Jump to content

[ Rezolvat ] Problema modul " blockspecialscaroussel "


Recommended Posts

Bună ziua, am găsit şi eu în forumul francez modulul " blockspecialscaroussel ", l-am instalat, fiindcă având momentan 2 promoţii pe site am dorit să fie afişate amândouă.
Dar observ că există o eroare în el, şi nu-mi dau seama de unde.
Modulul nu afişează preţul corect. Celălalt modul, original din presta e ok, ăla afişează bine.
Ataşez un print screen cu pagina de promoţii, şi modulele instalate amândouă, şi unul sub celălalt.

Exemplu: La uleiul de bmw preţul redus este 20.97 Lei, în modulul original e afişat corect, în celălalt modul este 26 Lei, habar nu am de unde şi-a luat acel preţ fiindcă eu nu-l am scris niciunde astfel.

Mulţumesc anticipat.

Problema rezolvata multumita lui " corint1 ".

42717_nUJcYmJr9hGvaFMDkPuG_t

Link to comment
Share on other sites

N-ai ce face decat sa compari codul din ambele module si sa vezi unde e schimbat. Eu as incepe in .tpl sa vad cum foloseste variabilele, si pe urma in php daca sunt definite la fel. Daca sunt la fel, atunci problema e in modul in care a definit prestashop clasele intre versiuni, cred ca modulul ala e facut pentru 1.2

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca modulele au ceva ... ci modul cum ai setat tu preturile ... cert este ca nici in cel in care zici ca iti arata corect , nu este bine ... incearca sa vezi ce inseamna -10% din fiecare pret ....

edit: cel de-al doilea considera de baza pretul fara tva ... ai grija cum le setezi ...amandoua calculele sunt bune ... au alta referinta de calcul

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca modulele au ceva ... ci modul cum ai setat tu preturile ... cert este ca nici in cel in care zici ca iti arata corect , nu este bine ... incearca sa vezi ce inseamna -10% din fiecare pret ....

edit: cel de-al doilea considera de baza pretul fara tva ... ai grija cum le setezi ...amandoua calculele sunt bune ... au alta referinta de calcul


Îşi explic eu de ce ai observat diferenţa aceea, am uitat eu să menţionez.

Pe site sânt setate 3 categorii de cumpăratori: Persoane fizice, Persoane juridice cu plata cash care au un discount la tot de 20% din preţul afişat persoanelor fizice, Persoane juridice cu plata la 30 zile care au un discount de 16% la tot faţă de persoanele fizice. Nu era preţul fără TVA.
La cei care sânt în prima categorie, calculează corect şi celălalt modul.
Doar la ceilalţi cumpărători nu. La cei din categoria 2 şi 3 ar trebui să calculeze o reducere de -10%, după ce calculeaza acea reducere de -16% sau -20%.
Modulul original din presta face aşa, afişează preţurile cu amândouă reducerile, celălalt modul (şi am mai încercat 1 sau 2 modele de module de gen), nu o fac. Calculează doar reducere de -10% din preţul afişat.

Ca să mă fac înţeles (îmi cer scuze că nu m-am exprimat corect), ataşez alte 2 printuri.
În primul amândouă modulele afişează preţul corect, dar nu sănt logat pe site.

A doua, dacă mă loghez pe un cont de test, şi la el setez o reducere de -16% (plata cash), modulul original afişează preţul corect, modulul nou...nu.

Modulul de sus este cel original, modulul de jos e cel nou.

Modulul ar trebui să afişeze acelaşi preţ care este in pagina prices-drop.php, nu? Modulul original aşa face, ce e in acea filă php, aceeaşi afişează şi el, acestea noi nu, ele afişează preţul original din care scade cât este promoţia, în cazul de faţă la unul -5% la celălalt -10%. El de fapt, dacă mi-am dat eu seama bine, nu realizează că sânt mai multe categorii de cumpărători.

42837_WjLqAevaNutsyFnRtwPu_t

42838_yVllP7czqILHqeaagnj4_t

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...