Jump to content

Problema instalare tema noua Presta


Recommended Posts

Salutare tuturor!

De ceva timp lucrez cu Presta si imi place eficienta si simplitatea sa (cel putin pana acum asta ziceam).

De curand am instalat o noua tema compatibila cu 1.3.6, dar intampin niste probleme.

Spre exemplu:
- in IE am un measj pop-up "Out of memory at line 23" (nu apare in Chrome si nicii n FF).
- nu apare lista de categorii (si) in partea stanga
- nu se deschide pagina de detalii produs (eroare redirectionare, se recomanda stergerea modulelor cookie ??) - poate are cineva mai multe idei.

Cu celelalte teme nu am avut mari probleme, dar asta imi place cum arata si vreau sa o utilizez.

Site-ul este acesta

Template-ul e gratuit si poate fi luat urmand linkul din footer.

Ca o tema pentru acasa - mai caut pe aici sa vad daca nu e tratat subiectul - daca sterg tot si reinstalez, cum fac sa salvez DB cu produsele deja introduse? e varianta aceea cu .csv? dar cu sql cum se procedeaza (daca de ex in prealabil am o copie backup DB din Admin->Tools cum se adauga)?

Mii de multumiri anticipat pentru sfaturi si ajutor!

Edited by enrique00a (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Primele lucruri facute au fost dezinstalarea modulelor nou instalate si testarea fara (spre exemplu modulul slide din partea de jos face pagina mai lata, aparand un scroll orizontal care nu e ok).

Am instalat limba romana si le-am sters pe celelalte, interesant ca dupa asta nu a mai aparut lista de categorii in partea stanga (care initial functiona cu noua tema).

Ca idee, instalarea consta in mai multe lucruri decat adaugat in themes si activare, implica si inlocuirea altor fisiere in care probabil ar trebui sa ma uit si sa compar cu originalul.

Pe un thread cineva spunea ca apar niste probleme la schimbarea limbii, poate nu trebuia sa le sterg?

Link to comment
Share on other sites

Ia un pachet de limba romana si dezarhiveaza-l ca sa vezi ce fisiere adauga, pe urma copiaza acele fisiere de limba en din pachetul de instalare prestashop al versiunii pe care o ai instalata.
O sa downloadez si eu tema aia sa ma uit la ea.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru indicatii si sfaturi.

Am sters tot si reinstalat (ma doare sufletul...de fiecare data).

De pachetul lingvistic n-am mai avut curaj sa ma ating si am modificat engleza.

La activarea modulului Slide imi apare pop-up "Out of memory at the line 23", asa ca l-am dezactivat, oricum parca se incarca greoi cu tot cu gzip activat.

La activarea URL Friendly cu generare htacces, pagina de produs nu mi se deschide - n-am avut rabdare sa vad daca e aceeasi problema ca la instalarea anterioara, se incarca ff greu (e ceva ciudat, intrucat htacces e valabil pt hosting Linux, iar site-ul are server pe Windows si url friendly ar tb sa se rezolve din web.config).

Nu am mai instalat pachetul romanesc si merg pe cel english, pana acum pare ok.

Ramane intrebarea cu restore baza de date produse salvata anterior din DB Backup, care e procedura la importarea sql in DB.

Multumiri si toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...
×
×
  • Create New...