Jump to content

Import features din coloane diferite (.csv)


tecuvalentin

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Am rasfoit in lung si n lat forumul in speranta ca gasesc o solutie/modul care sa mi exporte/importe caracteristicile in campuri diferite in fisierul .csv .

 

Am de importat in jur de 50.000 produse cu foarte multe caracteristici sportive.

Are cineva o idee la problema asta?

 

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de script custom pentru fiecare furnizor in parte. Si cred ca mai ai nevoie si de optiuni de a verifica stocul in acele feeduri odata pe zi ..sau la un anumit interval, plus ca va trebui sa verifici si ce produse mai sunt valabile la furnizori din cele importate in trecut.

Link to comment
Share on other sites

Salut Marius05, nu vreau sa ma conectez la feed-ul acela momentan. Vreau doar sa-l import, iar vizavi de stoc si disponibilitate, pot face un update la 2-3 zile doar pe campurile respective.

 

Salut goldensite.ro, ceva de genul, am facut si eu cu concatenarea tuturor caracteristicilor insa fiind destul de multi producatori fiecare cu .csv diferit, daca as putea sa import toate caracteristicile pe o coloana separat fara sa fac o concatenare care dureaza destul de mult, treaba s-ar usura enorm.

 

Multumesc...

Link to comment
Share on other sites

De exemplu, coloana I de mai jos, cu toate caracteristicile de acolo, as vrea sa o pot importa in coloane diferite pentru fiecare caracteristica.

Coloana I sa fie pentru : numar viteze

Coloana J sa fie pentru: Angrenaj

Coloana K sa fie pentru: Butuc fata etc

image.thumb.png.5b661912abf13fb62d095e97ab4f16f6.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/6/2020 at 4:53 PM, tecuvalentin said:

....insa fiind destul de multi producatori fiecare cu .csv diferit, daca as putea sa import toate caracteristicile pe o coloana separat fara sa fac o concatenare care dureaza destul de mult....

Se poate face ușor folosind Power Query în Excel.

Considerând că fișierele de la furnizori au aceeași coloane tot timpul, imporți fiecare fișier primit (csv, xlsx, txt etc.) în Power Query. Ștergi, adaugi, modifici, elimini coloane care nu-ți trebuie etc., face ce vrei cu fiecare fișier și când le ai pe toate gata, faci ”Merge as New”.

Dai Expand, alegi câmpurile necesare, după adaugi un IF ca să faci caracteristicile de la TOȚI pe o singură coloană și după ștergi tot ce nu mai trebuie, dai Load în Excel și gata. De ce am zis ”Considerând că fișierele de la furnizori au aceeași coloane tot timpul”? Pentru că toată munca făcută mai sus o faci doar o dată, după doar aduci fișierele de la furnizori într-un folder și dai refresh în Excel. În câteva secunde ai totul gata pentru import.

Dacă am vorbit o limbă străină mai sus, e posibil... e Excel mai avansat. Pentru mine e simplu, fac chestii din astea zilnic. Dacă ai nevoie de ajutor, zi și găsim o soluție de screen-sharing și ceva timp liber ca să-ți arăt cum se face.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...