Jump to content
  • 0

Co kopiować?


Namee

Question

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 1

Tak - powiem Ci, że zależy 😉 a tak poważnie to ja robię i zalecam robienie kopii wszystkiego - dosłownie wszystkiego. Większość hostingów twierdzi, że robi kopie zapasową automatycznie co jakiś czas a są takie co twierdzą, że co godzinę ale co z tego jeśli padnie im cała infrastruktura albo firma upadnie z dnia na dzień albo jaki kilka lat temu w przypadku firmy 2be.pl na wskutek włamania zostało wykasowane dosłownie wszystko w tym kopie. (Proponuje poczytać w internecie o przypadku 2be.pl)

Przechodząc do konkretów - procedura zależy od nakładki na panel kontrolny serwera który udostępnia firma hostingowa. Ja loguję się np. ISPmanager (w innych nakładkach jest podobnie) i mam możliwość zrobienia kilkoma kliknięciami kopi bazy danych którą co jakiś czas ściągam na swój komputer - podobnie z plikami - tworząc kopię całego katalogu presty kompresuję do jednego pliku i ten plik ściągam na swój komputer. Wykonywanie kopi na swój komputer bez kompresji przez FTP  trwa bardzo długo. Pojedynczy plik ściąga się bardzo szybko nawet jeśli to kilka gigabajtów. Dzięki temu mamy pewność, że mamy kopię którą w razie awarii możemy błyskawicznie przywrócić (rozpakować plik na serwerze i przywrócić bazę danych) a w krytycznej sytuacji błyskawicznie przenieść cały sklep na inny hosting. Sklep jako pliki zajmuje mało miejsca - najwięcej zajmują zdjęcia produktów (ogólnie grafika i załączniki) - dlatego według mnie szkoda się bawić w poszczególne katalogi - lepiej i łatwiej skopiować wszystko. Oczywiście jak w sklepie jest sytuacja, że produktów nowych nie-dochodzi a tylko sprzedaż i obsługa - wówczas wystarczy robić kopię bazy.

Kopię robię ZAWSZE przed wykonaniem aktualizacji albo  jakiś istotnych zmian - dzięki czemu mam możliwość powrotu do poprzedniej wersji w wypadku gdy po pewnym czasie by się okazało,  że jest jakiś problem z aktualizacją.

Starałem odpowiedzieć na pytanie prostym językiem bez terminologii technicznej.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nie będę zmieniał hostingu.Chodzi mi o bezpieczeństwo moich danych.Wiem,że muszę regularnie robić kopie bazy danych.

Natomiast nie wiem, gdzie w prestashop są zapisywane zmiany zwiazane z np. dodawaniem nowych kategorii ( czy także w bazie?)

i dlatego to pytanie zwiazane z katalogiem public_html.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...