Jump to content

Αποστολή - πληρωμη


mike3D

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς ήρθατε στην κοινότητα μας,
όταν λέτε πρόσθετα για αποστολή και πληρωμή;

Τι ακριβώς θέλετε να κάνετε που δεν σας καλύπτει ο πυρήνας και τα ήδη εγκατεστημένα πρόσθετα;

Δωρεάν πάντως δύσκολα να βρείτε. Η δημιουργία ενός πρόσθετου (και πόσο μάλλον η τεχνική υποστήριξη αυτού μετά την παράδοση)
απαιτεί πολύ χρόνο ο οποίος είναι αδύνατον να παρέχεται δωρεάν. Κατά καιρούς συνάδερφοι παρέχουν κάποιο/α modules δωρεάν,
αλλά οι λόγοι είναι οι εξής:

  • είτε κάνουν κάτι πολύ απλό (που θα μπορούσε κι ένας λιγότερο έμπειρος χρήστης με λίγο ψάξιμο να το υλοποιήσει)
  • αποτελούν τμήμα μιας premium εφαρμογής
  • πρώτα θα μαζέψουν δεδομένα απ την δωρεάν (beta) έκδοση και μετά θα το γυρίσουν σε saas

που σε κάθε περίπτωση έχει ως απώτερο στόχο την διαφήμιση του προγραμματιστή και την ανέλιξη της επιχείρησης του.

Κατά την ταπεινή άποψη μου, όταν θέλω να βγάλω κέρδος από μια κατάσταση, επενδύω πρώτα. Αν περιμένετε να βγάλετε χρήματα από
το site σας χωρίς να επενδύσετε, ή θα πάει "άκλαφτο" που λέμε ή θα βγάλετε χρήματα μεν αλλά πολύ αργότερα συγκριτικά με την
περίπτωση να αγοράζατε τις τροποποιήσεις που θέλετε.

Μετά τιμής,
Κωνσταντίνος Α. Κογκαλίδης

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mike3D said:

Για χαρά πρόσθετα για αποστολή και πληρωμη δωρεάν υπάρχει για την έκδοση 1.7 ;

Για αποστολή χρησιμοποιείτε τις ρυθμίσεις του prestashop δημιουργώντας αποστολέα κουριερ ή και παράδοση στο κατάστημα.

Για πληρωμή με κάρτα θα πρέπει να αγοράσετε κάποιο Module. Κάπου έχω διαβάσει πως υπάρχει ή θα βγάλει δωρεάν Module η εθνική αλλά δεν μπορώ να επιβεβαιώσω.

Υπάρχει δωρεάν για αποστολή με αντικαταβολή και πληρωμή στο κατάστημα.

Γενικά θα σας πρότεινα να googlάρετε π.χ. prestashop 1.7 free (και το module Που αναζητείτε)
 

Τέλος θα σας πρότεινα να επενδύσετε αγοράζοντας Modules απο έλληνες κατασκευαστές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ενταξι δεν εχω πρόβλημα να πληρώσω για ενα τοσο ωραίο πρόγραμμα. 

Το πρόβλημα που εχω τώρα ειναι οτι οριζω μεταφορείς και παίρνω το μήνυμα Δυστυχώς δεν υπάρχουν μεταφορείς για τη διεύθυνση παράδοσης που ορίσατε.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mike3D said:

Κατάλαβα ενταξι δεν εχω πρόβλημα να πληρώσω για ενα τοσο ωραίο πρόγραμμα. 

Το πρόβλημα που εχω τώρα ειναι οτι οριζω μεταφορείς και παίρνω το μήνυμα Δυστυχώς δεν υπάρχουν μεταφορείς για τη διεύθυνση παράδοσης που ορίσατε.

Ενδεχομένως ούτε με το module να λυθεί το πρόβλημα σας. Ενδεχομένως ο μεταφορέας που έχετε ρυθμίσει:

  • να μην είναι ενεργός
  • να μην του έχετε ρυθμίσει ζώνη στην οποία να περιλαμβάνεται η διεύθυνση του χρήστη
  • να απενεργοποιείται από κάποιο module που έχετε εγκαταστήσει (του στυλ αν έχουμε μεγάλη παραγγελία, όχι courier [που το σετάρουν έτσι καταστήματα με έπιπλα πχ])

Τέλος, ενδέχεται να έχει κάποιο bug ο κώδικας σας.
Τι έκδοση φοράτε αν επιτρέπεται;


Και δώστε κι ένα link να εξετάσουμε το site γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...