Jump to content

Τεχνικές cache στον web server


marios

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,


Έχω ένα e-shop και ήρθε ή ώρα να ασχοληθώ με το page loading και τον φόρτο που δέχεται ο server από τις αιτήσεις.
Σε γενικές γραμμές, σε έκδοση 1.7.5.2 στο μενού Παράμετροι -> Επίδοση  έχω ενεργοποιημένη μόνο την επιλογή Cache και τύπος cache: File System στο πρώτο section που αφορά το smarty. Στα επόμενα sections (CCC (Συνδυάστε, Συμπίεση και Cache), Media servers (χρησιμοποιείτε μόνο με CCC) και Caching) δεν έχω αλλάξει κάτι και είναι όλα στις default ρυθμίσεις από την εγκατάσταση.
Ποιές ειναι οι προτεινόμενες ρυθμίσεις έτσι ώστε να έχω καλύτερο χρόνο φόρτωσης και να μπορεί να ανταπεξέλθει άνετα και γρήγορα ο σερβερ σε περιόδους πολλών requests;
Είδα στο marketplace διάφορα module, έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο και μπορεί να πει προσωπικές εντυπώσεις;
Το e-shop έχει χονδρικά κάπου στους 1000 επισκέπτες/24ώρο και βρίσκεται πίσω από cloudflare ωστόσο πιστεύω πως μπορεί να γίνει κάποια βελτιστοποίηση στον live server για λιγοτερο φόρτο (πέρα από την ελαχιστοποίηση των request αρχειων css και js τα οποία στέλνει το cloudflare)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γενικός αυτό που ανοίγεις είναι μεγάλο κεφάλαιο.

1000 επισκέπτες/24ώρο είναι πολύ λίγες για να ασχοληθείς με αυτό.

dedicated ή hosting έχεις?

Τα module δεν κάνουν την παραμετροποίηση στον server.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεδομένης της κατάστασης - μένουμε σπίτι, υπάρχει αρκετός χρόνος για διάφορες εκκρεμότητες που πάντα έμεναν πίσω και έτσι είπα να ασχοληθώ με αυτό το θέμα.
Ξέχασα να αναφέρω πως σε τηλεφωνικές παραγγελίες χονδρικής με καλάθι αξίας > 200 ευρώ τα πράγματα χειροτερεύουν αρκετά και το κάθε νέο προιόν αργεί 
υπερβολικά μέχρι να μπει στο καλάθι.
Έτυχε να περιηγηθώ παλιότερα σε μεγάλο γαλλικό e-shop στημένο με Presta όπου με το κλικ της προσθήκης στο καλάθι εμφανιζόταν άμεσα το σχετικό παραθυράκι της ειδοποίησης λες και χτυπούσε event από js. Στη περίπτωση μου, για να εμφανιστεί το σχετικό παραθυράκι υπολογίζω κάπου στο 1.5 δεύτερο δυστυχώς.
Ο σερβερ είναι δικός μου, dedicated και είμαι με PHP 7.0.33.
Μπορώ να παραθέσω και άλλες λεπτομέρειες αν πιστεύεις οτι χρειάζονται.
Επίσης, είμαι καθαρά μόνο με apache, χωρίς nginx από μπροστά πχ.

Τι προτείνεις εσύ; 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sanctusmob said:

Optimization

Θα ανέβεις php version. apache mod pagespeed.

Μετά αν έχεις γνώσεις και περίσσια ram μπορείς να κάνεις tmpfs στις διάφορες cache.

Φίλε μου για prestashop 1.6 θέλω να το βάλω σε CentOS με plesk και βρήκα αυτόν τον οδηγό. Είμαι σε VPS.
https://wpguru.co.uk/2014/03/how-to-install-apache-mod_pagespeed-on-centos-with-plesk/

Μετά θα πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι μέσα στο prestashop ή σε σε htaccess ή κάτι σχετικό?
Επίσης αυτά τα μπλιμπλίκια παρακάτω βοηθούν σε κάτι εαν εγκαταστήσω ένα απο αυτά ή εαν ενεργοποιήσω "Χρήση cache" -> Σύστημα αρχείων?

Ευχαριστώ.

2312321321Καταγραφή.JPG

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sanctusmob said:

Για 1.6 δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Από τα caching system που μου δείχνεις το memcached είναι το πιο εύκολο να βάλεις και να ρυθμίσεις.

οκ ευχαριστώ. Όσο αφορά το apache mod pagespeed? Αξίζει να το βάλω?

Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2020 at 9:34 PM, sanctusmob said:

Optimization

Θα ανέβεις php version. apache mod pagespeed.

Μετά αν έχεις γνώσεις και περίσσια ram μπορείς να κάνεις tmpfs στις διάφορες cache.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Στο λινκ που παραθετεις, στο 2) PHP & File system οι αλλαγές γίνονται στα αρχεία ρυθμίσεων του Apache (/etc/php/7.x/apache2/php.ini) ή του fpm  (/etc/php/7.x/fpm/php.ini) ;
Θα σηκωσω ενα vps για να ξεκινησω πειραματισμούς και δοκιμες, αναβαθμιση php και λοιπα. Αν με το καλό φτάσω στο σημείο για tmpfs, θα υπαρχει θεμα που θα ειμαι σε vps και δεν θα εχω δικη μου φυσικη ram;
Δεν μπορω να πειραξω τιποτα τωρα στον live server, θα γινουν ενα ενα δοκιμαστικα και οτι παιζει θα παιρνιεται χειροκινητα.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, marios said:

Στο λινκ που παραθετεις, στο 2) PHP & File system οι αλλαγές γίνονται στα αρχεία ρυθμίσεων του Apache (/etc/php/7.x/apache2/php.ini) ή του fpm  (/etc/php/7.x/fpm/php.ini) ;

Ανάλογα τι έχεις. Αυτά τα conf είναι global. Δεν έχεις per domain?

10 hours ago, marios said:

Θα σηκωσω ενα vps για να ξεκινησω πειραματισμούς και δοκιμες, αναβαθμιση php και λοιπα. Αν με το καλό φτάσω στο σημείο για tmpfs, θα υπαρχει θεμα που θα ειμαι σε vps και δεν θα εχω δικη μου φυσικη ram;

Φυσική ram έχει το vps. Δεν γίνεται emulate η ram. Οπότε λογικά δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2020 at 9:16 AM, sanctusmob said:

Ανάλογα τι έχεις. Αυτά τα conf είναι global. Δεν έχεις per domain?

Στο /etc/php είμαι με υποφακέλους apache2, cli,  fpm, και mods-available. Μπορώ να περάσω τις αλλαγές και στα 2 αρχεία για καλό και για κακό, έτσι και αλλιώς πρόκειτα για optimization.
Άλλα τέτοια αρχεία per domain δεν έχω, όχι. Μονο τα παραπάνω global και μετά για κάθε domain είμαι με custom ρυθμίσεις μέσω htaccess.
Θεωρείς πως είναι κακή πρακτική έτσι όπως παίζω τώρα;
 

Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2020 at 9:20 PM, marios said:

Στο /etc/php είμαι με υποφακέλους apache2, cli,  fpm, και mods-available. Μπορώ να περάσω τις αλλαγές και στα 2 αρχεία για καλό και για κακό, έτσι και αλλιώς πρόκειτα για optimization.
Άλλα τέτοια αρχεία per domain δεν έχω, όχι. Μονο τα παραπάνω global και μετά για κάθε domain είμαι με custom ρυθμίσεις μέσω htaccess.
Θεωρείς πως είναι κακή πρακτική έτσι όπως παίζω τώρα;
 

Κάνε μέσω htaccess.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, sanctusmob said:

Κάνε μέσω htaccess.

Έγινε θα τα περάσω εκεί.

Στο λινκ που έδωσες, στο βήμα 3 για τον composer,  η εντολή composer dump-autoload --optimize --no-dev --classmap-authoritative  μέσα σε ποιό path πρέπει να δωθεί;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό. Αν έχεις πολλές εκδόσεις php στον server θα πρέπει να τρέξεις το αντίστοιχο composer.

Και αυτό το link που σου έστειλα είναι για ps 1.7. Εσύ έχεις 1.6. Οπότε ξέχνα ότι ανέφερα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sanctusmob said:

Δεν είναι τόσο απλό. Αν έχεις πολλές εκδόσεις php στον server θα πρέπει να τρέξεις το αντίστοιχο composer.

Και αυτό το link που σου έστειλα είναι για ps 1.7. Εσύ έχεις 1.6. Οπότε ξέχνα ότι ανέφερα πιο πάνω.

Είμαι με 1.7, δεν έχω 1.6.
Επίσης στο δοκιμαστικό vps είμαι καθαρά μόνο με php 7.2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...