Jump to content

Localhosttan Ftp'ye aktarım

Recommended Posts

Wampserverdaki siteyi FTP'ye taşımak istedim. httpdocs altındaki tüm dosyaları sildim ve www altındaki klasörde (klasörün içini) yer alan prestashop dosyaların buraya taşıdım. Wamp'taki database ile aynı isimde Ftp'de bir database yarattım, şifre kullanıcı adı belirttim (wampta database için kullanıcı adı ve şifre vermemiştim, kullanıcı root şifre boştu). Phpmyadminden dışa veri aktardım (prestashop tools'tan da database dışa aktardım o da olmadı) ve bu veriyi FTP'de yarttığım veri tabanın içine aktardım. Fakat siteme girmek istediğimde "Link to database cannot be established." gibi bir yazı çıkıyor.

Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Hosting kontrol panelinde Mysql yönetimi adlı bir bölüm var. Burada tek bir database yaratabiliyorum. Benden database ismi, kullanıcı ismi ve şifre istiyor. Bu bilgileri doldurunca database yaratılıyor. Yetkilendirme nasıl yapılıyor bilmiyorum.

Bu konuda yazılar okudum. Bir iki denemem oldu. Bu girişimlerden olumlu bir sonuç (ilk yazıdı belirttiğim açıklamada çıkmamaya başladı) alamadım. Bu kısmı nasıl ayarlamam gerekir.

<?php

define('__PS_BASE_URI__', '/');

define('_MEDIA_SERVER_1_', '');

define('_MEDIA_SERVER_2_', '');

define('_MEDIA_SERVER_3_', '');

define('_PS_CACHING_SYSTEM_', 'MCached');

define('_PS_CACHE_ENABLED_', '0');

define('_THEME_NAME_', 'TEMPLATİMİN ADINI YAZDIM');

define('_DB_NAME_', 'DATABASE'İMİN ADINI YAZDIM');

define('_MYSQL_ENGINE_', 'MyISAM');

define('_DB_SERVER_', 'FTB BAĞLANIRKEN GÖZÜKEN İP YAZDIM');

define('_DB_USER_', 'DATABASE YARATILIRKEN GİRDİĞİM KULLANICI ADIMI YAZDIM');

define('_DB_PREFIX_', 'ps_');

define('_DB_PASSWD_', 'DATABASE YARATILIRKEN GİRDİĞİM ŞİFREYİ ADIMI YAZDIM');

define('_DB_TYPE_', 'MySQL');

define('_COOKIE_KEY_', 'BUARAYA DOKUNMADIM');

define('_COOKIE_IV_', 'BUARAYA DOKUNMADIM');

define('_PS_CREATION_DATE_', '2013-02-06');

define('_RIJNDAEL_KEY_', 'BUARAYA DOKUNMADIM');

define('_RIJNDAEL_IV_', 'BUARAYA DOKUNMADIM');

define('_PS_VERSION_', 'BUARAYA DOKUNMADIM');

?>

localhosttan aktarma çok basit ve riski olmayan bir işlemdir.

yapacağınız iki önemli adım var

veritabanını içeri import ettikten sonra admin paneline girerken şifre yanlış hatası verir

1. adım import ettiğiniz yeni sitede bir kullanıcı oluşturun ve ona şifre verin phpmyadmin de o kullanıcıyı aratın parolasını şifrelemiş bir şekilde göreceksiniz. örn an409743PE89 gibi bu kodu alıp ps_employe tablosunda adminin şifresine yapıştırın bu durumda yeni üyenizin şifresi admine geçmiş olacak yani yeni üyenizin şifresi mesela 12345678 ise adminin de şifresi aynı olacak

2. adım eğer setting.inc.php dosyasını da localdan aktadıysanız üstte localhost yazan yere bazı serverlerde ip numarası olması gerekir

bu kadar basit :)

Hosting aldığım yerden yardım istedim. Anladığım kadarıyla bişi bilmiyorlar. Aşağıdaki hata oluşuyormuş.

Thu Feb 07 17:03:38 2013] [error] [client 95.6.13.205] PHP Fatal error: Call to undefined method Validate::isTableOrIdentifier() in /var/www/vhosts/e-gastronomik.com/httpdocs/classes/ObjectModel.php on line 117

settings.inc içeriği aşağıdaki gibidir.

define('_THEME_NAME_', 'Template adım yazıyor');

define('_DB_NAME_', 'Database adı yazıyor');

define('_MYSQL_ENGINE_', 'MyISAM');

define('_DB_SERVER_', 'localhost');

define('_DB_USER_', 'Kullanıcı adım yazıyor');

define('_DB_PASSWD_', 'Şifrem yazıyor');

define('_COOKIE_KEY_', 'Olduğu gibi bıraktım');

define('_COOKIE_IV_', 'Olduğu gibi bıraktım');

define('_PS_CREATION_DATE_', '2013-02-07');

define('_RIJNDAEL_KEY_', 'Olduğu gibi bıraktım');

define('_RIJNDAEL_IV_', 'Olduğu gibi bıraktım');

define('_PS_VERSION_', '1.4.7.3');

?>

Yardımlarınızı bekliyorum. Çağlar bey define('_DB_SERVER_', 'localhost'); bunu hosting firması düzeltiş.

Merhabalar,

Hosting sağlayıcınız kimdir bilmiyorum ama bu tepkinizin sebebi yukarıdaki hataya çözüm bulmadıkları ya da bulamadıkları içinse bence doğru bir eleştiri değil, hosting sağlayıcısının bu hatanın çözümünü bilmesi gerekmez, diye düşünüyorum (tabi satış yapılırken özel bir durum belirtilmedi ise, PS'yi biliyoruz vb. gibi) .

Çözüm:

AnaDizin/classes/FrontController.php dosyasını açınız Ctrl + F yardımı ile aşağıdaki kodu bulup siliniz ya da başlangıcına // ekleyerek yorum satırı haline getiriniz.

setlocale(LC_CTYPE, $locale);

Bu işlemin devamında sorun çözülmüş olacaktır.

İyi çalışmalar.

Sn. shnslmz

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Bu çözüme ihtiyaç duymam endişelenmem gereken birşey mi?(güvenlik açıkları vb.).

Ayrıca çalıştığım hosting firmasına alımı gerçekleştirmeden ne yapmak istediğimi, prestashop (hatta site yapımı) konusunda çok az bilgiye sahip oldumu, ancak yardıma ihtiyaç duyduğumda destek verebilecek olmaları halinde alım yapacağımı belirtmeme rağmen, önce çözmeye çalışıp, sonrasında formlardan cevap bulun demeleri, tepkimin sebebidir.

Göndermiş olduğum tüm dosyaları FTP'den sildim. Database'ide sildim. Yeni database yarattım. Prestashop dosyalarını FTP'ye gönderdim. Online install yaptım. Site çalıştı. Fakat wamp'a hazır olan sitenin database'i içe aktarmak için çalışan sitenin database'i sildim, tekrar yarattım. Wamptaki database'i içe aktardım, çalışmadı (bomboş sayfa kalıyor). Online kurulum sonrası aldığım Db yedeğini yükledim. Orjinal PS çalıştı. Bende Wamp'ta yeni bir klasörde yeni bir install yaptım. DB'ini sildim. Online çalışan DB yedeğini içe aktarıp çalıştırmak istedim. Bu sefer wamp'taki yeni site çalışmadı. Wamp'ta ve Online çalışan site DB arasında bir çeşit uyumsuzluk olmalı ama nedir nasıl yapılır bilemiyorum. Acil yardım lütfen. Herkese şimdiden tşk.

Sn. shnslmz

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Bu çözüme ihtiyaç duymam endişelenmem gereken birşey mi?(güvenlik açıkları vb.).

Ayrıca çalıştığım hosting firmasına alımı gerçekleştirmeden ne yapmak istediğimi, prestashop (hatta site yapımı) konusunda çok az bilgiye sahip oldumu, ancak yardıma ihtiyaç duyduğumda destek verebilecek olmaları halinde alım yapacağımı belirtmeme rağmen, önce çözmeye çalışıp, sonrasında formlardan cevap bulun demeleri, tepkimin sebebidir.

Merhabalar,

Hayır önemli bir sorun değil: ayrıca bu durumda haklısınız, satış yapılırken teklif edilen çalışmaların arkasında durulması gerekir.

-

Sn. shnslmz

Çözüm önerinizi denedim. Wampserver açıkken localhost gelir hale geldi. Wamp'ı kapattığımda arama sırasında hangi site açık ise örn. google.com , sitem açılmıyor ve google.com kalıyor.

Burada aktarmak istediğinizi tam olarak anlayamadım maalesef.

Göndermiş olduğum tüm dosyaları FTP'den sildim. Database'ide sildim. Yeni database yarattım. Prestashop dosyalarını FTP'ye gönderdim. Online install yaptım. Site çalıştı. Fakat wamp'a hazır olan sitenin database'i içe aktarmak için çalışan sitenin database'i sildim, tekrar yarattım. Wamptaki database'i içe aktardım, çalışmadı (bomboş sayfa kalıyor). Online kurulum sonrası aldığım Db yedeğini yükledim. Orjinal PS çalıştı. Bende Wamp'ta yeni bir klasörde yeni bir install yaptım. DB'ini sildim. Online çalışan DB yedeğini içe aktarıp çalıştırmak istedim. Bu sefer wamp'taki yeni site çalışmadı. Wamp'ta ve Online çalışan site DB arasında bir çeşit uyumsuzluk olmalı ama nedir nasıl yapılır bilemiyorum. Acil yardım lütfen. Herkese şimdiden tşk.

Aslında site taşıma işlemi oldukça basit bir durumdur, sanırım biraz karışıklık yaşanmakta.

1. Localhost 'daki dosyalarınızı ftp aracılığı ile sunucunuza yükleyiniz.
  2. localhost/phpMyadmin üzerinden ilgili veritabanı yedeğini alınız.
  3. Sunucu paneli üzerinden yeni bir veritabanı ve kullanıcısı oluşturup, yetkileri tanımlayınız.
  4. Yeni veritabanı yedeğini sunucuya import etmek için, phpMyadmin 'e giriş yapınız ve veritabanını içe aktarınız.
  5. Setting.inc.php 'deki bağlantı bilgilerini güncelleyiniz. Daha sonra install yapmayı denemeyiniz, bu durumda zaten kurulu olan sitenizi taşımış oluyorsunuz.
  6. Sitenizi kontrol ediniz, beyaz boş sayfa olabilir bu durumda: AnaDizin/config/config.inc.php dosyasını açınız ve

@ini_set('display_errors', 'off');
define('_PS_DEBUG_SQL_', false);

kod grubunu

@ini_set('display_errors', 'on');
define('_PS_DEBUG_SQL_', 1);

olarak düzenleyiniz ve adım adım sorun yaşadığınız kısımlarda buradan iletebilirsiniz.

Ayrıca bu işlemlerin devamında yine sorun yaşarsanız , özelden site bilgilerinizi ilettiğiniz takdirde dilerseniz birlikte yorumlayabiliriz.

Kolay gelsin.

Şahin SOLMAZ

Edited by shnslmz (see edit history)

Şahin bey ilginize teşekkür ederim.

Henüz ortada ürün ekledeğim bir site yok. Yani daha yolun başındayım. Online install yaptığım dosyalar ile wamp'takiler aynı olduğundan sadece bu dosya transfer işini atlayarak, dediklerinizi uyguladım. Önce ekran boş kaldı. Sonra config.inc.php belirttiğiniz gibi düzelttim. Ekranda hostin firmasının belirttiği hata mesajı çıktı.

Fatal error: Call to undefined method Validate::isTableOrIdentifier() in /var/www/vhosts/e-gastronomik.com/httpdocs/classes/ObjectModel.php on line 117

Şahin bey son öneriyi uyguladım. Fakat sonuç daha önce başıma gelen ile aynı.

Sitemin yüklenmesi için browser'a adını yazdığımda wampserver açık ise localhost ekranı geliyor. Wamp kapalı ise, ekranda hangi site açıktıysa bir süre yükleniyor gibi gözüküyor fakat o site açık kalıyor.

Arkadaşlar öncelikle yardımcı olmuş veya olmaya çalışmış herkes'e teşekkür ederim.

Sorunun üstesinden (çözüm önerileri içinde yer alan düzeltmeleri de uygulayarak) PS'ı server içinde install ederek geldim.

1. İlk olarak server içindeki wamp'tan aktardığım tüm dosyalar ve Database içeriğini sildim.

2. Server'a orijinal PS dosyalarını gönderdim. Yönergelere uygun dosya izinlerini (sanırım yaşadığım problemin ana kaynağı buydu, fakat yanlış dosyalara yanlış izinler vermek yerine install daha doğru seçenek gibi geldi) verip kurulumu gerçekleştirdim.

3. Wamp'tan mevcut (daha önce çalışılmış) site dosyalarının tamamını server içindeki mevcut kurulumun üzerine yazdım. Bu aşamada config>setting.inc.php dosyasının install sırasındaki haliyle bırakmak lazım, eğer üzerine yazdıysanız bir iki küçük ayar yapmak gerek.

config>setting.inc.php içeriği aşağıdaki gibi olmalı.

define('_THEME_NAME_', 'Template'nizin adı');

define('_DB_NAME_', 'Database'izin adı');

define('_MYSQL_ENGINE_', 'MyISAM veya InnoDB seçtiğiniz Engine'den biri yazacak');

define('_DB_SERVER_', 'localhost');

define('_DB_USER_', 'Belirlediğiniz Database kullanıcı adı');

define('_DB_PASSWD_', 'Belirlediğiniz Database şifreniz');

define('_COOKIE_KEY_', 'Olduğu gibi bırakın');

define('_COOKIE_IV_', 'Olduğu gibi bırakın');

define('_PS_CREATION_DATE_', 'Olduğu gibi bırakın');

define('_RIJNDAEL_KEY_', 'Olduğu gibi bırakın');

define('_RIJNDAEL_IV_', 'Olduğu gibi bırakın');

define('_PS_VERSION_', 'Olduğu gibi bırakın');

4. Wamp'ta çalışan siteye ait Database'i sıkıştırılmış dosya olarak (özel seçeneklerden sıkıştırmayı seçin) dışa aktarın. Dışa aktarılan dosyayı serverdaki Database'in içerisine aktarın.

5. Bir sorun yok ise sitenizin çalışması gerekir. En azından benim sitem bu şekilde çalıştı.

6. Eğer sitenizi açmaya çalıştığınızda beyaz ekran kalıyor ve sitenizi göremiyorsanız;

classes>FrontController.php dosyası içerisinde buluanan " setlocale(LC_CTYPE, $locale); " satırı bulup silin veya başına " // " koyun. bu probleminizi çözecektir.

7. Hala devam eden sorunlarınız var ise bu topicdeki diğer önerilere göz atınız.

Yukarıda yazdıklarım benim çözüme ulaşma yöntemimdir. Aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olma niyetiyle yazılmış olup yaptığınızda aynı sonucu alacağınızı garanti edemem. Yazılanları takip etmenizin tüm olumlu ve olumsuz sonuçlarının sorumluluğu size aittir.

Saygılarımla.