Jump to content

φιλικα url


jordaneiro

Recommended Posts

Καλησπερα σας

Ενεργοποιησα τα φιλικα url και περα απο την αρχικη σελιδα οπου και να μπω μου βγαζει

404 - File or directory not found.

The resource you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

Επισης δεν μου εμφανιζει και τις φωτογραφιες απο τα προιοντα

Ξερει κανεις τι να κοιταξω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Prestan0ob said:

Δοκίμασε να σβήσεις το .htaccess χειροκίνητα και να απενεργοποιήσεις και να ενεργποιήσεις πάλι τo φιλικό URL για να δημιουργηθεί πάλι

καλημερα 

ευχαριστω για την απαντηση σου

ακομα δεν εχω δοκιμασει αυτο που μου εγραψες

ξεχασα να αναφερω οτι τρεχει σε windows και οχι σε linux

Βασικα ο φακελος περιεχει .htaccess και .htaccess1(να διαγραψω και τα 2)?

επισης μεσα σε αυτα γραφει "#If rewrite mod isn't enabled
ErrorDocument 404 /e-shop/index.php?controller=404"

Ισως να μην  ειναι ενεργοποιημενο το rewrite mod?

Edited by jordaneiro (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Σβήσε το .htaccess το άλλο ίσως είναι κάποιο backup.

Εαν είσαι σε shared hosting το rewrite mod είναι σίγουρα εγκατεστημένο.
Εαν έχεις plesk Panel μπορείς να δεις πληροφορίες για την php και εαν είναι ενεργοποιημένο απο εκεί που ρυθμίζεις την php:

1896722358_.png.b98552d643cbb9b0fd256a26ac1caecc.png

Αλλιώς μπορείς να ανεβάσεις ή να φτιάξεις ένα αρχείο σαν αυτό που φαίνετε στο λινκ παρακάτω να το ανεβάσεις κάπου στο server και να το τρέξεις.
https://gist.github.com/SyntaxC4/5648247

Πρώτα δοκίμασε να σβήσεις το .htaccess και κλείσε και άνοιξε πάλι τις ρυθμίσεις στα SEO & URL για να δημιουργηθεί πάλι αυτόματα.

εικόνα.png

Link to comment
Share on other sites

Στους Windows Server που χρησιμοποιούν Plesk δεν υποστηρίζεται ο Apache, οπότε το mod_rewrite δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί. Υπάρχει όμως παρόμοια λειτουργία στους Windows όπου ονομάζεται URL Rewrite και μέσω του web.config αρχείου μπορούν να οριστούν τα rewrite που επιθυμείτε.Αυτο μου απαντησαν σε ερωτημα του να ενεργοποιηθει το rewrite mod

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jordaneiro said:

Στους Windows Server που χρησιμοποιούν Plesk δεν υποστηρίζεται ο Apache, οπότε το mod_rewrite δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί. Υπάρχει όμως παρόμοια λειτουργία στους Windows όπου ονομάζεται URL Rewrite και μέσω του web.config αρχείου μπορούν να οριστούν τα rewrite που επιθυμείτε.Αυτο μου απαντησαν σε ερωτημα του να ενεργοποιηθει το rewrite mod

 

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα απο windows server καθώς όλοι οι server μας είναι σε Linux. Εαν χρειαστείς να κάνεις κάποια δοκιμή σε δικό μας server μπορείς να μου πεις εαν δεν βγάλεις άκρη με τον windows server.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...