Jump to content

Παραλλαγές


jpalks

Recommended Posts

Καλησπέρα σας φτιάχνω ένα eshop στο οποίο θέλω πχ από ένα προϊόν ας πούμε "παπούτσι" να κάνω το εξής .

Έχουμε χρώματα, και μέγεθος  θα ήθελα να μπορώ να περάσω το μέγεθος χωρίς να χρειαστεί να βάλω ποσότητες γιατί οι ποσότητες είναι εικονικές για το μεγεθος, δλδ θέλω να βάζω τα χρώματα με τις ποσότητες τους αλλά τα μεγέθη να μην επιρεαζουν τις ποσότητες δλδλ απλά να υπάρχει ένα dropdown ώστε ο πελάτης να μπορεί να επιλέξει το νούμερο του. Και ένα παραδειγα .....

Έχουμε ένα προϊόν έχουμε βάλει πχ μαύρο , και κόκκινο και θ ποσότητα του είναι 1, με τον τρόπον που λειτουργεί τώρα το πρεστα θα πρέπει να βάλω στους συνδιασμούς χρώμα μαύρο, κόκκινο , τα μεγέθη από 45 έως 70. Έτσι μετά από αυτό προκύπτει το εξής θεμα, όταν αγοράσει ο πελάτης πχ το νούμερο 45 το προϊόν θα γίνει μηδέν και θα μπορεί να αγοράσει τα υπόλοιπα νούμερα

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sanctusmob said:

Η θα περνάς το απόθεμα ή θα βάλεις allow out of stock order.

μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα λοιπον εχουμε δαχτυλιδια ενα τεμαχιο το καθε σχεδιο σε χρωμα χρυσο, ασημενιο και μεγεθοι απο 45 εως 70 (τα μεγεθοι βοηθανε απλα να επιλεξει ο πελατης το νουμερο του) και αφου το κανει το φτιαχνουμε στα μετρα του, θελω η ποσοτητα να αφαιρειτε απο τα χρωματα οχι απο τα μεγεθοι, δηλαδη εαν αγορασει το ασημενιο σε νουμερο 45 να μην μπορει να ξανααγορασει το ασημενιο αλλα μονο το χρυσο που εχει μεινει διαθεσιμο, η καλυτερη λυση θα ηταν ενας τροπος με ενα προσθετο να εχει ενα drop down με τα νουμερα και να μην βαζω τα νουμερα σαν παραλλαγη προιοντος.

δοκιμασα και το προσθετο an product field αυτο δουλευει, αλλα το προβλημα με αυτο ειναι οτι αντι να μου βγαλει το drop down εκει που ειναι και οι αλλες παραλλαγες στην σελιδα του προιοντος παει και το βγαζει κατω απο τον τιτλο του προιοντος ενω του εχω ορισει την θεση που πρεπει να εμφανιστει οταν μπαινεις στο προιον στιγμιαια το βγαζει στην σωστη θεση μεχρι να φορτωσει η σελιδα και μετα το πηγινει κατω απο τον τιτλο δοκιμασα να το μεταφερω αλλα ειναι στην ιδια κλαση με ολα τα υπολοιπα , τωρα αυτο δεν ξερω αν φταιει το προσθετο η το θεμα που χρησιμοποιω.

καποια ιδεα ????

Edited by jpalks (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

και για καποιο λογο εχει εξαφανιστει απο τις θεσεις η θεση displayproductbuttons ενω μου την δειχνει διαθεσιμη για προσθηκη δεν εμφανιζει καν την θεση  με την ονομασια αυτη οτι και να βαλω ενω πριν δουλευε αυτη η θεση

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, system_error86 said:

καλησπερα μηπως θελετε να κρυβεται ο συνδιασμος χρωμα μεγεθος στο οποιο δεν υπαρχει ποσοτητα;

καλησπερα μπορει και να μας εκανε αυτο που λες αλλα θα πρεπει να το δοκιμασουμε,

θελω να μην μετραει την ποσοτητα στα νουμερα δλδ να μου φτιαχνει τις παραλλαγες βαση των χρωματων

παραδειγμα: τωρα ειναι ετσι

                                              Συνδυασμοί         |      Ποσότητα

daxtilidi001 --> Χρώμα - Χρυσό, Μέγεθος - 45 -->   1

daxtilidi001 --> Χρώμα - Ασημένιο, Μέγεθος - 45 -->   1

daxtilidi001 --> Χρώμα - Χρυσό, Μέγεθος - 46 -->   1

daxtilidi001 --> Χρώμα - Ασημένιο, Μέγεθος - 46 -->   1

daxtilidi001 --> Χρώμα - Χρυσό, Μέγεθος - 47 -->   1

daxtilidi001 --> Χρώμα - Ασημένιο, Μέγεθος - 47 -->   1

daxtilidi001 --> Χρώμα - Χρυσό, Μέγεθος - 48 -->   1

daxtilidi001 --> Χρώμα - Ασημένιο, Μέγεθος - 48 -->   1

 

θα ηθελα να ειναι

daxtilidi001 --> Χρώμα - Χρυσό,  -->   1

daxtilidi001 --> Χρώμα - Ασημένιο,  -->   1

 

αλλα να υπαρχει μπροστα η επιλογη να επιλεξει νουμερο

 

οποτε εαν ο πελατης παει να αγορασει το χρυσο και επιλεξει το νουμερο του πχ 45 ο επομενος πελατης θα μπορει να αγορασει το ιδιο δαχτυλιδι σε 46,47 και 48 , εγω θελω να μην μπορει να αγοραστει το ιδιο δαχτυλιδι δλδ να μην παντρευει τις ποσοτητες με το μεγεθος.

 

proion.png

Edited by jpalks (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, αυτο δε λειτουργει ετσι. Αν θελετε μπορειτε να βαλετε μονο χρωμα σαν συνδιασμο και στη συνεχεια να βαλετε στην περιγραφη τα μεγεθη που μπορει να παρει ο πελατης. Ο πελατης θα πρεπει να γραψει σε σχολιο πιο μεγεθος θελει.

Edited by system_error86 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά με τον τρόπο που περιγράφω με το πρόσθετο an product field και μπορείς να επιλέξεις και συγκεκριμενη κατηγορία, το πρόβλημα ειναι όμως ότι για κάποιο λόγο αντί να εμφανίζει το dropdown κάτω από τα χρώματα πάει και το εμφανίζει κάτω από τον τίτλο του προϊόντος δοκίμασα να το μεταφέρω κάνοντας επεξεργασία τον κώδικα αλλά ενώ κατάφερα να το βάλω στο σημείο που θέλω το εμφανίζει και στον τίτλο από κατω, γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το πρόβλημα είναι από το πρόσθετο η από το θέμα?

Edited by jpalks (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...