Jump to content

Campuri custom pentru firme


Recommended Posts

Va atasez fisierele care trebuiesc copiate pentru a inregistra si firme la comenzi in tema Prestashop default

  1. Copiati folderele din arhiva direct in radacina site-ului.
  2. din cPanel deschide  phpmyadmin selectati baza de date si importati fisierul campuri_noi.sql
  3. la Preferinte - Clienti setati modul B2B = Yes
  4. la Preferinte avansate - Performanta setati Recompile templates if the files have been updated = YES
  5. in FTP stergeti classes/class_index.php
  6. Pentru a vizualiza aceste campuri in BO trebuie sa modificati formatul de afisare a adreselor pentru clienti din Localizare - Tari  edit Romania si modificati ca mai jos
  7. in Phpmyadmin se importa fisierul campuri_noi.sql din arhiva

firstname lastname
company
vat_number
regcom
iban
bankoffice
address1
address2
postcode city
Country:name
phone

prestashop_firme.zip

Edited by valentin.g (see edit history)
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Buna. Cum pot sa fac in asa fel incat sa-mi apara si numarul de telefon la confirmarea unei noi comenzi.

Am incercat sa adaug {mobile_phone} dar nu merge in email templates.

Deci pe langa produse, nume, adresa, sa-mi apara si numarul de telefon.

 

MS

 

vreo sugestie?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am scris la inceput

 

  1. Pentru a vizualiza aceste campuri in BO trebuie sa modificati formatul de afisare a adreselor pentru clienti din Localizare - Tari  edit Romania si modificati ca mai jos

firstname lastname
company
vat_number
regcom
iban
bankoffice
address1
address2
postcode city
Country:name
phone

Link to comment
Share on other sites

am scris la inceput

 

  1. Pentru a vizualiza aceste campuri in BO trebuie sa modificati formatul de afisare a adreselor pentru clienti din Localizare - Tari  edit Romania si modificati ca mai jos

firstname lastname

company

vat_number

regcom

iban

bankoffice

address1

address2

postcode city

Country:name

phone

:) asa este. abia dupa ce am sters fisierul mi-au aparut ca si optiuni, insa acum, la inregistrarea unui cont nou primesc o eroare: 

Este 1 eroare(erori):

  1. nume este obligatoriu.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 7 months later...

Salut,

Multumesc valentin pentru punerea acestei solutii la dispozitia noastra, este foarte utila.

 

Mi s-au ivit cateva probleme insa: am facut totul dupa cum ne-ai explicat mai sus, exact pasii enumerati. Totusi, nu reusesc sa vad campurile noi in Localization->countries-> editare romania -> adresses.   

Le vad in phpmyadmin, deci ele sunt parte din baza de date (regcom,iban,bankoffice).

Am sters class-index.php din ambele fisiere, classes si cache. La performanta am setat template cache pe force compile si pe recompile in repetate randuri, am copiat adresses.php din pachetul lui valentin in override/classes, si totusi, nu vad noile campuri. Ce imi scapa, pentru numele lui Dzeu?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am facut eu o eroare, pentru ca am incercat sa transform campul DNI in regcom, si nu am reusit. Reincarc acum back-upul de ieri, inclusiv intregul home directory, si voi relua procesul, Voi reveni...

 

 

pasul 5: nu mai am un class_index.php pe care sa-l sterg... 

 

optiunile acestea le am dupa update (nici o schimbare)

 

 post-759375-0-62209500-1418904406_thumb.jpg

Edited by Salus (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

la baza de date ai pus ce trebuia???

desigur. am incercat si varianta din zip-ul tau, si creat manual... baza de date e in regula, doar nicicum nu reusesc sa le vad in BO. 

ultimul, testJ este adaugat de mine, am incercat sa-i fac un override separat, nu merge. ceva nu e in regula... 

post-759375-0-10171200-1418907573_thumb.jpg

 

Edited by Salus (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Rectific:

Eroarea de mai sus apare cind creez cont, daca bag si datele firmei.

Daca nu completez nimic la firma trece mai departe fara eroare si creaza cont.

Daca incerc sa adaug adresa de livrare, imi da urmatoarele erori:

Au apărut 3 erori

  1. cnp este invalid.
  2. CIF incorect
  3. Numarul de identificare este incorect sau a fost deja folositu a fost deja folosit.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut. Am urmat pasii pe care ia descris valentin dar intampin o mica problema. Cand incerc sa creez contul pe firma , selectez contul dar nu imi apare campurile speciale pt pj. Precizez ca am facut testul pe local

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare,

nu am mai deschis topic nou...

am o intrebare: vreau sa modific campurile acestea noi (reg_com, iban...) sa le "agat" de adress_invoice!

adica: ele acum apar pe site, insa se salveaza la "adresa de livrare" si eu vreau sa se salveze la "adresa de facturare"!

fac asta pt. a simplifica maxim procedura de comanda pe site!

am gasit ceva pe net, insa nu am reusit sa modific!

si mai este ceva: daca se doreste factura pe firma, numele si prenumele sa aiba "autocompletare" cu cele de la adresa de livrare, care oricum se completeaza primele, iar clientul sa le modifice doar daca doreste!

 

www.bmdonline.ro

 

Multumesc frumos!

o zi buna tuturor!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 12/10/2013 at 4:51 PM, valentin.g said:

Va atasez fisierele care trebuiesc copiate pentru a inregistra si firme la comenzi in tema Prestashop default

  1. Copiati folderele din arhiva direct in radacina site-ului.
  2. din cPanel deschide  phpmyadmin selectati baza de date si importati fisierul campuri_noi.sql
  3. la Preferinte - Clienti setati modul B2B = Yes
  4. la Preferinte avansate - Performanta setati Recompile templates if the files have been updated = YES
  5. in FTP stergeti classes/class_index.php
  6. Pentru a vizualiza aceste campuri in BO trebuie sa modificati formatul de afisare a adreselor pentru clienti din Localizare - Tari  edit Romania si modificati ca mai jos
  7. in Phpmyadmin se importa fisierul campuri_noi.sql din arhiva

firstname lastname
company
vat_number
regcom
iban
bankoffice
address1
address2
postcode city
Country:name
phone

prestashop_firme.zip

 

Buna Valentin, oare poti sa faci un update la Versiunea de Prestashop: 1.7.2.3?

Mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...