Jump to content

Üyelikte şehirleri ve ilçelerini göstermek isteyenler

Şahin YILDIZ

Recommended Posts

Veritabanınızı ilk önce yedekleyin...daha sonra

ps_country
ps_country_lang
ps_country_shop
ps_state

Tablolarını silin... daha sonra

ekteki dosyada bulunan kodları, veritabanı üzerinde SQL sorgusunu/sorgularını çalıştır

NOT: Herhangi bir sorun yaşamamak için,Default dil tükçe olmalı ve id numarası 2 olmalı

ekteki dosya güncellenmiştir, singledepo isimli arkadaşa teşekkür ediyorum...

sehirler.zip

Edited by Şahin YILDIZ (see edit history)
  • Like 4

Merhaba Şahin Emeğine sağlık,güzel çalışma olmuş.

Teşekkür ederim ,

Bir müşterimin isteği üzerine 81 il 1000 'e yakın ilçe'yi dreamweaver 'de tek tek id numaraları karıştırmadan yazmak ömrümü yedi :) ama güzel oldu bu şekilde...

Bu işlemi modül yapabilen arkadaşlar modül haline dönüştürmeleri güzel olur düşüncesindeyim...

Teşekkür ederim ,

Bir müşterimin isteği üzerine 81 il 1000 'e yakın ilçe'yi dreamweaver 'de tek tek id numaraları karıştırmadan yazmak ömrümü yedi :) ama güzel oldu bu şekilde...

Bu işlemi modül yapabilen arkadaşlar modül haline dönüştürmeleri güzel olur düşüncesindeyim...

bunu modul haline dünüştürrüm hiç sorun değil. ama türkçe dilin id 'sinden kaynaklanan bir sorunmudur nedir bence çalışmadı.

boş geldi birçok şey. tahminim dilin id numarasından kaynaklanıyor . örnek olarak sende türkçe dilin id 'si 5 ise bende 6-7 olabilir. sende tükçenin id 'si kaç?

Edited by safa (see edit history)

www.ailehekimialisveris.com adlı sitemde tüm ayarları (kargo ile ilgili videodaki yapmama rağmen müşteri satın alma işleminde kargoda kalıyor ve ekranda Teslimat yöntemini seçiniz diye bir yazı altında seçenek yok. hizmet koşullarını kabul ediyorum yine bir değişiklik yok ileri tuşu görünmüyor ödeme sayfasına geçmiyor. çok acil yardımcı olursanız sevinirim.

post-679934-0-68208200-1377914702_thumb.png

www.ailehekimialisveris.com adlı sitemde tüm ayarları (kargo ile ilgili videodaki yapmama rağmen müşteri satın alma işleminde kargoda kalıyor ve ekranda Teslimat yöntemini seçiniz diye bir yazı altında seçenek yok. hizmet koşullarını kabul ediyorum yine bir değişiklik yok ileri tuşu görünmüyor ödeme sayfasına geçmiyor. çok acil yardımcı olursanız sevinirim.

sorunuzu yeni konu açıp sorarmısınız ? bu şekilde konu sapıyor.

yardımcı olmaya çalışırız.

txt dosyasında id numarası 2 olan yeri bende olan id numarası olan 7 ile değiştirdim.sorun düzeldi. yanlız ilçe merkezleri olmadığı zaman oluyor. onuda ben ekledim yolluyorum

ilçe merkezleri derken neyi kastettiğinizi anlayamadım...açıklayabilirmisiniz

• 1 year later...
  • 1 month later...

Merhaba, burada bahsedilen değişiklik yapıldığında farklı ülkelerin farklı şehirlerini tanımlama özelliği kaybediliyor anladığım kadarıyla değil mi? yani site sadece türkiye için çalışıyorsa bu değişiklik geçerli ama birden fazla ülke var ise bu şekilde ülke-eyalet-şehir-kasaba seçim sıralaması yapılamıyor.

Merhaba

Benim Presta ile ilgili bilgim bilgisayarı açıp kapatmakla eş değer seviyede :) Şimdi sizin dediğiniz gibi tabloları silip yapmak sonra dediğinizi yüklemek benim için intiharla eşdeğer gözüküyor. Ben bu konuda ne yapabilirim bana yardımcı olabilecek biri var mı acaba ? Sitemi açacağım ürün girişine başlamadan önce kayıt ve sipariş geçebilmeleri için bu il ve ilçe düzenlemesini yapmam lazım.

Yardımcı olabilecek bir kullanıcı varsa çok sevinirim :)

• 1 month later...

Arkadaşlar merhabalar;

Şahin YILDIZ üstad yukarıdaki dosyayı indirdim ve veritabanına işledim. İller ve seçilen ile göre ilçeler geliyor. Sorun yok. Eline koluna sağlık. Ancak Prestashop versiyon 1.5.6.0 kullanıyorum. Çevirilerden Ülkeyi yani Country il; Eyalet yani State'i ilçe olarak çevirdim. Ama bunların üzerinde ayrıca bir şehir satırı ve bu satıra girilmesi gereken bir textbox var. O textboxta boş bırakılamaz hatası veriyor. Bunu nasıl düzeltebilirim? Yani adress tpl'den o satırı kaldırsam da hata almaya devam ediyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım ve öneri rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar tekrar merhabalar;
Yukarıda yazdığım sorunu çözebildim. 
classes/Address.php dosyasında 

'city' => array('type' => self::TYPE_STRING, 'validate' => 'isCityName', 'required' => true, 'size' => 64),
satırındaki true ifadesini false yapınca sorunu aşabildim. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için çözümü burada yazayım istedim.

Edited by siteuye (see edit history)

Dil id leri aşağıdaki gibi olmalı...aksi halde veri tabanın da düzenleme yapılması gerekir...

6DZQQ5n.png

Ayrıca daha profesyonel olarak ülke, şehir, ilçe, belde, köy gibi sıralama göstermek isteyen arkadaşlar aşağıdaki modülü satın alarak veritabanında tahribat yapmadan sorunu çözebilirler...mantıklı olanda budur....

Edited by Şahin YILDIZ (see edit history)
  • Like 1

Merhaba , 

Öncelikle vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim. Problemi TR dil ID si 7 olduğu için yaşadığımı fark ettim.Bunun üzerine tabloda 2 olan id_lang alanını 7 olarak değiştirerek problemi çözdüm.

Ancak bu işlemi yaptıktan sonra KDV dahil fiyatları görünen ürünlerim, KDV hariç fiyatlar görünmeye başladı.Gruplar bölümündeki vergi dahil , hariç durumlarını kontrol ettim.Herhangi bir problem göremedim. Sizce problem ne olabilir ?

Diğer bir konu ise linkte görüntüsü mevcut olan konu. Üç adet ilçe alanı görünüyor. Ben sadece 2 tanesinin görünmesini ve il ile ilçe alanlarının alt alta olmasını istiyorum. Bunun için ne yapmam gerek ?

http://prntscr.com/5hzs7f

Teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Yanlış alanda id düzenlemesi yapmışsınız, mevcut veritabanın da değil benim ekte verdiğim dosyalardaki id numarasını 7 yapacaktınız...

smVs50J.png

ikinci soru:

dY8ComT.png

Merhaba, 

Ben 2. resimdeki bölüme geldiğimde iller geliyor hepsinde bu ayarı yapmam mı gerek ? 

Merhaba, 

İl-ilçe sorgusunu çalıştırdıktan sonra yaşamış olduğum problem, ürün eklerken fiyat yazdığımız alanın otomatik KDV hesaplama fonksiyonu çalışmıyor.

Aynı zamanda ürünlerin KDV dahil fiyatlarını sadece üye girişi yapanlar görebiliyor.Eğer ziyaretçi üye değilse KDV dahil fiyatları göremiyor.

Bu hataların nedeni ne olabilir ve nasıl düzeltirim ?

İyi çalışmalar. 

• 3 weeks later...

Merhaba, 

emeğinize elinize sağlık öncelikle, daha öncede indirip sağlıklı bir şekilde tamamlamıştım kurulumu. Fakat 0dan kurduğum bir sitede 1.6.0.9 versiyonuna aynı şeyi uyguladığımda Türkçe karakterlerin hepsini sildiğini fark ettim. Tabi bu kullandığınız sunucunun karakter seti ile de alakalı olabilir.

Bu tarz bir sorun yaşarsanız bilin ki sql sorgusunu içeri aktardığınızda UTF-8 yada farklı bir dil kodlaması geliyor demektir.

Çözüm:

Phpmyadmin ekranında indirdiğiniz dosyayı içeri aktar kısmında dosyanızı yüklerken;

Dosyanın karakter grubu: iso-8859-9

Karakter seçimi olmalıdır. Sağlıklı bir şekilde yüklemenizin ardından türkçe karakterlerin silinmesi olmayacaktır.

Hoşçakalın.

Ayrıca daha profesyonel olarak ülke, şehir, ilçe, belde, köy gibi sıralama göstermek isteyen arkadaşlar aşağıdaki modülü satın alarak veritabanında tahribat yapmadan sorunu çözebilirler...mantıklı olanda budur....

Şahin bey, modulun 1.2.5 için olanını ve demosu varmı acaba ?

Satın almadan önce denemek isterim.

• 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

Prestashop 1.6.1.1 'de kullanabilir miyim? şöyle bir not düşmüşsünüz; 

NOT: Herhangi bir sorun yaşamamak için,Default dil tükçe olmalı ve id numarası 2 olmalı

Bende sadece Türkçe dili var diğer dilleri kaldırmıştım, tam olarak ne yapmam gerekir ? phpmyadmin'de ps_lang tablosunda ki Türkçe'nin id'sini el ile 2 yapıp bu sql'i çalıştırsam çalışır mı ?

Edited by hakanarslan (see edit history)

Prestashop 1.6.1.1 'de kullanabilir miyim? şöyle bir not düşmüşsünüz; 

Bende sadece Türkçe dili var diğer dilleri kaldırmıştım, tam olarak ne yapmam gerekir ? phpmyadmin'de ps_lang tablosunda ki Türkçe'nin id'sini el ile 2 yapıp bu sql'i çalıştırsam çalışır mı ?

Cevabı bekleyemedim, ama denedim arkadaşlar 1.6.1.1'e sorunsuz ekleniyor. Tek bir dil ve o dilin id'si 1 ise indirdiğiniz kodda ki `ps_country_lang` kısmında ki 2'leri 1 yaparak ekleyebiliyorsunuz veri tabanına sorunsuz. Teşekkürler arkadaşlar emeğinize sağlık.

Edited by hakanarslan (see edit history)

Şahin YILDIZ birde il ilçe durumunu düzenlesen

Hocam İl ve İlçeler durumları benimde kafamı karıştırdı. Normalde çeviri dosyalarında İller > Countries = ( Ülkeler olmalı )   ve İlçeler > states= (anlamı devletler demek ama biz şehirler yapmalıyız ) çeviri dosyalarında düzenleme yaptım ama olmadı hâla adminde İller ve İlçeler oalrak görüntülenmekte :)

• 1 month later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...

Herkese selam öncelikle bilgilendirme için teşekkürler.

bu işlemi uyguladıktan sonra ürün fiyatlarındaki KDV'ler uçtu, tekrar düzeltmek gerekti,

ek olarak ürünlerin kdv dahil fiyatları kdv hariç fiyatına döndü, kdv dahil fiyatını güncellediğimde ise "Vergi öncesi perakende fiyat" alanındada vergi dahil fiyat yazmakta konuyla ilgili bilgisi olan var mı?

• 6 months later...

Forumda bahsedildiğ gibi il ve ilçeleri sorunsuz sisteme aktardım. üye kaydında il ve ilçeler seçiliyor. Ancak adreslerim kısmında ilçe görünmüyor. Admin panelinde müşteri adresinde de ilçe görünmüyor. Detaya girince görünüyor. Yardımcı olur musunuz?

Adres_-müsteridetay.jpg

Adresler.jpg

Adresler_•admin.jpg

Adresler_admindetay.jpg

Edited by fatih (see edit history)

• 2 months later...

Emeğinize sağlık ama olmamış. İLLER, ÜLKE BÖLÜMÜNDE ÇIKIYOR- ŞEHİR BÖLÜMÜNÜ YİNE ELLE GİRMEK GEREKİYOR. AYRICA TÜRKÇE KARAKTERLER ? ŞEKLİNDE ÇIKIYOR.(büyük harf yazmışım pardon.) Yani aslında yüzmüşsünüz kuyruğuna gelmişsiniz ama bi yerde bi sorun var işte. Yada benmi yanlış yaptım anlamadım. Site türkçe dil id türkçede 2 de . tabloyuda zip olarak yükledim. 

ps_country
ps_country_lang
ps_country_shop

geldi ama

ps state gelmedi.

• 6 months later...
  • 2 months later...

Herkese Selamlar,

Buradaki bilgileri ile siteme il ve ilçeleri ekledim. Eklerken bir engelim vardı. Mevcut 3000 sipariş ve kayıtlı 5000 adet adres vardı. Bunların kaybolmasını sistemden silinmesini istemiyordum. Onun için bir yol düşündüm. ps_country ve ps_state tablolarının AutoIncrement ID'lerini alıp. Üzerine ekleyerek gitmek gibi. Bunun için sizin verdiğiniz sehirler.txt'de bir kaç düzenleme yaptım. Bu tabloların sonuna "_t" ekleyerek orjinal tabloları bozmadan veritabanına yükledim.

Daha sonra sorgularla bunları çekerek veri tabanına yazdırdım. Ekteki PHP dosyasında ps_country, ps_state, lang_id ve shop_id değerini kendinize göre doldurup php dosyasını çalıştırdığınızda bütün il ve ilçeleri ekleyecektir. Daha sonrasında yapmanız gereken ayarlar kalacaktır.

Kodları yaparken paylaşmak için yapmamıştım, biraz karışık yazmış olabilirim. Kısıtlı zamanımda sizlerle paylaşmak istedim.

Şafak BAHÇE

/* 
		STATE_ADD.PHP ÇALIŞTIRILMADAN ÖNCE YAPILACAKLAR --------
		Yedek Alın
		sehirler_t.txt dosyasındaki SQL'i çalıştırın.
		Çalıştırırken korkmayın orjinal tablolara yazmayacak tabloların sonuna _t ekleyecek. 
		Aşağıdaki sql sorgu kodlarında zaten _t kullanarak yapılmıştır.
		Database bilgilerinizi yazın.
		shop_id ve lang_id değerlerinizi değişkene lütfen ekleyin.
		ps_country tablosunun AI (Auto Increment) Değerini bulup $plus_id değişkenine yazıyoruz
		ps_state tablosunun AI (Auto Increment) Değerini bulup $plus_state değişkenine yazıyoruz
		Son ekli satırın ID'si değil, sıradaki gelecek ID olmalı.		
		ÖNCE YAPILACAKLAR --------
*/
/*
		ÖN ÇALIŞTIRMA (KONTROL)
		state_add.php dosyasını root yada herhangir bir dizin içinde çalıştırabilirsiniz.
		Sql çıktılarını ekran da göreceksiniz.
		Bir problem yok ise mysql_query satırlarında yorum kodunu kaldırın.

İLK VE SON ÇALIŞTIRMA (GERÇEK)
		state_add.php dosyasını root yada herhangir bir dizin içinde çalıştırın.
		DİKKAT ## Sadece birkez çalıştırın !!!!!!

*/
/* 
		STATE_ADD.PHP ÇALIŞTIRILDIKTAN SONRA YAPILACAKLAR --------
		Modüller ödemeler kısmından eklediğimiz şehirlere ödeme izni verin.
		KDV ve KDV kurallarından kullandığınız KDV leri yeni şehirlere ekleyin.
		SONRA YAPILACAKLAR --------
*/

sehirler_t.txt

state_add.php

• Like 1