Jump to content

Eroare 404 deschidere categorie


Recommended Posts

Buna,

 

De cateva luni experimentez urmatoarea situatie: la deschiderea unor categorii (aleator) primesc o eroare 404 - pagina nu este disponibila (in cazul produselor nu am sesizat inca aceasta problema). Am incercat sa modific setarile din Advanced parameters / performance, dar degeaba. Am verificat cu cei care fac gazduirea daca sunt probleme (inclusiv .htaccess) dar au zis ca este totul ok. In afara de asta nu este vorba doar de PC-ul de pe care lucrez deoarece si clientii au sunat facand aceeasi sesizare.

 

Este vorba de un magazin cu peste 1000 de produse, 15 categorii, iar varianta instalata este 1.5.2.

 

Ma puteti ajuta cu un sfat, cum sa abordez problema? 

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca 1000 de produse si 15 categorii pentru prestashop inseamna mult? Prezentarile nu specifica o limita teoretica referitoare la numarul de produse sau categorii / subcategorii.

 

Daca este o problema de viteza de server, cum imi pot da seama? Cum pot verifica? Asta ar insemna sa imi schimb hosting-ul?

 

Multumesc din nou!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salut din nou!

 

Am facut o schimbare de hosting dar degeaba. Aveam un pachet basic si am trecut la unul cu SSD

 

Ca fapt divers, acum am si un cache destul de mare pe server, ceva de peste 200 MB

 

Ideea este ca dupa ce am trecut la SSD cateva saptamani a mers ok, iar apoi iar a inceput sa imi dea 404

 

Daca vreti sa aruncati un ochi adresa este 1001articole.ro

 

Deja ma gandesc serios ca poate prestashop are o problema....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Cred ca ai 2 variante:

- fie faci redirect din htaccess pentru link-urile eronate gen:

din http://www.1001articole.ro/53-seminte/&?selected_filters=&&

in http://www.1001articole.ro/53-seminte

adica sa elimini  "&?selected_filters=&&"

- ori faci update la ultima versiune de presta 1.5.X (care o fi ea .. aici nu vorbim de 1.6)

 

Trebuia sa observi ca se duce pe un alt link si iti da 404.

Daca activezi debug-ul pe magaznul tau .. ce spun log-urile ?

 

Poate ar trebui sa activezi si url-ul prietenos ...

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...