Jump to content

Contact form - email not receive


Razvan95

Recommended Posts

Am o problema in ceea ce priveste formularul de contact. Cand cineva completeaza formularul de contact, primesc notificarea cu respectivul mesaj in 'Dashboard', pe admin. Cum pot sa fac, daca se poate, ca odata trimis un mesaj prin formularul de contact, sa primesc si un email, nu doar notificare in dashboard, deoarece este mai util intrucat nu stau mereu pe dashboard, iar email-ul se sincronizeaza.

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Geo Burlibasa said:

Salut Razvan,

In mod normal ar trebui sa primesti, verifica ce emailuri sunt introduse pe la Parametri Magazin -> Contact -> Contacte si Parametri Magazin -> Contact -> Magazine

La contacte am 3 optiuni, fiecare cu adresa de email respectiva, conform formularului de contact unde utilizatorul poate sa aleaga departamentul (departament clienti, departament vanzari etc). Iar la Magazine au efectiv adresa de contact conform domeniului (contact@...). Adresa din Magazine, cea conform cu domeniul se regaseste si ca adresa de email a unei optiuni din contacte, conform unui departament si tot nu primesc email, doar notificare in dashboard (interfata)...

Mai trebuie sa setez ceva?...

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Just now, zaurus said:

vezi daca ai instalat modulul mail alert.

si mai verifica si daca nu cumva ajung in spam

Modulul mail alert este instalat si activat, am verificat si spam-ul si tot nimic.. 

Conform imaginii atasate, fiecare optiune din subject a formularului de contact are un email atasat in Parametri Magazin -> Contact -> Contacte, doar ca emailul nu ajunge, doar o simpla notificare in dashboard

Annotation 2020-02-21 091036.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2020 at 11:05 AM, Rhobur said:

Daca iti trimiti un test email pe o alta adresa de a ta, din Advanced Preferences->Email, il primesti?

Am rezolvat pana la urma. Lipsea din contactform.php functia care trimitea e-mail in momentul in care se dadea submit la formular. Probabil cine a realizat site-ul inainte a scos aceasta functie de mail::send(..). Precizez ca am preluat website-ul in vederea administrarii lui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...