Jump to content

(Solved) Problemă aliniere caracteristici produs, rearanjare automata in alta ordine față de cum le-am ordonat inițial.


Recommended Posts

Buna seara!

Am o problemă cu ordonarea Caracteristicilor de produs, pe pagina de produs...le aranjez într-o anumita ordine iar după ce dau save acestea își schimbă ordinea :(

Are cineva vre-o idee de unde vine această problemă și cum poate fi rezolvată?

(folosesc PrestaShop 1.7.6.1 si Warehouse theme ultima versiune.)

Multumesc anticipat!

 

 

eroare-aliniere-caracteristici-produs-english.jpg

Edited by Alexandra-Ionela
corectari in text (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Alexandra-Ionela said:

Buna seara!

Am o problemă cu ordonarea Caracteristicilor de produs, pe pagina de produs...le aranjez într-o anumita ordine iar după ce dau save acestea își schimbă ordinea :(

Are cineva vre-o idee de unde vine această problemă și cum poate fi rezolvată?

(folosesc PrestaShop 1.7.6.1 si Warehouse theme ultima versiune.)

Multumesc anticipat!

Eu am caracteristicile puse pe poziția respectivă (drag and drop) și pare să fie aliniate corect.

La produs caracteristicile sunt aranjate total haotic și chiar dacă aleg o valoare predefinită sau personalizată, în front office apar aliniate conform poziției stabilite.

Untitled.png

Untitled2.png

Untitled1.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vitalie Ciobanu said:

Eu am caracteristicile puse pe poziția respectivă (drag and drop) și pare să fie aliniate corect.

La produs caracteristicile sunt aranjate total haotic și chiar dacă aleg o valoare predefinită sau personalizată, în front office apar aliniate conform poziției stabilite.

Untitled.png

Untitled2.png

Untitled1.png

Se pot adăuga mai multe câmpuri de text unul sub celalalt în aceiași casetă (ca pe Emag), în mod normal afișarea acestor informatii se face pe aceiași linie, una dupa cealaltă, aveți cunoștință de un modul sau cod custom care să permită acest lucru? ....vedeți poza atașată

campuri-date-informatii-unul-sub-celalalt.jpg

Edited by ccristian
reasen (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ccristian said:

Se pot adăuga mai multe câmpuri de text unul sub celalalt în aceiași casetă (ca pe Emag), în mod normal afișarea acestor informatii se face pe aceiași linie, una dupa cealaltă, aveți cunoștință de un modul sau cod custom care să permită acest lucru? ....vedeți poza atașată

 

Eu nu cunosc modul sau ceva ușor care face asta, dar.. la o simplă căutare pe forum am găsit soluția de mai jos. Atenție însă, sunt modificări în cod! Cel mai probabil aceste modificări vor dispărea când se va instala o versiune nouă de PrestaShop.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vitalie Ciobanu said:

Eu nu cunosc modul sau ceva ușor care face asta, dar.. la o simplă căutare pe forum am găsit soluția de mai jos. Atenție însă, sunt modificări în cod! Cel mai probabil aceste modificări vor dispărea când se va instala o versiune nouă de PrestaShop.

 

Am citit articolul dar din pacate este util doar pentru PrestaShop versiunea 1.6, nu m-am uitat sa vad daca gasesc linia de cod specificata in articol si in versiunea 1.7, cand am timp o sa intru in local server sa vad ce pot face. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Vitalie Ciobanu said:

Vezi că a apărut 1.7.6.5 acum câteva ore 😀 

Am observat, numai ca nu pot face backup deoarece sunt posesorul unu router "foarte performant" de la DI.I. Legat de problema cu line break-urile din campurile features de pe pagina de produs, am cautat in fisierele PrestaShop 1.7 fisierul .tpl al temei default si nimic, este complet diferit de 1.6, nu mai este nimic la locul lui asa cum era in 1.6. O sa deschid un nou topic si aici si pe forumul international sa vad daca ma poate ajuta cineva cu ceva cod custom pentru aceasta problema. Ms.

Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2020 at 9:31 AM, Vitalie Ciobanu said:

Eu am caracteristicile puse pe poziția respectivă (drag and drop) și pare să fie aliniate corect.

La produs caracteristicile sunt aranjate total haotic și chiar dacă aleg o valoare predefinită sau personalizată, în front office apar aliniate conform poziției stabilite.

Untitled.png

Untitled2.png

Untitled1.png

Multumesc!

Am rezolvat problema aranjarii caracteristicilor dupa exemplul dat de dvs. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...