Jump to content

error error error


intershop

Recommended Posts

σερφαροντας στο shop Μου καθημερινα,  inter-shop.gr/eshop , me εκδοση 1,5,6 (εστησα και ενα 1,6 εκδοση τα ιδια παλι) , μου βγαζει λευκη σελιδα πολυ συχνα και λεει error 500 . ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ hosting στη Γερμανια , hetzner , και λεει οτι τα σκριπτ απτο prestashop τρωνε πολυ μνημη , και να παρω dedicated server hosting kai oxi shared . ΕΝτωματαξυ εχει κι αλλο ελληνικο shop σε shared server τους και αυτο presta το οποιο παει σφαιρα . Μαλλον με δουλευουν ? ποια σκριπτ απτο presta τρωνε μνημη ram ? τα ειδη ειναι 12 χιλιαδες αλλα η επισκεψιμοτητα χαμηλη οποτε μαλλον δεν φταιει αυτο . ρωτησα και ελλαδα , τα ιδια να παρω μονο dedicated η vpn η τελοσπαντων απο 60 το μηνα και πανω αλλα και παλι κανενας δεν εγγυαται οτι δε θα χω τα ιδια προβληματα .μηπως να βαλω μια vdsl με 10 upload να το κανω hosting se mena .

Link to comment
Share on other sites

Δύο καλοί οδηγοί που προτείνονται συχνά στο αγγλικό forum για διερεύνηση των 500 errors:

http://www.prestashop.com/blog/en/the-500-internal-server-error-explained-solved/
http://nemops.com/debug-prestashop-error-500

 

 

Ως γενική παρατήρηση κι επειδή είναι αρκετά πιθανόν τα παραπάνω να οδηγήσουν στο συμπέρασμα ότι γίνονται PHP timeouts λόγω ανεπαρκών πόρων συστήματων:

Το PrestaShop, όπως και όλα σχεδόν τα σύγχρονα λογισμικά eCommerce, επειδή ακριβώς είναι απαιτητικά (βαριά PHP scripts με πολλαπλά reads/writes από/προς τη βάση δεδομένων) ΔΕΝ συνίσταται να τρέχουν σε shared hosting. Αλλά μεταξύ shared hosting και dedicated server, υπάρχει μία ενδιάμεση λύση σε κόστος κι επιδόσεις: VPS server (unmanaged).

 

Το μειονέκτημα αυτής της λύσης είναι ότι, όπως και στους dedicated, θα πρέπει να αναλάβει να το στήσει αρχικά (λειτουργικό σύστημα και βασικές ρυθμίσεις του, εγκατάσταση LAMP ή LEMP stack, σφίξιμο της ασφάλειας και βελτιστοποίηση Λ/Σ + web stack, εγκατάσταση PrestaShop κλπ) και να το συντηρεί κάποιο άτομο με ικανές γνώσεις σε Linux System Administration.

Edited by parsifal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

σερφαροντας στο shop Μου καθημερινα,  inter-shop.gr/eshop , me εκδοση 1,5,6 (εστησα και ενα 1,6 εκδοση τα ιδια παλι) , μου βγαζει λευκη σελιδα πολυ συχνα και λεει error 500 . ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ hosting στη Γερμανια , hetzner , και λεει οτι τα σκριπτ απτο prestashop τρωνε πολυ μνημη , και να παρω dedicated server hosting kai oxi shared . ΕΝτωματαξυ εχει κι αλλο ελληνικο shop σε shared server τους και αυτο presta το οποιο παει σφαιρα . Μαλλον με δουλευουν ? ποια σκριπτ απτο presta τρωνε μνημη ram ? τα ειδη ειναι 12 χιλιαδες αλλα η επισκεψιμοτητα χαμηλη οποτε μαλλον δεν φταιει αυτο . ρωτησα και ελλαδα , τα ιδια να παρω μονο dedicated η vpn η τελοσπαντων απο 60 το μηνα και πανω αλλα και παλι κανενας δεν εγγυαται οτι δε θα χω τα ιδια προβληματα .μηπως να βαλω μια vdsl με 10 upload να το κανω hosting se mena .

Καλησπέρα, βλέπώ το το eshop σου, πολύ ωραίο. μπορείς να μου πεις με ποιον εύκολο τρόπο μπορείς να περάσεις πολλά είδη στο eshop. Εχω και εγω ενα , το ITMhellas.gr με μεταχειρισμενους υπολογιστές. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

με το csv import που εχει μεσα . εγκατεστησα το module http://prestahost.eu/prestashop-modules/en/home/9-csv-importexport-prestashop-module.html .  Παιρνω export apto module , ενα csv στο φακελο download το ανοιγω με notepad++ το κανω ansi το ανοιγω με εξελ και βλεπω πως εχει το presta τις κατηγοριες. Βαζω τις δικες μου και το κανω utf με notepad++ kai meta upload με το default csv import Που εχει . Το ιδιο και με τα προιοντα .

Link to comment
Share on other sites

με το csv import που εχει μεσα . εγκατεστησα το module http://prestahost.eu/prestashop-modules/en/home/9-csv-importexport-prestashop-module.html .  Παιρνω export apto module , ενα csv στο φακελο download το ανοιγω με notepad++ το κανω ansi το ανοιγω με εξελ και βλεπω πως εχει το presta τις κατηγοριες. Βαζω τις δικες μου και το κανω utf με notepad++ kai meta upload με το default csv import Που εχει . Το ιδιο και με τα προιοντα .

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το module import/export κάνει για prestashop 1.6 ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...