Jump to content
  • 0

Jaki linux na vps


Namee

Question

Proszę poradźcie co wybrać.

Dla początkujących, podobno debian lub ubuntu. Dla bardziej zaawansowanych centos. Tyle wiem z internetu.

Chciałbym od początku uczyć się takiego systemu w którym zrobiłbym wszystko czego "chce: Presta.Nie zamierzam być adminem dla kogoś, ale tylko  na potrzeby własnego sklepu.

Chyba nie ma sensu,żebym najpierw opanował prostszy system ,lepiej chyba od razu ten docelowy.Ale który??

 

Link to comment
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 1

Hej,

co do zasady to każdy z powyższych będzie dobrym jeśli będzie dobrze administrowany.  Trzeba pamiętać o kwestii bezpieczeństwa, backupach, aktualizacjach, wydajności. Generalnie samodzielna administracja serwerem wymaga już pewnej wiedzy.

Z perspektywy dużych organizacji to Centos, który bazuje (w uproszczeniu) na RedHacie więc jest uznany za standard w rozwiązaniach enterprise. W e-commerce Debian cieszy się dobrą opinią. Ubuntu w rozwiązaniach serwerowych spotyka się relatywnie mniej często. Z uwagi na moje doświadczenia osobiście preferuję raczej Centosa, ale tak jak wskazał przedmówca, każdy będzie Ok.

Możesz sobie przetestować, choćby w wirtualboxie i zobaczyć co Ci odpowiada.

Powodzenia

T.

 

 

 

Edited by T400
uzupełnienie (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Już od  2 dni testuję Vps .I moje dotychczasowe wnioski są takie.(jako nowicjusza)

 

Debian 10 odpada gdyż nie obsługuje panelu Vesta-taki sobie wybrałem jeszcze nie wiem czy dobrze,przypuszczam,że dla osoby dobrze znającej linux lepsza będzie tylko konsola.

Debian 9 -w ogóle nie chciał się ten system zainstalować

Ubuntu 18 czegoś tam brakowało i miałem problemy.

Teraz jestem na Debian 8 i instaluje prestę.

Rzeczywiście ,wybór linuxa nie ma znaczenia ale dla osoby mającej już jakieś doświadczenie.

Zawsze znajdzie się jakiś problem który można rozwiązać szybciej na jednym a w ogóle na innym linuxie.(takie mam wrażenie).

Tyn bardziej,że  przeszukując internet,  trafiam  na porady z różnych systemów i pojawia się  np yum  i takie tam.

Dziękuję za zainteresowanie.

Zresztą  tak na koniec tego pisania to doszedłem do wniosku ,że na to moje pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.Nie ma chyba jednego uniwersalnego systemu. Muszę więc sam nabrać doświadczenia i będzie tak jak napisał  mr.suchy.  :)

 

 

 

Edited by Namee
pomyłka (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0
7 godzin temu, T400 napisał:

spotyka się relatywnie mniej często

Z ciekawości - na jakiej próbce robiłeś te badania?

4 godziny temu, Namee napisał:

na to moje pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi

Jest.

Dobry administrator wybiera zawsze ten system, który zna najlepiej.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Piotrze,

>Z ciekawości - na jakiej próbce robiłeś te badania?

dziękuję za pytanie, nie mam tu jakiś wielkich badaniach. Opieram się na tym co widziałem w różnych firmach i u moich klientów. To nie znaczy, ze jest coś nie tak z Ubuntu. Po prostu ja go w zastosowaniach serwerowych nie widuję za często.

Serdeczności

T.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 godzin temu, T400 napisał:

Z perspektywy dużych organizacji to Centos, który bazuje (w uproszczeniu) na RedHacie więc jest uznany za standard w rozwiązaniach enterprise. W e-commerce Debian cieszy się dobrą opinią. Ubuntu w rozwiązaniach serwerowych spotyka się relatywnie mniej często.

Użyłeś prostego rozgraniczenia więc chciałbym wiedzieć co przez to rozumiesz - bez tego takie rozgraniczenie nic nie mówi. I co znaczy mniej często?

8 minut temu, T400 napisał:

Opieram się na tym co widziałem w różnych firmach i u moich klientów.

Nie oczekuję konkretnych nazw, ale jakieś rzędy wielkości.

Nie znam Cie, nie wiem jakich masz klientów oraz doświadczenie i co to znaczy dla Ciebie, ale dla mnie Twój podział może oznaczać dla e-commerce pewnie 1 serwer i może kilka kilkanaście domen, rozwiązania serwerowe rozumiem jako przynajmniej kilkadziesiąt serwerów fizycznych/kilka tys. domen a enterprise to zgaduję że tysiące maszyn/miliony domen? Czy może ten podział należy rozumieć inaczej?

Jeśli sugerujesz konkretne systemy pod konkretne rozwiązania to staraj się je opisać tak, aby rozmówca miał szansę odgadnąć co próbujesz mu przekazać...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 6/27/2020 at 12:48 AM, Piotr K. said:

Użyłeś prostego rozgraniczenia więc chciałbym wiedzieć co przez to rozumiesz - bez tego takie rozgraniczenie nic nie mówi. I co znaczy mniej często?

Nie oczekuję konkretnych nazw, ale jakieś rzędy wielkości.

Nie znam Cie, nie wiem jakich masz klientów oraz doświadczenie i co to znaczy dla Ciebie, ale dla mnie Twój podział może oznaczać dla e-commerce pewnie 1 serwer i może kilka kilkanaście domen, rozwiązania serwerowe rozumiem jako przynajmniej kilkadziesiąt serwerów fizycznych/kilka tys. domen a enterprise to zgaduję że tysiące maszyn/miliony domen? Czy może ten podział należy rozumieć inaczej?

Jeśli sugerujesz konkretne systemy pod konkretne rozwiązania to staraj się je opisać tak, aby rozmówca miał szansę odgadnąć co próbujesz mu przekazać...

 

Piotrze,

w IT jestem od wielu lat.  Mam doświadczenia z pracy z dużymi organizacjami Nie mogę podawać szczegółów, wszędzie mamy umowy NDA. Dobrze rozumiesz podział.Oficjalne referencje znajdziesz na stronach producentów systemów.

Mój przekaz (sugestia) do Namee jest taki, że "z uwagi na moje doświadczenia osobiście preferuję raczej Centosa, ale tak jak wskazał przedmówca, każdy będzie Ok.

Możesz sobie przetestować, choćby w wirtualboxie i zobaczyć co Ci odpowiada."

W mojej opinii każdy ze wskazanych systemów, jeśli będzie dobrze administrowany, jest Ok. Zachęcam do testów i nauki. Mam wrażenie, że dokładnie tak właśnie zrobił nasz pytający kolega i to jest Ok.

Moc pozdrowień

T

 

Edited by T400 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Po kilku dniach intensywnych prób, doszedłem do następujących wniosków. (Jest to moje subiektywne zdanie jako  nowicjusza.)

Jeżeli chcemy mieć nginx a mamy pewne doświadczenie,i nie mam na myśli samego procesu instalacji tylko umiejętność dalszej konfiguracji

serwera,to faktycznie każdy linux jest dobry. Jeżeli tak jak w moim przypadku, doświadczenie jest zerowe, to pozostaje Debian 10. (na dzień dzisiejszy)

Ale tylko dlatego,że znalazłem dokładniej opisaną jest jego konfiguracja.Nie instalację ale konfigurację. Jeżeli wg większości tutoriali proces instalacji trwał max pół godziny to wg, tego opisu zajęło mi prawie dwie h. 

nie wiem czy mogę zamieścić link   więc  google ---->  The Perfect Server - Debian 10 (Nginx, BIND, Dovecot, ISPConfig 3.1)

Oczywiście na pewno trzeba będzie dokonać jeszcze sporo zmian w samym serwerze a później nauczyć się jakiegoś panelu. Ja zainstalowałem Vesta (brak menagera plików ,więc pozostaje ftp).

Inaczej  wygląda sprawa z litespeed a raczej z darmowym openlitespeed. Większość opisów dla osoby takiej jak ja jest bezsensownych .Opisana jest tam instalacja linuxa ,Mariadb ,php i samego openlitespeed. Pod koniec otrzymujemy  dostęp do panelu w którym możemy skonfigurować tylko openlitespeed.  A co dalej ?? Dużym problemem jest dodanie jakiegoś panelu itd itp.Ja nie mogłem kompletnie niczego zrobić.

A rozwiązanie jest proste. Należy zainstalować na czystym linuxie,   Cyberpanel wraz z openlitespeed.

Tutaj wybór linuxów jest już bardzo ograniczony , ja skorzystałem z Ubuntu 18.04.. 

Co do openlitespeed a raczej Cyberpanelu to dla mnie rewelacja. Można tu zrobić chyba wszystko.

Teraz jestem na etapie testowania szybkości działania i wyłapania ewentualnych problemów.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
17 hours ago, mr.suchy said:

Mam prośbę. Jak już będziesz miał środowisko to uruchom Prestashop 1.7 i sprawdzć ile ms trwa ładowanie strony np. poprzez google insights. Podając również na jakiej maszynie to uruchamiasz.

Pozdrawiam

Mój serwer Vps   

2vCPU    2048MB RAM    20 GB SSD    5 TB Transferu   1Gbit/s   KVM      cena 9zł +V/m         Te 2cpu to raczej wątki a nie rdzenie

Czysta presta 1,7  -nic nie robiłem oprócz włączenia ssl     

Openlitespeed   ----->  PageSpeed Insights   89

Natomiast ja robię zwykle  inne testy. Używam  Loadimoact, Ustawiam np 50 uu i po załączeniu się wszystkich uu ,włączam w innej przeglądarce  (z wyczyszczoną historią) testowaną stronę i liczę sekundy. Brzmi głupio ale mam porównanie z rzeczywistym ruchem.

Wygląda to tak

-Czysta presta 1.7 +ssl  + moduł dodatkowe produkty+Advertising block+apaczka+przelewy+paczkomaty+kuier+cookies.

-mój temat z trochę innym sliderem ,multibanerem i blogiem. To do testów bo w produkcyjnym sporo modułów,szczególnie w adminie jest usuniętych.

1-mój vps- debian 10 - nginx + Maria + php 7.2       ale nie było dodanych zdjęć do multibanera

Pierwsza strona po 5 sek,podstrony po 3-4  co kilkanaście sekund  error 500 trwający kilka sekund

2-mój vps  Openlitespeed +php7.2

Pierwsza strona ciutkę szybciej,pozostałe 3-4, ani razu nie było błędu.

Procesor cały czas na 100%,zużycie  pamięci Ram praktycznie się  nie zmienia.. Sam Cyber panel pobiera 45% a podczas testu zwieksza się do 47%.

3--mój vps  Openlitespeed +php7.2  ale test robiony z 100 uu.

Pierwsza strona po 12-13 sek  , pozostałe po 6-7s,  ani razu nie było błędu 500.   Procesor oczywiście 100%.  ram podskoczył do 50%.

To małe zużycie jest bardzo istotne, openlite jest free tylko do; 2G ramu.

Zresztą w zeszłym roku testowałem na hostingu współdzielonym z Openlitespeed i tam przy 20 uu zużycie Ram było nie większe niż 300Mb.

 

Teraz trochę ogólnie  testach z loadimpct.  Przy ustawieniu 50uu i czasie trwania 5min. Panel sklepu widzi ruch na poziomie od 1000 do 5000 .

Im szybszy hosting tym liczba jest większa. W oknie Loadimpact ta liczba jest zawsze ok.1000 mniejsza. I ta liczba jest chyba najbardziej istotna gdyż mówi nam o kliknięciach dokonanych w tym czasie.

Jeszcze o Openlite. Na ich stronie zachwalają moduł litespeedcache. Niestety trochę rozkłada defaultowego  Prestashop  a z  dodanym moim tematem wszystko się rozkrzacza.   Przyjazny adres URL  musi być wyłączony 

 

 

 

 

      

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...