shipping-carriers/46400-romanian-carriers-fan-courier.html

Pe de alta parte, iti spun ca problema ta fie e singurala, fie nu e explicata corect, caz in care iti recomand sa iei legatura cu un programator, altul decat cel/cei cu care nu ai avut o experienta buna. Problema necesita depanare si e imposibil de facut pe un forum.

Toate cele bune,
George

Salut,

Am cumparat modulul tau intre timp si acum in perioada asta destul de aglomerata m-am lovit de urmatoarea problema:

cei de la Fan Courier folosesc mai nou statusurile : "Expeditia a fost preluata de catre FAN Courier in data ... " si "Expeditia a plecat din hub-ul FAN Courier XXX  spre hub-ul de destinatie" . 
Pentru aceste statusuri nu exista posibilitatea de modificare automata a statusului comenzii. 
Estimati ca veti reveni cu un update asupra modulului cu aceste statusuri?

Multumesc,
Adrian

Edited by adrian.pascu88 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salut,

intr-adevar in Self AWB apare ca si "expeditie in livrare" insa observ ca nu se mai actualizeaza statusul nici daca deschid manual link-ul de actualizare din configurarea modulului. 

La ultimele statusuri actualizate observ ca s-a facut actualizarea dupa 22 de ore desi cron job-ul e setat 1/ora. E posibil sa fie o problema de la FAN... urmaresc si te contactez dupa sarbatori daca problema persista.

 

Multumesc frumos,

Sarbatori fericite!

Adrian

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...