Jump to content

importare imagini prin fisier csv


Cristi Andronic

Recommended Posts

Salutare!

Folosim de ceva timp, postarea anunturilor in magazinul nostru online, prin fisiere csv. E o metoda foarte buna si rapida, mai ale sin cazurile in care ai mai multe bucati la un produs, de culori diferite, materiale etc. Totul functioneaza corespunzator insa avem o nedumerire la partea de incarcare imagini. Din cate am invatat noi si am vazut in tutotiale si altele, se pot adauga in fisierele csv adrese pentru fiecare imagine in parte. Ex: .../imgimportfolder/imagine1.jpg, .../imgimportfolder/imagine2.jpg, .../imgimportfolder/imagine3.jpg si tot asa. 

Exista o varianta prin care sa adaugam un singur link din care platforma prin fisierul csv, sa incarcare toate imaginile din folderul respectiv de imagini ale anuntului? E complicat sa adaugam link pentru fiecare imagine in parte, mai ales cand ai mai multe imagini pentru un singur anunt.

Ne-am fi dorit o solutie ca ele sa se incarce in anunt toate odata, doar cu un singur link. E posibil? Stiti vreo metoda?

Multumim!

Link to comment
Share on other sites

E nevoie de o modificare a functiei de import imagini, care sa ia in considerare faptul ca e un folder si nu un link catre o imagine.

Nu e ceva complicat de facut, dar sunt cateva reguli de stabilit:

- daca se iau toate imaginile gasite in folder, atunci fiecare articol importat trebuie sa aiba cate un folder;

- care va fi imaginea principala a produsului? Prima gasita, sau o denumire anume (gen main.jpg)?

Modificarea nu e posibila printr-un modul sau override, asa ca va trebui lucrat direct in core. Asta inseamna ca la un viitor upgrade al PS trebuie sa se tina cont si sa se copieze partea de cod modificat.

 

Da-mi un PM pentru mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Doar pentru corecta informare, este posibil si chiar recomandat ca modificarea sa fie efectuata printr-un modul.  Va fi mai scump dar merita, modificarea claselor core este total nepotrivita, la un update PS ulterior respectiva modificare nu va mai functiona. LA PS1.6+ se putea adauga un override, la 1.7+ se recomanda prin modul. Cu siguranta sunt membri pe acest forum capabili de asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...