Jump to content

Εθνικη Τραπεζα e-simplify


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα, 

 

Μου εχει στειλει η Εθνικη μια αναβαθμιση για το e commerce και τις πληρωμες μεσω της σελιδας και το e simplify. ψαχνω να κατεβασω module απο το λινκ που μου εχουν δωσει αλλα οταν κατεβαζω και παω να το περασω στο back office μου βγαζει σφαλμα. το λινκ για το module ειναι το παρακατω που κανενα απο αυτα που εχει δεν δουλευει. ειχε κανενας αντιστοιχο θέμα.?

 

https://github.com/simplifycom/simplify-prestashop-module/releases

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πρόβλημα, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
Μπορεί να χτυπάει το module με κάποιο άλλο που χρησιμοποιείς ή με το στήσιμο του server.
Δώσε λεπτομέρειες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε όσο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το θεμα λυθηκε και δεν ξερω αν ηταν απλο, αλλα εμενα με παιδεψε λιγο. 

Απο το παρακατω λινκ κατεβαζεις το plugin που ταιριαζει με την εκδοση του prestashop, απλα στις οδηγιες που γραφει λεει πως πρεπει να μετονομασεις το αρχειο σε "simplify commerce" αυτο πρεπει να γινει πριν ζιπαριστει το αρχειο, αλλιως σου βγαζει σφαλμα. απο εκει και περα αφου το εγκατασταθει το προγραμμα δουλευει ρολοι και σε τεστ περιβαλλον και λογικα και live (δεν το εχω δοκιμασει ακομα περιμενω να μου στειλουν το οκ. )

Γενικοτερα δεν επαιζε θεμα με αλλο module  αλλα και οτι αλλο υπηρχε που μπορουσε να χτυπησει το ειχα απενεργοποιησει.

https://github.com/simplifycom/simplify-prestashop-module/releases

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ το έχω περάσει εδώ και 3 εβδομάδες. Σε sandbox παίζει κανονικά.

Σε live περιβάλλον μου βγάζει "There was a problem with your payment: System error occurred processing a request"

Ακόμη το κοιτάνε....

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Οπωσ και να εχει η συγκεκριμενη τραπεζα θα επρεπε να εχει ετοιμο module  και να μην χρειαζεται να κανεις πειραματισμους μονος σου. βασικα ολες οι τραπεζες το ιδιο θα επρεπε. ουε να πληρωνεις modules και plugins σε ανεξαρτητα site απο τη στιγμη που μεσα απο τις συναλλαγες λεφτα παιρνουν. 

οποτε να προετοιμαστω και εγω ψυχολογικα και το ιδιο. Σε sandbox η αληθεια σημερα δουλεψε.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην φανταστείς ότι παίζει καλά το module. Έχει τα θέματα του. π.χ. το ονοματεπώνυμο που παίρνει από την παραγγελία το φέρνει στην φόρμα που συμπληρώνεις τα στοιχεία της κάρτας το φέρνει σαν html entities.

 

Link to comment
Share on other sites

κριμα γιατι στο sandbox φαινοταν να δουλευει κανονικα. οπως και να εχει ελπιζω να μην μας αναγκασουν να γυρισουμε σε simplify σε περιπτωση που δεν δουλευει κανονικα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά,

βγάλατε άκρη τελικά με το live mode?

Και σε εμένα παίζει σε τεστ mode άλλα μόλις δοκιμάζουμε το Live mode κατά την πληρωμή βγάζει:

An unexpected error has occured.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Chrisv78 said:

Γεια σας παιδιά,

βγάλατε άκρη τελικά με το live mode?

Και σε εμένα παίζει σε τεστ mode άλλα μόλις δοκιμάζουμε το Live mode κατά την πληρωμή βγάζει:

An unexpected error has occured.

Ενεργοποίησε το 3D secure από το simplify panel.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

ευχαριστώ αλλά δεν βρίσκω τέτοια επιλογή μέσα στο simplify panel.

Η Εθνική χτες μου απάντησε να βάζω λατινικούς χαρακτήρες στο όνομα και στο επίθετο κατά την παραγγελία.

Όταν το κάνουμε αυτό η πληρωμή περνάει αλλά όταν βάζεις Ελληνικούς χαρακτήρες δεν δουλεύει. Τους ρώτησα αν το σύστημα δεν δέχεται Ελληνικούς χαρακτήρες στο live mode αλλά ακόμα να απαντήσουν.

 

Σε περίπτωση που δεν δέχεται Ελληνικούς χαρακτήρες γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος όταν κάνει ο πελάτης παραγγελία να μπορεί να βάλει μόνο λατινικούς χαρακτήρες?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 months later...

Καλησπέρα κύριοι και κυρίες,

Το Module αυτό παίζει με 1.7.7.2 εκδόσεις του Prestashop?  Ακολούθησα τις οδηγίες για το ζιπάρισμα κτλ αλλά δεν το φορτώνει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Δυστυχώς και εμένα δεν μου παίζει σε 1.7.7.0. Mου βγαίνει το μήνυμα αυτό: 

Compile Error: Access level to SimplifyCommerce::$confirmUninstall must be public (as in class PaymentModule)

[Symfony\Component\Debug\Exception\FatalErrorException 0]

Σε debug modev έχω αυτό το μήνυμα που μπορείτε να δείτε στην φωτό.

Compile-Error-Access-level-to-SimplifyCommerce-confirmUninstall-must-be-public-as-in-class-PaymentModule-500-Internal-Server-Error-.jpg

Edited by [email protected] (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση κάθε ενδιαφερόμενου. Το πρόσθετο δεν δουλεύει σε 1.7.7. και πάνω. 

Αυτή είναι και η επίσημη απάντηση της τράπεζας.

Καλησπέρα σας,

Το σφάλμα που σας εμφανίζει οφείλεται στην έκδοση 1.7.7.0 που είναι η έκδοση prestashop για το eshop σας.

Η έκδοση 1.7.7.0 δεν είναι συμβατή με το module  που παρέχουμε. Οι εκδόσεις που είναι συμβατές είναι οι 1.7.5.0 , 1.7.5.2 , 1.7.6.0 και 1.7.6.4.

https://github.com/Mastercard-Gateway/simplify-prestashop-module/blob/master/README.md

Οι εναλλακτικές που προτείνουμε είναι είτε να αλλάξετε αν είναι εφικτό την έκδοση της πλατφόρμας  Prestashop σε μία από τις συμβατές του module , είτε να χρησιμοποιήσετε τη μέθοδο hosted payments προσαρμόζοντας τη στο πεδίο που θέλετε να γίνεται η μετάβαση στη πύλη πληρωμών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/10/2021 at 3:08 PM, [email protected] said:

Καλησπέρα και από εμένα. Δυστυχώς και εμένα δεν μου παίζει σε 1.7.7.0. Mου βγαίνει το μήνυμα αυτό: 

Compile Error: Access level to SimplifyCommerce::$confirmUninstall must be public (as in class PaymentModule)

[Symfony\Component\Debug\Exception\FatalErrorException 0]

Σε debug modev έχω αυτό το μήνυμα που μπορείτε να δείτε στην φωτό.

Compile-Error-Access-level-to-SimplifyCommerce-confirmUninstall-must-be-public-as-in-class-PaymentModule-500-Internal-Server-Error-.jpg

Διαβασε τι λεει.

Διορθωσε ολα τα vars στο simplifycommerce.php σε public και θα γινει εγκατασταση κανονικα..

Δεν εχω ιδεα απο prestashop πρωτη φορα εβαλα σε πελατη δεν ξερω ακομα αν παρολο που γινετε εγκατασταση ειναι ολα κανονικα θα το δοκιμασω και γω στη πορεια.

Prestashop 1.7.7.3 με το simplify commerce 2.1.0.

fix.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Module απο webit το έχει δοκιμάσει κανένας ότι δουλεύει σωστά σε 1.7.7.X?

Αυτή την στιγμή έχω της Εθνικής το module και επειδή είχα διαβάσει τα σχόλια εδω, το δουλεύω σε 1.7.6.4.

Δουλεύει κανονικά αλλα θα προτιμούσα να είχα την έκδοση 1.7.7.X για πολλούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/18/2021 at 12:07 PM, alexis_gyf said:

Το Module απο webit το έχει δοκιμάσει κανένας ότι δουλεύει σωστά σε 1.7.7.X?

Αυτή την στιγμή έχω της Εθνικής το module και επειδή είχα διαβάσει τα σχόλια εδω, το δουλεύω σε 1.7.6.4.

Δουλεύει κανονικά αλλα θα προτιμούσα να είχα την έκδοση 1.7.7.X για πολλούς λόγους.

Καλημέρα, από webit έχω της eurobank και δουλεύει άψογα! Σήμερα θα πάρω και της εθνικής γτ δεν πάει άλλο να περιμένουμε το δικό της να το αναβαθμίσει. Περιμένουν οι πελάτες και δεν υπάρχει πουθενά πλάνο!

Θα ενημερώσω σχετικά με την πορεία του στις δοκιμαστικές κάρτες της τράπεζας. Αν είναι ΟΚ θεωρητικά και στο παραγωγικό περιβάλλον θα είναι εντάξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vas_kost said:

Καλημέρα, από webit έχω της eurobank και δουλεύει άψογα! Σήμερα θα πάρω και της εθνικής γτ δεν πάει άλλο να περιμένουμε το δικό της να το αναβαθμίσει. Περιμένουν οι πελάτες και δεν υπάρχει πουθενά πλάνο!

Θα ενημερώσω σχετικά με την πορεία του στις δοκιμαστικές κάρτες της τράπεζας. Αν είναι ΟΚ θεωρητικά και στο παραγωγικό περιβάλλον θα είναι εντάξει.

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ενημέρωσε μας αν θες όταν το δουλέψεις για να το προχωρήσω κι εγω (και φαντάζομαι πολλοί απο εδω μέσα) γιατί είναι τραγικό η τράπεζα να μην ασχολείται με updates και bugs.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, εγκαταστάθηκε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, πραγματοποίησα τις δοκιμές στο δοκιμαστικό περιβάλλον και περιμένουμε έγκριση από τράπεζα να περάσουμε στο Live! Πρόκειται για Κυπριακή εταιρεία οπότε με πολλές πύλες πληρωμών οπότε θεωρώ πως θα είναι ενημερωμένοι για τυχόν αλλαγές που θα προκύπτουν στο μέλλον.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
On 8/27/2021 at 7:00 PM, remalia said:

Έχει βγει νέο update (θα ενημερωθεί και το επόμενο release σύντομα στo master) για μέχρι και το version 1.7.7.5 αλλά παίζει και σε 1.7.7.7 (το δοκίμασα).

https://github.com/OnTap/simplify-prestashop-module 

 

 

Εγώ το δοκίμασα και πάλι δεν δουλεύει... 1.7.7.2

Περιμένουμε για την εξέλιξη του αν και δεν βλέπω φως στο τούνελ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει βγει ανανέωση στο github πριν λίγες μέρες.

 

Changed:

Branding Update

Add Embedded Payment Option

 

Fixed:

Remove unnecessary property to make module compatible with the new version of PrestaShop

Modal Payment Option doesn't work on the new version of PrestaShop

Payment details are missed for the Order in the Admin Panel

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...