Jump to content

Türk Kullanıcılar

MahmutGulerce

Prestashop deneyiminiz  

129 members have voted

1. 1. Bir Sonraki Prestashop Versiyonu Nasıl Olmalı ?

• Daha hızlı/performanslı
      50
    • Daha fazla tema
      31
    • Daha fazla tercüme edilmiş
      30
    • Daha fazla ödeme yöntemi
      9
    • Daha fazla arama motoru uyumu
      9
  2. 2. Şimdiki Prestashop Versiyonu İle İlgili En Büyük Şikayetiniz Nedir

• Tema azlığı/uyumsuzluğu
      28
    • Performans düşüklüğü/yavaşlık
      33
    • Modül yetersizliği
      21
    • Arama motoru uyumsuzlukları
      7
    • Çeviri eksiklikleri
      40

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar;

Prestashop projesinin ilk başladığı günden bu güne aktivitesi çok yüksek olan Türkçe bölümü malesef bu yıl oldukça pasif.

Forumlarda yazdığınız sorunlar ve deneyimleriniz Prestashop ürününü ülkemizin şartlarına uygun hale getirmek kullanılmaktadır. Kısaca anlatmak gerekirse:

* Yaşadığınız problemleri,

* İhtiyacınız olan yeni özellikleri,

* Ve her türlü fikrinizi lütfen bu başlıktan iletiniz.

Bu deneyim ve fikirlerinizi toplayıp yeni versiyonları ülkemize daha uygun hale getireceğiz. Bu bağlamda sizden iki isteğimiz olcak.

1.) Bir sonraki versiyonda olmasını istediklerinizi lütfen bu başlığa bağlı olarak iletiniz.

2.) Yukarıdaki anteki cevaplayınız.

Toplanan bilgiler Prestashop yazılım takımı ve forum yönetim ekibine iletilecektir.

Herkese teşekkür ederiz.

• Like 1

Bence en büyük eksikliği prestashopu yapanların tüm dillerde profesyonel bir tercüme dil dosyasını yapmamış olması. Tema uyumsuzluğu da önemli tabi ki. Ayrıca modüllerin çok pahalı olması. Bazı özelliklerin Türkiye şartlarına uyumlu olması gerekir. Burada presta severler olmasa destek konusu da çok kötü. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir de en ama en önemlisi sürüm yükseltme ve güncellemelerin sıkıntılı olması.

• Like 1

• 3 weeks later...

Fiyat konusunda haklısınız modul fiyatları çok uçuk derecede alakasız fiyatlar var. Ayrıca Bir modulu kopyalamak için daha basit bir yöntem yokmudur gerçii suan ben aynı modulu kopyalayamıyorum modul naklet gorunus olarak kopyalıyorda modulun panelını kopyalamıyor veya ben yapamıyorum daha basit bir sekilde kopyalama olsa daha guzel olurdu

en büyük sıkıntıyı tema uyumsuzluklarında çekiyoruz , ve büyük zaman alıyor , her modül çalışmıyor ve büyük zaman kaybı , ikinci olarak dil desteği derme çatma oluyor.Umarım ileride hepsi düzelir.bu arada maho ağa videosuda süper olmuş eskileri yaad ettik:)

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

En büyük eksikliklerinden biri de xml desteği ve tabili multicurrency çoklu para desteği. Mahmut hocam çoklu para desteğini çözmüş ama ücretsiz bir yazılım için fiyatı çok yüksek

Merhaba;

O modül ile ilgili ayrı bir başlık açarsanız onunla ilgili de cevap yazabilrim. Sadece şunu belirteyim onu yabancılara satıyoruz o fiyattan. Türklerin fiyatları ve kredisi ayrı ;)

• Like 3

• 2 months later...
  • 2 weeks later...

Mahmut Hocam,

İlk defa içimi dökeceğim.

Prestashop u sade ve kullanışlı bir sitede gördüm ve denemeye karar verdim.

Ama Türkçe dil çevirileri tam bir felaket. Destek alayım dedim burası ve başka bir site hariç bulamadım ve olanlar da sanki terkedilmiş gibi. Modül alayım diyorsun en küçük şey bile inanılmaz pahalı. Hosting için firma bulamadım. Son olarak sizinle bağlantı kurmaya çalışacağım . Olmadı bu diyarı terk edeceğim.

• Like 1

• 4 weeks later...

Bence en büyük eksikliği prestashopu yapanların tüm dillerde profesyonel bir tercüme dil dosyasını yapmamış olması. Tema uyumsuzluğu da önemli tabi ki. Ayrıca modüllerin çok pahalı olması. Bazı özelliklerin Türkiye şartlarına uyumlu olması gerekir. Burada presta severler olmasa destek konusu da çok kötü. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir de en ama en önemlisi sürüm yükseltme ve güncellemelerin sıkıntılı olması.

Merhaba, modül fiyatlarının pahalı olmasının sebebi öncelikle Prestashop ekibinin satılan her modülden komisyon alması. Bir modül satıldığında 45 gün boyunca parayı güvenlik için tutuyorlar. Ayrıca bir modül satacaksanız taban fiyat zorunluluğu var. O da 30 €'dan başlıyor.

Bir de he ne kadar bize pahalı gelse de Prestashop ekibi için bu fiyatların çok makul olduğu düşünülüyormuş. Herhalde bu durum refah seviyelerinden kaynaklanıyor.

Modül fiyatlarından şikayetçi olan arkadaşlara katılıyorum. Bu fiyatlar PrestaShop ruhuna aykırıdır. Verilen emeğin elbette karşılığı olacaktır, ama henüz tam oturmamış ve sorunlu bir modülün uçuk fiyatlara satılması kabul edilemez.

Bir de yukarıda okuduğum kadarıyla modüllerin oturmamış olduğu söyleniyor. Prestashop'ta satılan modüllerin tamamı fonksiyonel doğrulama testinden geçer. Prestashop'ın temel prensiplerine uygun olarak, her platformda çalışacak şekilde düzeltildikten sonra satış için market'e koyulur. Ve inanınki bu testleri geçmek oldukça zor. Temel PHP bilgisi yetmiyor :) Arıza çıkan modüllerin parası da iade ediliyor bu arada, tabi eğer çıkarsa.

Prestashop'ta birkaç modülü olan biri olarak size tavsiyem modülü satın almadan önce satıcısı ile temas kurup indirim veya alternatif satın alma kanalları sormanızdır ;) Türk işi yani :)

• Like 3

• 1 month later...

Benim en çok hoşuma giden tarafı ürün satışında alt limit koyabilmeniz.

Fiyata balıklama atlayan müşteriye "Üzgünüz ! bu ürün için 100 adetin altında sipariş kabul edemiyoruz" gibi not yazabilmek çok güzel bir özellik...

Ben çoklu site desteğini sabırsızlıkla bekliyorum..5 tane site aynı tema,ufak tefek değişiklikler ve tek bir Admin panel'den yönetim

• 2 months later...
  • 7 months later...

admin bölümünü biraz opencart yada ideasoftumsu yapsalar fena olmaz

Merhaba

Biraz daha açabilir misiniz ?

İdeasoft'un yönetim panelini kullandınız mı ?

Zira pek bir yönetim panelleri yok. Prestashop ile yapabileceklerinizin 1/10'unu bile yapamazsınız diye düşünüyorum.

Opencart'ın yönetim paneli fonksiyonel olarak fena değil ama hata sayısı çok fazla.

• Like 1

arkadaşım sanırım tasarımı kastetti.. ideasoft admin paneli kullanımı kolay ve estetik açısından güzel olmuş. prestashop ta tasarım önemsenmemiş durumda

Bence Prestashop'un admin paneli ideasoft'dan çok çok daha şık ve fonksiyonel. Ama zaten admin panelinin şık olması önemli değil ki. Admin panelini mağazacı kullanıyor. Önemli olan Front Office dediğimiz ön yüzün tasarımıdır bence.

• Like 2

enesce teşekkür ederim evet tasarımı kastettim ayrıca amaca uygunlukda çok önemlidir.

moderatör arkadaşın söylediğine katılmıyorum güzellik göreceli bir kavram. Ayrıca kullanımı hızlı ve sade.

Front office dediğiniz şey tasarım ise ideasoftun tasarımınıda değiştirebiliyorsun hemde daha hızlı.

enesce teşekkür ederim evet tasarımı kastettim ayrıca amaca uygunlukda çok önemlidir.

moderatör arkadaşın söylediğine katılmıyorum güzellik göreceli bir kavram. Ayrıca kullanımı hızlı ve sade.

Front office dediğiniz şey tasarım ise ideasoftun tasarımınıda değiştirebiliyorsun hemde daha hızlı.

Merhaba Serhan Bey

Şimdi ben mi yanlış okudum yoksa siz ideasoft'un tasarımının kolaylıkla değiştirildiğini mi yazdınız ? Bu mümkün değil.

Yeryüzünde ideasoft sitesine FTP ile bağlanmış bir tek insan bile bulamazsınız. Diğer kiralık sistemlerde böyledir. Kaynak kodunu göremezsiniz. Hazır temaların içinden seçebilirsiniz. Eğer size özel birşey yapılacaksa kendiniz yapamazsınız. Sadece o firma ile çalışabilirsiniz. Özel tasarımlara aldıkları çılgın fiyatları da biliyorum buraya yazmak istemedim.

Rica ederim kiralık sistemler ile açık kaynakları esneklik alanında kıyaslamayın. Biri sizin mağazanız diğeri kiralık mağazanız.

İyi geceler

• Like 3

Unutmadan:

BO yani yönetim panelinin tasarımının önemsiz olduğunu söyledim. Şu an bildiğim bütün e-ticaret sistemleri içinde en gelişmiş yönetim paneli Prestashop'da bulunuyor. Aramızda yönetim panelinin rengini/fontunu beğenmeyen olabilir fakat bu (bence) hiç önemli bir problem değil. Müşterileriniz yönetim panelinizi görmüyor.

Herkese bol siparişli günler.

• Like 2

Merhaba Serhan Bey

Şimdi ben mi yanlış okudum yoksa siz ideasoft'un tasarımının kolaylıkla değiştirildiğini mi yazdınız ? Bu mümkün değil.

Yeryüzünde ideasoft sitesine FTP ile bağlanmış bir tek insan bile bulamazsınız. Diğer kiralık sistemlerde böyledir. Kaynak kodunu göremezsiniz. Hazır temaların içinden seçebilirsiniz. Eğer size özel birşey yapılacaksa kendiniz yapamazsınız. Sadece o firma ile çalışabilirsiniz. Özel tasarımlara aldıkları çılgın fiyatları da biliyorum buraya yazmak istemedim.

Rica ederim kiralık sistemler ile açık kaynakları esneklik alanında kıyaslamayın. Biri sizin mağazanız diğeri kiralık mağazanız.

İyi geceler

Unutmadan:

BO yani yönetim panelinin tasarımının önemsiz olduğunu söyledim. Şu an bildiğim bütün e-ticaret sistemleri içinde en gelişmiş yönetim paneli Prestashop'da bulunuyor. Aramızda yönetim panelinin rengini/fontunu beğenmeyen olabilir fakat bu (bence) hiç önemli bir problem değil. Müşterileriniz yönetim panelinizi görmüyor.

Herkese bol siparişli günler.

1.)Mahmut Bey ideasoftun tasarımında değişiklik yapıldığını bilmemeniz ve "yapılmıyor,mümkün değil" diye kesin olarak konuşmanız bilgi eksikliğinizi gösteriyor.

2.)İdeasofta hazır temalar diyorsunda prestashopun o kadar teması var mı? Ayrıca prestashop teması için yine bilen kişilere başvurmak zorunda kalıyorsunuz. O da yarım yamalak bir şey çıkartıyor zaten.

Ayrıca ideasoftun temalarıda fena değil yani.

3.) Hosting kiralık, domainler kiralık, sistemin kiralık olması ticaret yapacak adama koymaz. Senede 500dolar gibi bir rakam ideasofta ödenir.

4.) Prestashopu öğrenip bedava adı altında eklentilerini ve temalarını para ile satmaya çalışanlarda pek masum insanlar olduğunu söyleyemem.

5.) Gelişmiş yönetim paneli dediniz sanırım, gelişmiş olunca ne farkı oluyor mesela bir karşılaştırma yaparmısınız gelişmiş gelişmiş diyorsunuz ama bizde görelim bakalım neymiş gelişmiş olan ?

6.) Bana prestashopla yapılmış reklamları dönen, e-ticareti tam anlamıyla yapabilen birkaç firma gösterirmisiniz.

Edited by serhan (see edit history)

Serhan Bey,

• Kullanılan temayı, yönetim panelinden size tanımladıkları temalar ile değiştirebilirsiniz belki ama bu temalar arasında beğenmediğiniz tema olduğunda nereye başvuruyorsunuz ve ne ile karşılaşıyorsunuz?
  • Bu gibi kiralık sistemlerde ne kadar özgürsünüz, ftp ve sunucu paneline erişim hakkınız oluyor mu?
  • İlerde bir sorun yaşadığınızda site verilerinizi kolaylıkla alıp taşıyabiliyor musunuz?
  • Aynı hizmete ya da daha doğrusu (bence) daha iyi bir hizmete daha ucuza sahip olmak ticaret yapacak kişi için daha mantıklı değil mi?
  • İnternette PrestaShop 'a ait bir sürü ücretsiz tema ve modül mevcut, gereken durumlarda özel çalışma yapılacaksa hizmet bedeli teklif edilmesi de oldukça masum bir durum bence bu gibi durumlarda kiralık sistem sağlayıcılarının ne kadar hizmet bedeli teklif ettiğini de kıyaslamak gerekir. Tabi ki, PrestaShop 'u ticarette maddi yönden oldukça kötüye kullanmaya çalışanlar olabilir bunu kimse önleyemez ama kiralık sistemlerde de çok iyi niyetli kişilerin olduğunu çalışmadan bilemezsiniz. (Hepsi %100 kötüdür demiyorum)
  • Ayrıca PrestaShop 'u lütfen bu kadar küçümsemeyiniz, Türkiye'de de yurtdışında da oldukça büyük şirketler de kullanmakta: bunlar arasında büyük avmler de mevcut, elektronik mağazalar da mevcuttur.

İyi çalışmalar.

• Like 3

Serhan Bey,

• Kullanılan temayı, yönetim panelinden size tanımladıkları temalar ile değiştirebilirsiniz belki ama bu temalar arasında beğenmediğiniz tema olduğunda nereye başvuruyorsunuz ve ne ile karşılaşıyorsunuz?
  • Bu gibi kiralık sistemlerde ne kadar özgürsünüz, ftp ve sunucu paneline erişim hakkınız oluyor mu?
  • İlerde bir sorun yaşadığınızda site verilerinizi kolaylıkla alıp taşıyabiliyor musunuz?
  • Aynı hizmete ya da daha doğrusu (bence) daha iyi bir hizmete daha ucuza sahip olmak ticaret yapacak kişi için daha mantıklı değil mi?
  • İnternette PrestaShop 'a ait bir sürü ücretsiz tema ve modül mevcut, gereken durumlarda özel çalışma yapılacaksa hizmet bedeli teklif edilmesi de oldukça masum bir durum bence bu gibi durumlarda kiralık sistem sağlayıcılarının ne kadar hizmet bedeli teklif ettiğini de kıyaslamak gerekir. Tabi ki, PrestaShop 'u ticarette maddi yönden oldukça kötüye kullanmaya çalışanlar olabilir bunu kimse önleyemez ama kiralık sistemlerde de çok iyi niyetli kişilerin olduğunu çalışmadan bilemezsiniz. (Hepsi %100 kötüdür demiyorum)
  • Ayrıca PrestaShop 'u lütfen bu kadar küçümsemeyiniz, Türkiye'de de yurtdışında da oldukça büyük şirketler de kullanmakta: bunlar arasında büyük avmler de mevcut, elektronik mağazalar da mevcuttur.

İyi çalışmalar.

1.) İlk sorunuzda ne diyorsunuz anlayamadım ?, beğenmediğim tema olursa onu kullanmam kimse zorla onu kullan demiyor ya.

2.) Özgürlük ? prestashop kullanınca nasıl özgür oluyorsunuz, ftpye bağlanmak özgürlük mü? o zaman sadece kodlama bilen kişiler özgür olabiliyor diyebiliriz çünki bağlanılsa da bu dosyaları sadece onlar düzenleyebilir.

3.) İleride bir sorun yaşadığımda ideasoft ve benzeri firmalar zaten sorunu çözüyor yedeğimi alıyor xml ve benzeri şekillerde dışa aktarım yapılıyor.

4.) Hizmit pahalılığı sorunu herkesin problemi o yüzden insanlar bedava scriptler kuruyor.

5.) İnternette prestashopa ait ücretsiz temaların toplamı kaç adet ? üstelik her versiyon için farklı temalar üreten bir sistem.

6.) Özel çalışma yapılacaksa hi,zmet bedeli istenmesi normal diyorsunuz ama ideasoft sizden tasarım parası isteyince çok diyebiliyorsunuz.

7.) Prestashopu küçümsemiyorum ama büyütülecek ve ticareti etkin yapabileceğiniz bir sistem olmadığını söyleyebilirim.

1.) İlk sorunuzda ne diyorsunuz anlayamadım ?, beğenmediğim tema olursa onu kullanmam kimse zorla onu kullan demiyor ya.

2.) Özgürlük ? prestashop kullanınca nasıl özgür oluyorsunuz, ftpye bağlanmak özgürlük mü? o zaman sadece kodlama bilen kişiler özgür olabiliyor diyebiliriz çünki bağlanılsa da bu dosyaları sadece onlar düzenleyebilir.

3.) İleride bir sorun yaşadığımda ideasoft ve benzeri firmalar zaten sorunu çözüyor yedeğimi alıyor xml ve benzeri şekillerde dışa aktarım yapılıyor.

4.) Hizmit pahalılığı sorunu herkesin problemi o yüzden insanlar bedava scriptler kuruyor.

5.) İnternette prestashopa ait ücretsiz temaların toplamı kaç adet ? üstelik her versiyon için farklı temalar üreten bir sistem.

6.) Özel çalışma yapılacaksa hi,zmet bedeli istenmesi normal diyorsunuz ama ideasoft sizden tasarım parası isteyince çok diyebiliyorsunuz.

7.) Prestashopu küçümsemiyorum ama büyütülecek ve ticareti etkin yapabileceğiniz bir sistem olmadığını söyleyebilirim.

Serhan Bey Merhaba

Sizinle tartışmaya çalışmıyoruz. Size bilgi vermeye çalışıyoruz ama siz agresif bir şekilde sürekli yanlış bilgilerinizle kalmakta ısrar ediyorsunuz.

Bir kere ideasoft kiralık bir sistem. Siz açık kaynak topluluk formunda kapalı kaynak kiralık bir sistemi övüyorsunuz. Başka bir açık kaynak ile karşılaştırsanız yine kabul edilir. Siz kiraladığınız otomobil ile kendi otomobilinizi kıyaslıyorsunuz. Bunu İngilizce forumda yapmayı deneyin bakın ne kadar çok tepki alıyorsunuz.

Prestashop'u ne kadar büyük markaların kullandığını bizzat biliyorum. Showcase bölümünde aralarında sony, lc waikiki, citizen v.b. olan bir sürü dünya markası var. Ki Türkiye'nin devleri de kullanıyor. Bir çoğu da bizzat müşterimiz. Şimdi bu konuya değinmişken, yanlış düşündüğünüz bir detayla daha yüzleştirelim sizi. Sizce bu dev markalar bedava diye mi Prestashop kullanıyor ? Hayır açık kaynak diye kullanıyor. Bedava değil hatta daha pahalıya mal oluyor. Çünkü kontrolün kendilerinde olmasını istiyorlar.

Son olarak:

Beni e-ticaret konularında bilgisizlik ile itham etmenize kızmadım fakat beni tanıdığımızda çok pişmanlık duyacağınızı tahmin ediyorum.

Herkese iyi alışverişler.

• Like 2

Serhan Bey Merhaba

Sizinle tartışmaya çalışmıyoruz. Size bilgi vermeye çalışıyoruz ama siz agresif bir şekilde sürekli yanlış bilgilerinizle kalmakta ısrar ediyorsunuz.

Bir kere ideasoft kiralık bir sistem. Siz açık kaynak topluluk formunda kapalı kaynak kiralık bir sistemi övüyorsunuz. Başka bir açık kaynak ile karşılaştırsanız yine kabul edilir. Siz kiraladığınız otomobil ile kendi otomobilinizi kıyaslıyorsunuz. Bunu İngilizce forumda yapmayı deneyin bakın ne kadar çok tepki alıyorsunuz.

Prestashop'u ne kadar büyük markaların kullandığını bizzat biliyorum. Showcase bölümünde aralarında sony, lc waikiki, citizen v.b. olan bir sürü dünya markası var. Ki Türkiye'nin devleri de kullanıyor. Bir çoğu da bizzat müşterimiz. Şimdi bu konuya değinmişken, yanlış düşündüğünüz bir detayla daha yüzleştirelim sizi. Sizce bu dev markalar bedava diye mi Prestashop kullanıyor ? Hayır açık kaynak diye kullanıyor. Bedava değil hatta daha pahalıya mal oluyor. Çünkü kontrolün kendilerinde olmasını istiyorlar.

Son olarak:

Beni e-ticaret konularında bilgisizlik ile itham etmenize kızmadım fakat beni tanıdığımızda çok pişmanlık duyacağınızı tahmin ediyorum.

Ben kimseyle tartışmaya çalışmıyorum prestashopta kullanıyorum ideasoftta yukarıda kendi düşüncemi söylediğimde birileri bana saldırdığı için bende karşılık verdim e tabi düşmanımın düşmanı dostumdur mantığıyla peşinden gelenler oldu.

Sistemin kiralık olması inanın ticaret yapan kişi için hiçbirşey ifade etmiyor. Araba örneği vermişsiniz madem bende o örnekle devam edeyim siz bir bmw kiralayıp kendi arabanız woswosdan kötü olduğunu iddia edemezsiniz ne kadar kiralıkta olsa o bmw iyidir..

İngilizcem iyi olsa orada da eleştirilerimi yaparım ve benim eleştirimede çok bilmişlik yapmazlar muhtemelen.

Bizzat bildiğiniz markaların sitelerini verirseniz bizde inceleyelim sadece sözle olmuyor. Benim bildiğim büyük markalar kendi yazılımlarını kullanırlar. Türkiyenin devlerinide ayrıca merak ediyorum.

Sizi e-ticaret konusunda bilgisizlikle itham etmedim bilmediğiniz bir şey konusunda konuştunuz bununla itham ettim. Sizi tanıdığımda pişmanlık duyarım umarım nasıl oluyorsa o.

• 2 weeks later...

Sadece duyduğum küçük bir ayrıntıyı paylaşmak istiyorum , ideasoft sistemini kullanan bir arkadaşın değişik bir tasarım isteği olduğunda templatemonster tema satış sitesinden PRESTASHOP tasarımlarından herhangi birini beğenmesini önerildiğini söylesem :) acaba tartışmanıza son bir nokta koymayı başarabilirmiyim ve ayrıca yakından takip ettiğim kadarıyla adı geçen sistemin prestashop modül ve yeniliklerini çok yakından izleyen ve müşterilerine aynı özellikleri kısa zamanda sunduğunu ? Yoksa prestashopun klonlanarak türkiye şartlarına uygulanmış hali olabilirmi diye sorgulayabilirmiyiz ???? Netice insanlarlar özgür isteyen hazır sistem kullanır hiç birşeyle uğraşmaz bedelini öder professiyonel hizmet satın alır , isteyende ve biraz bu konularda bilgisi olan prestashop sistemi ile yoluna devam eder kendi pişirir kendi yer :)

• Like 1

Merhaba

Ben bu konuya cevap vermeyecektim. Aslında başka bir ticari sistemi övmek bile forum kurallarına aykırı diye yukarıdaki mesajları silebilir ve hatta ilgili kullanıcı hesaplarını kapatabilirim. Fakat onun yerine anlatmaya çalıştım. Ama bizim ülkemizdeki kullanıcı profili işte böyle arkadaşlar.

Bir Türk'ün Algıları :

• bilgisayar = microsoft windows
  • web = asp .net
  • e-ticaret = bilmem ne soft'un kiralık aspx paketi
  • e-posta = outlook
  • canlı destek = msn
  • Açık kaynak = vasat-ekonomik
  • Kiralık yazılım = harika
  • GPL/GNU = beleş
  • Ofis yazılımı = Microsoft Office Word

Açık kaynağın ve özgürlüğün ne olduğunu bilmiyorsun arkadaşım. Açık kaynak daha ucuz demek değildir. Beleş demek değildir. Profesyonel olmayan demek değildir. Daha iyisi var demek değildir. Daha ucuz değildir.

Açık kaynak demek SENİN OLAN demektir.

Açık kaynak GELİŞTİRİLEBİLİR demektir.

Açık kaynak TAŞINABİLİR demektir.

• Like 5

Sadece duyduğum küçük bir ayrıntıyı paylaşmak istiyorum , ideasoft sistemini kullanan bir arkadaşın değişik bir tasarım isteği olduğunda templatemonster tema satış sitesinden PRESTASHOP tasarımlarından herhangi birini beğenmesini önerildiğini söylesem :) acaba tartışmanıza son bir nokta koymayı başarabilirmiyim ve ayrıca yakından takip ettiğim kadarıyla adı geçen sistemin prestashop modül ve yeniliklerini çok yakından izleyen ve müşterilerine aynı özellikleri kısa zamanda sunduğunu ? Yoksa prestashopun klonlanarak türkiye şartlarına uygulanmış hali olabilirmi diye sorgulayabilirmiyiz ???? Netice insanlarlar özgür isteyen hazır sistem kullanır hiç birşeyle uğraşmaz bedelini öder professiyonel hizmet satın alır , isteyende ve biraz bu konularda bilgisi olan prestashop sistemi ile yoluna devam eder kendi pişirir kendi yer :)

Herhangi bir sistemi övmediğimi belirterek sana yazacaktım da bu yazdıklarının sadece söylenti ve uydurma olduğunu düşünüyorum. 10 senelik grafikerlik hayatımda böyle ok şeklinde atıldığını ilk defa sizden gördüm.

• Like 1

Herhangi bir sistemi övmediğimi belirterek sana yazacaktım da bu yazdıklarının sadece söylenti ve uydurma olduğunu düşünüyorum. 10 senelik grafikerlik hayatımda böyle ok şeklinde atıldığını ilk defa sizden gördüm.

Dediğim gibi insanların özgür iradesi var düşünebilirsiniz ben sadece saygı duyarım.

Dediğim gibi insanların özgür iradesi var düşünebilirsiniz ben sadece saygı duyarım.

Özgür iradeniz özgürce sallamanızı gerektirmiyor :)

Şu forumda yukardaki arkadaşında seninde söylediklerinize dair bir örnek bir kanıt istedim ama çıkartıp al bu kanıt diyen olmadı.

Özgür iradeniz özgürce sallamanızı gerektirmiyor :)

Şu forumda yukardaki arkadaşında seninde söylediklerinize dair bir örnek bir kanıt istedim ama çıkartıp al bu kanıt diyen olmadı.

Arkadaşım madem bu kadar bu sisteme karşı ön yargıların var o zaman bu formda ne aradığını sormazlar mı adama ? Ayrıca yorum seviyelerinize dikkat ederek yazmanızı öneririm bu form binlerce kişi tarafından izlenmekte, sizin çok beğendiğiniz e-ticaret sistemini burada ne kadar bahsetsenizde burada bulunan arkadaşlar zaten seçimlerini yapmışlar , kanıt diye sorgulayacağınıza lütfen bahsettiğiniz sistemin kodlarını kontrol ediniz , benzerliklerini sanırım göreceksiniz ve prestashop temasının bu sisteme nasıl entegre edilebileceğini sanırım anlarsınız , diğer sorunuza gelince Prestashop referans sayfasında ki satış siteleri size bir örnek oluşturmuyorsa diyecek bir sözüm yok . Ayrıca Mahmut Beyin hizmet verdiği binlerce referans bende içlerindeyim !

• Like 1

Degerli arakaşlar üçretsiz tema bulabilecegim ve Prestashop hangi sürümünü kurmayalıyım

Merhaba Prestashop 1.4.0 - 1.4.9 versiyonlarında yeterli miktarda Tema ve Modül var 1.5 sürümü daha yeni sayılır ücretsiz tema sayısı şu anda sınırlı sayıda fakat çok güzel ve professiyonel temalar hazırlanmış ve ücretleri çok pahalı değil eğer ticaret yapacaksan ücretsiz tema yerine uygun fiyatlı bir tema ile yola çıkmanı tavsiye ederim çünkü müşteri açısından görsellik artık çok önemli proffesiyonel bir tasarım satışlarını arttıracakdır . Bol Kazançlı satışlar dileklerimle...

Arkadaşım madem bu kadar bu sisteme karşı ön yargıların var o zaman bu formda ne aradığını sormazlar mı adama ? Ayrıca yorum seviyelerinize dikkat ederek yazmanızı öneririm bu form binlerce kişi tarafından izlenmekte, sizin çok beğendiğiniz e-ticaret sistemini burada ne kadar bahsetsenizde burada bulunan arkadaşlar zaten seçimlerini yapmışlar , kanıt diye sorgulayacağınıza lütfen bahsettiğiniz sistemin kodlarını kontrol ediniz , benzerliklerini sanırım göreceksiniz ve prestashop temasının bu sisteme nasıl entegre edilebileceğini sanırım anlarsınız , diğer sorunuza gelince Prestashop referans sayfasında ki satış siteleri size bir örnek oluşturmuyorsa diyecek bir sözüm yok . Ayrıca Mahmut Beyin hizmet verdiği binlerce referans bende içlerindeyim !

1 ben kimseyi savunmuyorum.

2 ben prestashoptan para kazanmıyorum

3 tabi ki eleştireceğim

4 yalanım sallamam yok en azından.

5 bahsettiğim sistemin kodlarını sorgulamakda nereden çıktı tema filan neyi okudunda nereye cevap yazdın sakin ol.

prestashop referans sayfasına sen bakıp bana dünya devleri ve türkiyedeki dev firmaları gösterebilirsen halüsinasyon olayını kapatırım.

6 Mahmut dediğin prestashopun sahibi mi.?

3 tabi ki eleştireceğim

5 bahsettiğim sistemin kodlarını sorgulamakda nereden çıktı tema filan neyi okudunda nereye cevap yazdın sakin ol.

prestashop referans sayfasına sen bakıp bana dünya devleri ve türkiyedeki dev firmaları gösterebilirsen halüsinasyon olayını kapatırım.

Sizi sorularınız ve sorgulamalarınızla başbaşa bırakıyorum , size zaman ayırdığım içinde ayrıca özür dilerim.

Saygılarımla

• Like 1

3 tabi ki eleştireceğim

Serhan Bey Merhaba

• Fark ettiyseniz size BEY diye hitap ediyorum. Fakat siz forumdaki herkese ismiyle hitap ediyorsunuz.
  • Size kimse referans göstermek zorunda değil. Benden ve diğer arkadaşlardan sürekli referans istiyorsunuz. Referans vermek çok ciddi bir durumdur. Sadece ciddi bir istek olursa ve güvendiğiniz kişi/kurumlara verilir. Size Prestashop'u sevdirmek için kimse referans vermeyecektir.
  • Prestashop'u beğenmek zorunda değilsiniz. Ama bu forum Prestashop'un forumu. Burada başka sistemleri tartışmıyoruz.
  • Forumda olmak zorunda da değilsiniz.

Forum kurallarına göre: olayları kişiselleştirip nazik olmayan mesajlar yazamazsınız. Hitap şeklinize dikkat etmelisiniz.

Lütfen, çok rica ediyorum artık cevap yazmayınız.

• Like 2

beyler 2 sayfa neyin polemiği :) bu arada bence mahmut bey haklı ama "seni kınıyorum ve sana laflar hazırladıma" dönmesin olay :)

opencart kullananlar bilirler, onda da tam bir versiyon kabusu var.

ben yeni versiyonun daha basit olmasını istiyorum. prestashop 1.4 iyiydi, tam öğrenmiştik, kolaydı.

gittikçe karışıklaşıyor. 1.5'te işlevler iyice sınıfların içine girmiş. halbuki 1.4 ne iyiydi, bir php, bir de tpl dosyası, işlem tamam.

sırf bu yüzden 1.5'e geçmeyi hiç düşünmüyorum şahsen...

• Like 2

• 1 month later...

Merhaba arkadaşlar prestashop ta eksik olan tek şey çevirilerdir,tamamiyle sürekli olarak her yeni çıkan sürümü translate edicek gönüllü çeviri ekibinin olması ve bu language packlerin diğer kullanıcılar ile paylaşılması çok iyi olacaktır.

geri kalan herşey mükemmel bir şekilde çalışmaktadır.

• 2 months later...
  • 4 weeks later...

arkadaslar ya bnm bi konum var baksaniz diyorum ... :(

http://www.prestasho...r-urun-eklesin/

Açtığınız konu ilgili kısımda 2 yanıt almıştır, ayrıca talebiniz de basit bir işlem değildir. Dolayısı ile bahsettiğiniz çalışmanın bırakın profesyonel bir hizmetini, reklam amaçlı bile ücretsiz paylaşıldığını görmedim :)

Konu ile ilgili eklemek istedikleriniz varsa, lütfen ilgili konu başlığı üzerinden iletiniz.

Kolay gelsin.

• 2 months later...
  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım sistemi kurdum ama sadece admin panelini açabiliyorum sitenin gerçek müşteri sayfayını açamadım temalar yüklü gözüküyor ama sonuç sıfır.

Sistemi ingilizce dili ile ingilizce kurulum sayfasında kurun, daha sonra admin panelden türkçe yapın....

Sistemi ingilizce dili ile ingilizce kurulum sayfasında kurun, daha sonra admin panelden türkçe yapın....

Sistemi kurarken türkçe seçmiştim ve veri tabanı ayarları falan yaptım yönetim panelini kurabildim ama ondan sonra sitenin sayfasını açamadım ve yönetim panelini türkçe yapamadım. Şimdide bozdum sanırım tekrar baştan deniyorum :)

Arkadaşlar siteyi kuruyorum yönetim paneline giriş yapıyorum ama dükkanım linkine bastıgım zaman ortada dükkan yok sayfa açılmıyor yardım edebilir misiniz....

Merhabalar

Bu tür durumlarda 

http://www.prestashop.com/forums/topic/316619-hata-g%C3%B6sterimini-a%C3%A7mak-ve-bo%C5%9F-sayfa-sorunlar%C4%B1/?do=findComment&comment=1602146 adresinden başlayabilirsiniz.

MahmutGulerce;

ben yönetim paneli kurdum ama ana müşteri ekranını tam çözemedim kurcaladım kurcaladım sayfa bir şekilde geldi gibi ama css leri bozuk kodlarına baktığımda css ler www.domain.commodules/blockbanner/img  bunun gibi oluyor mağaza yönetiminden

domainin sonuna / işareti koyunca bu seferde www.domain.com/tr klasorunde arıyor ama öyle bir klasörüm yok yardımcı olurmusunuz? 

MahmutGulerce;

ben yönetim paneli kurdum ama ana müşteri ekranını tam çözemedim kurcaladım kurcaladım sayfa bir şekilde geldi gibi ama css leri bozuk kodlarına baktığımda css ler www.domain.commodules/blockbanner/img  bunun gibi oluyor mağaza yönetiminden

domainin sonuna / işareti koyunca bu seferde www.domain.com/tr klasorunde arıyor ama öyle bir klasörüm yok yardımcı olurmusunuz? 

Hosting seo desteklemiyor olabilir seo yu kapatıp öyle deneyin......

• 1 month later...
  • 5 weeks later...

müşteri ürün ekleyebilse süper olcak :D

Mümkün ve daha önce 3-4 uygulama yaptık. Çalışıyorlar. 

Fakat bir noktanın altını çizmeme izin verin

Prestashop bir "pazaryeri" yazılımı değil. Pazaryeri amacında bir yazılım projeniz varsa ve projeniz ciddi ise doğrudan bu güdümde bir yazılım kullanın hatta bence yazdırın. 

Çünkü profesyonel pazaryeri haline getirmek neredeyse baştan yazmak kadar uzun ve teferruatlı. 

• 4 weeks later...

Çeviriler başta geliyor sıkıntı çok Prestayı bir kaç kere kurdum ve vaktimin çoğunu e-mail ve diğer yerledeki çevirilere harcadım , makul sınırlarda çevirilerin yapılmış olması gerekir , bu kadar çeviri ile ilgili geri bildirim olduğu halde çevirilerde halen çok eksik var enteresan? Şuan onun haricinde çok sorunum olmadı olduysada saygı değer moderatörler ve bilgili arkadaşlar sayesinde çözdüm. Hepsine buradan teşekkürler. 1.6.0.9 teması güzel ben beğeniyorum , bunun haricinde 1.7 çıkarsa sorunsuz update edilebilecek mi onu merak ediyorum ? Bazı güzel temalar ve modüller biraz pahalı düşük bütçeyle e-ticarete başlayan kişilerin kaliteli tema ve esnek modüllere ulaşması gerçekten zor gözüküyor. Prestashop bize yeterki para kazandırsın , emeğe saygım sonsuz o zaman hakkı neyse ödenir gerekli olanların....

Teşekkürler , iyi alış verişler

Saygılar.

Çeviriler başta geliyor sıkıntı çok Prestayı bir kaç kere kurdum ve vaktimin çoğunu e-mail ve diğer yerledeki çevirilere harcadım , makul sınırlarda çevirilerin yapılmış olması gerekir , bu kadar çeviri ile ilgili geri bildirim olduğu halde çevirilerde halen çok eksik var enteresan? Şuan onun haricinde çok sorunum olmadı olduysada saygı değer moderatörler ve bilgili arkadaşlar sayesinde çözdüm. Hepsine buradan teşekkürler. 1.6.0.9 teması güzel ben beğeniyorum , bunun haricinde 1.7 çıkarsa sorunsuz update edilebilecek mi onu merak ediyorum ? Bazı güzel temalar ve modüller biraz pahalı düşük bütçeyle e-ticarete başlayan kişilerin kaliteli tema ve esnek modüllere ulaşması gerçekten zor gözüküyor. Prestashop bize yeterki para kazandırsın , emeğe saygım sonsuz o zaman hakkı neyse ödenir gerekli olanların....

Teşekkürler , iyi alış verişler

Saygılar.

Deneyimler için teşekkürler

Çeviriler konusunda forumda iki değerli arkadaş çalışıyordu. Birisi 25 yıl Amerika'da bulunmuş bir tasarımcı diğeri Almanya'da yaşayan ana dil seviyesinde İngilizce bilen bir yazılımcıydı. Burada Türkçe dahi bilmeyen ama kendini filolog olarak tanıtan arkadaşların tavırlarından yılıp gittiler. Benim de yaklaşık bir yıldır çeviri yapasım gelmiyor. Sadece izliyorum. 

Aranızda çevirilere destek sunabilirim diyen varsa PM atsın doğrudan sisteme çeviri sistemine hesap açalım oradan devam etsin.

Bu arada yazmayı unuttum

Arkadaşlar mümkün olduğunca ankete de katılmanızı rica ederim. Dönem dönem bu sonuçları diğer mod. ve dev. arkadaşlara iletiyorum. Bu ankatten her ülkenin forumunda yok. Nasıl bir Prestashop görmek istiyorsanız yazın ve anketi de dolurun. 

Herkese teşekkür ederim.

• 6 months later...

bence 1.6 ile presta mükemmele yaklaştı diyebiliriz. özellikle default tema bence gerçekten güzel bir görünüm aldı. tabiki eksikleri olacaktır.

mesela foruma şöyle bi baksak herkesin sorduğu temel şeyler var bunların her biri eksiklik bana göre. bazılarını yazayim :

• üyelik sırasında il / ilçe seçimi
  • firmalar için fatura bilgilerini alma
  • max_input_vars hatası ( herkes dedicated makine kullanmıyor sonuçta :D )
  • üyelik alanına ekstra alan ekleyememe
  • default gelen çevirilerin yetersizliği
  • admin panelinin yavaşlığı ( memcache aktif edilmesi buna çözüm olabiliyor. )
  • ürün detayları veya cms sayfa editlerken uzun bir yazı yazıldığında editörün taa yukarda kalması ve her seferinde sayfanın üstüne çıkıp bir renk seçip tekrar sayfanın altına geri dönülmesi. tam bir işkence. :angry:

daha ekstrem sorunlar/ihtiyaçlar var ama sonuçta ücretsiz bir yazılım kullanıyoruz. modül sistemi bu yüzden var. geliştiricilerde para kazanmalı bence.

sonuçta presta güzel sistem be hacı :D

Edited by burakco (see edit history)

• 4 weeks later...

bende aranıza yeni katıldım şimdilik bende izlenimlerimi söyleyeyim.

sene 2010 da v.1.2 ler varken biraz bakmıştım çok beğenmiştim ve gerçekten çok yol almış şimdi mükemmel olmuş. 

Fakat gördüğüm en büyük eksiklik biz acemi kullanıcılar için bir yeri editleyeceksek eğer hangi dosyayı editlememizin bilgisi olmaması ve bir sitede bir sorun çıktığında nerde hangi dosyada neden dolayı sorun verdiği ve bununla alakalı bir çözüm teorisi üretmemesi. Özellikle kısım kısım repair özelliği olsaymış güzel olurmuş. Mesela benim şimdilik 2 tane sorunum var halen çözüm yok. 

Bilmem anlatabildim mi. Ayrıca bu temalarda uyum sorunu fazla olmasaydı çok daha iyi olurdu.

Neyse şimdilik benden bu kadar hadi kalın sağlıcakla

• 1 month later...
  • 4 months later...
Selam arkadaşlar ben kendi çapımda bir site oluşturdum bijustore fakat bazı sorunlar var bir türlü halledemiyorum. yardımcı olacak arkadaş varsa memnun olurum. 
yapamadığım bazı hatalar şunlar
75 tl üstü kargo bedava yapamıyorum
üreticiler tedarikciler ayarlayamıyorum. ayarlıyorum fakat ürün sayfasına yansımıyor.
satış sözleşmesini bir türlü ayarlayamıyorum.
alt taraf cms de bilgi bölümünün altına iade koşulları felan ekleyemiyorum.
bunlarla ilgili bana yardımcı olabilecek arkadaş olursa çok sevinirim. 
hayri külte [email protected]

merhabalar, ben de prestashop yenilerindenim.

Market için uygun tema arıyorum, deal market uygun mudur sizce?

http://addons.prestashop.com/en/demo/FO12257.html

Merhabalar,

Aramıza hoş geldiniz.

Tema gelişmiş ve güzel ama tam bi' market gibi (kalabalık ve karışık) :) Eğer bu sizi rahatsız etmiyorsa problem yok ama ziyaretçilerinizi biraz yorabilir, eğer "gerekli sadeleştirmeyi yaparım bu şekilde olduğu gibi kullanmam" derseniz, o da ayrı. Bir ara benzer bir şey için daha sade olan şu temayı kullanmıştık ama bu sizin temanızdan sonra çok sade gelebilir, farklı kişilerden de yorum almalısınız.

Başarılar, iyi çalışmalar.

Merhabalar,

Aramıza hoş geldiniz.

Tema gelişmiş ve güzel ama tam bi' market gibi (kalabalık ve karışık) :) Eğer bu sizi rahatsız etmiyorsa problem yok ama ziyaretçilerinizi biraz yorabilir, eğer "gerekli sadeleştirmeyi yaparım bu şekilde olduğu gibi kullanmam" derseniz, o da ayrı. Bir ara benzer bir şey için daha sade olan şu temayı kullanmıştık ama bu sizin temanızdan sonra çok sade gelebilir, farklı kişilerden de yorum almalısınız.

Başarılar, iyi çalışmalar.

Çok teşekkür ederim bilgi için, baktım temaya, güzel ve sade tema bunu değerlendirebiilirim fakat  diğer daha çok ilgimi çekti. temada düzenleme yapmak gerekiyor, bu ürün detay sayfasında soldaki kategoriler bloğunu düzeltebiliyoruz demi

Çok teşekkür ederim bilgi için, baktım temaya, güzel ve sade tema bunu değerlendirebiilirim fakat  diğer daha çok ilgimi çekti. temada düzenleme yapmak gerekiyor, bu ürün detay sayfasında soldaki kategoriler bloğunu düzeltebiliyoruz demi

Rica ederim,

Hangi temanın ürün detay sayfasındaki kategoriler blogunu kast ettiniz? Bir de bu başlığı şişirmeyelim, amacından uzaklaşıyor; özelden mesaj gönderin lütfen.

Edited by shnslmz (see edit history)
  • Like 1

Selam arkadaşlar ben kendi çapımda bir site oluşturdum bijustore fakat bazı sorunlar var bir türlü halledemiyorum. yardımcı olacak arkadaş varsa memnun olurum. 

yapamadığım bazı hatalar şunlar

75 tl üstü kargo bedava yapamıyorum

üreticiler tedarikciler ayarlayamıyorum. ayarlıyorum fakat ürün sayfasına yansımıyor.

satış sözleşmesini bir türlü ayarlayamıyorum.

alt taraf cms de bilgi bölümünün altına iade koşulları felan ekleyemiyorum.

bunlarla ilgili bana yardımcı olabilecek arkadaş olursa çok sevinirim. 

hayri külte [email protected]

Bunların hepsi ayrı ve birbirinden bağımsız sorunlar. Her birine ayrı başlık açabilirsiniz. İsterseniz bana profilimden ulaşabilirsiniz.

• 2 weeks later...

merhaba arkadaşlar;

prestashop'a yeni geçtim 1.6 sürümünde Üst bölgeyi Değiştirmek istiyorum göster Fakat bu Konuda hicbir bilgim yok ücretli Veya ucretsiz yaptırabileceğim kimseylede tanışamadım henüz 

adama para ile yap diyorsun onuda yapmıyorlar lütfen acil biri yardım etsin ALLAH aşkına çıldırmak üzereyim 

benim demo sitesi adresim: www.modamstore.com

Olmasını istediğim başlık şekli: http://i.hizliresim.com/bYY1md.png

merhaba arkadaşlar;

prestashop'a yeni geçtim 1.6 sürümünde Üst bölgeyi Değiştirmek istiyorum göster Fakat bu Konuda hicbir bilgim yok ücretli Veya ucretsiz yaptırabileceğim kimseylede tanışamadım henüz 

adama para ile yap diyorsun onuda yapmıyorlar lütfen acil biri yardım etsin ALLAH aşkına çıldırmak üzereyim 

benim demo sitesi adresim: www.modamstore.com

Olmasını istediğim başlık şekli: http://i.hizliresim.com/bYY1md.png

Arkadaşlar lütfen başlık ve mesajların uyumlu olmasına dikkat edin. 

Her sorun için ayrı başlık açmalısınız.

@justwatch kendi siteniz resimde gönderdiğiniz örnekten daha güzel duruyor. Yine de değiştireceğim diyorsanız siz bilirsiniz. 

Bilgilerinizi pm atın yardımcı olmaya çalışırım.