Jump to content

Ταχυτητα front


Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους ευχομαι με υγεια,

κανω κατι δοκιμες και εχω εγκαταστησει σε ενα share hosting το παρακατω site, παρατηρω οτι κανει παρα πολυ ωρα να φορτωσει μια σελιδα, θα ηθελα την αποψη σας, ειναι τα προιοντα ; ειναι τα combinations που το κανει τοσο αργο; Αυτο το site υπαρχει κανονικα και δεν δουλευει ετσι. Υπαρχει καποιος τροπος να να αλλαξει αυτο χωρις αγορα module;  τα προιοντα ειναι περασμενα απο presta 1,6 και τις εχω κανει χειροκινητα μονο και μονο για να δω συμπεριφορα και διαφορες. 

η info σελιδα στο admin μου δινει αυτα που δειχνω στην επισυναπτομενη εικονα

http://entertogrid.xyz/presta1/el/11-puma

 

ευχαριστω πολυ

info_presta.PNG

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ σελίδα, τότε πολύ πιθανό να έχει είτε μεγάλο όγκο requests, πολλά πολυμέσα (εικόνες, βίντεο ειδικά αν το βίντεο είναι εντός server και όχι πχ YouTube).

Η μπορεί να πηγαίνει εκεί μετά από κάποιο redirection (που μπορεί να τρώει καθυστέρηση στον τρόπο που υπολογίζεται το redirection).

Αν το πρόβλημα είναι γενικευμένο, τότε οι αιτίες είναι πιο πολλές:
1) Κάποιο module που φορτώνει πολύ (και δη αχρείαστο) υλικό σε κάποια κοινή hook (πχ displayTop, displayHeader κτλ).
2) Κάποιο module που είναι κακογραμμένο (πολλές συνθήκες if, while κτλ που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί).
3) Shared (από μόνο του είναι πληγή).
4) Πολλά hooks (συνήθως αγοραστού ή custom θέματος) τα οποία ναι μεν δεν χρησιμοποιούνται ποτέ αλλά σε όλα θα γίνει ο έλεγχος αν έχουν αγκιστρωμένα πρόσθετα.

Αυτά έπειτα από ολιγόλεπτη πρόχειρη σκέψη. Λογικά θα υπάρχουν κι άλλες αιτίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι ευχαριστω για την απαντηση,

φωτογραφιες πολλες ετσι κι αλλιως λογω 2000 ενεργων προιοντων σε ολο τον καταλογο μου γενικα και αλλες ποσες που δεν ειναι ενεργα τα προιοντα(ειναι οπως το κανονικο site που εχουμε). τωρα ολα τ' αλλα module κλπ δεν εχω πειραξει τπτ, clean install σε εκδοση 1.7.6.3 ειναι.  και συμβαινει σε ολες τις σελιδες του καταλογου. Επισης η cache ειναι ενεργη κλπ κλπ

 

Να φταιει η εκδοση της php; ποια χρησιμοποιειτε εσεις κυριως; ξερω για την 7,0,33 αλλα ειναι οκ πλεον για τετοια εκδοση του presta;

Edited by system_error86 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

https://devdocs.prestashop.com/1.7/basics/installation/system-requirements/#php-compatibility-chart

Μπορείς να δεις εδώ την προτεινόμενη php έκδοση.

Όσο για τα προϊόντα, ειλικρινά δεν έχει να κάνει το πλήθος των προϊόντων.

Όταν βλέπεις μια κατηγορία θα φορτώσουν τα πχ 12 πρώτα.
Όχι και τα 2000+.

Αν ήταν έτσι, το fb/youtube κτλ δεν θα άνοιγαν ποτέ. 😛

Μήπως σε χαμηλώνει ταχύτητα, RAM κτλ o πάροχος φιλοξενίας επειδή πχ υπερβαίνεις το όριο του χώρου;
==
Δοκίμασε για αρχή να κάνεις ένα φρέσκο σε localhost (xampp, mamp κτλ) χωρίς προϊόντα χωρίς θέμα κτλ. Τέρμα παρθένο.

Μετά βάλε τα modules που έχεις ήδη. Ξαναδές αν φορτώνει οκ.

Μετά βάλε το θέμα. Ξαναδές.

Τέλος βάλε τα προϊόντα και ξαναδές. (προκειμένου να απομονώσεις την πηγή του προβλήματος)

Link to comment
Share on other sites

Αχ πληγή καλή άνοιξες 

Λοιπών ξεκάθαρα στην ταχύτητα πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει ο server και πόσους πόρους μπορείς να χρησιμοποιήσεις απο αυτόν. Period!  (π.χ. αμα είσαι σε sharehosting κλαύτα)

Μετά ρυθμίσεις php και web server, memory_limit, php version (the higher the better αλλα το μόνο το PS1.7.5.X τρέχει καλά σε php7.2.x για 7.3 ούτε καν οι υπόλοιπες εκδόσεις ps1.7.X καλά σε php7.0.X)

Και μετά έχεις themes, modules, hooks κλπ. 

Αν σε όλα αυτά είσαι καλυμμένος ένα μέτριας επισκεψιμότητας PS θα τρέχει καλά. 

Μετά μπορείς να το βελτιώσει και με κανα πρόσθετο speed δεν θα πώ ποιο και προσοχή γιατι πολλά δεν κάνουν δουλειά. 

Και αν έχεις το προρτοφόλι βρες hosting με litespeed https://www.litespeedtech.com/  (καλο καλο καλο πραγμα) με συνδιασμό με το πρόσθετο τους(δωρεάν είναι το πρόσθετο) για σωστό caching γίνετε πυ πυ πυ πύραυλος. 

Αυτά :D

Ουφ τα είπα. 

ΥΓ. φυσικά υπάρχουν και άλλα περιθώρια βελτίωσης βλέπε CDN, power dns κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, 01generator said:

Αχ πληγή καλή άνοιξες 

Λοιπών ξεκάθαρα στην ταχύτητα πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει ο server και πόσους πόρους μπορείς να χρησιμοποιήσεις απο αυτόν. Period!  (π.χ. αμα είσαι σε sharehosting κλαύτα)

Μετά ρυθμίσεις php και web server, memory_limit, php version (the higher the better αλλα το μόνο το PS1.7.5.X τρέχει καλά σε php7.2.x για 7.3 ούτε καν οι υπόλοιπες εκδόσεις ps1.7.X καλά σε php7.0.X)

Και μετά έχεις themes, modules, hooks κλπ. 

Αν σε όλα αυτά είσαι καλυμμένος ένα μέτριας επισκεψιμότητας PS θα τρέχει καλά. 

Μετά μπορείς να το βελτιώσει και με κανα πρόσθετο speed δεν θα πώ ποιο και προσοχή γιατι πολλά δεν κάνουν δουλειά. 

Και αν έχεις το προρτοφόλι βρες hosting με litespeed https://www.litespeedtech.com/  (καλο καλο καλο πραγμα) με συνδιασμό με το πρόσθετο τους(δωρεάν είναι το πρόσθετο) για σωστό caching γίνετε πυ πυ πυ πύραυλος. 

Αυτά :D

Ουφ τα είπα. 

ΥΓ. φυσικά υπάρχουν και άλλα περιθώρια βελτίωσης βλέπε CDN, power dns κλπ κλπ

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

αυτη τη στιγμη το εχω σε shared server (δοκιμαστικα) γιατι ο dedicated που εχουμε δεν τον εχω κανει αναβαθμιση οποτε δε θα δουλεψει το 1,7,6,3 που εχω εγκαταστησει. Απλα ηθελα να δοκιμασω περισσοτερο να δω αν μπορω να μεταφερω τα προιοντα απο 1,6 σε 1,7 και να ειναι οκ. Για εκδοση 1,7,6,3 τι εκδοση; Γενικα εχω διαβασει το documentation και λεει για php 7.2 που κι αυτη εχω. αλλα δεν ξερω. Το presta ειναι clean δεν εχει modules οτι βγαινει απο μαμα. Εχω ανεβασει οσο περισσοτερο γινεται τα διαφορα requirements που θελει. Αυτα.

Ειναι καλη πλατφορμα ειναι κριμα να χανει σε ταχυτητες. Τεσπα.

Θα εκτιμουσα οποιος μπορει να ριξει μια ματια και στο site (αν δεν το εχετε κανει μεχρι τωρα). Καποιος πιο εμπειρος προγραμματιστης απο μενα φυσικα θα ξερει τι να ελεγξει παραπανω η ισως εχει καποιο εργαλειο που δεν ξερω εγω.(ελπιζω να μην παρεξηγησετε αυτο που λεω)

Ευχαριστω πολυ οπως κι αν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...